NAPROTECHNOLOGIA NADZIEJĄ DLA BEZPŁODNYCH

b_240_0_16777215_00_images_numery_9_177_2009_ok.jpgNAPROTECHNOLOGIA NADZIEJĄ DLA BEZPŁODNYCH

Irena Grochowska

Instytut Ekologii i Bioetyki

Wydział Filozofii Chrześcijańskiej UKSW

 

Toczące się dyskusje na temat refundowania zabiegu in vitro w Polsce uruchomiły poszukiwania innych skutecznych sposobów pomocy osobom niepłodnym. Wokół NaProTechnologii, zrobiło się głośno w Polsce, i chociaż metoda ta znana jest w Europie od ponad dziesięciu lat, a w USA od trzydziestu, to dopiero teraz jej sława dynamicznie rośnie i powiększa się grono zwolenników.

Nazywanie jej zbawiennym odkryciem przez jednych i pseudonauką przez drugich sprawia, że wkrada się wiele chaosu i informacyjnego zamętu. Przede wszystkim odnotowuje się atmosferę konkurencji. Trwa licytacja nad skutecznością stosowania NaProTechnologii i zapłodnienia in vitro. Jak jest naprawdę – to pytanie sprawia wielu trudność, ale fakty są zawsze odpowiedzią na niewyjaśnione pytania.

Celem tego krótkiego artykułu jest przybliżenie czym jest NaProTechnologia i uświadomienie czytelnikom, że nie jest tylko alternatywą in vitro dla chrześcijan.

NaProTechnologia jako holistyczna metoda leczenia metoda leczenia (traktująca człowieka jako całość, szukająca przyczyn chorób, tkwiących w organizmie, a nie skupiająca się tylko na jednostkowym przypadku medycznym) bezpłodności według abp. Hosera jest propozycją diagnostyczno-terapeutyczną.

NaProTechnologia [T. W. Hilgers, The medical and surgical practice of NaProTechnology, 2004: 19] (NaProTechnologia) pochodzi od angielskiego „natural procreative technology” i jest nową dyscypliną nauk medycznych w zakresie zdrowia ginekologiczno-prokreacyjnego. Zajmuje się naturalnym wsparciem rozrodczości, rozwiązując problemy natury ginekologiczno-reprodukcyjnej kobiet. Charakteryzuje się określonym sposobem myślenia, z którego wynika postępowanie.

Naprotechnologia współgra z naturalnym cyklem kobiety i pozwala dokładnie określić przyczyny niepłodności, diagnozować je i w końcu leczyć. Trzeba tutaj nadmienić, że NaProTechnologia to nie tylko wspomaganie rozpoznania przyczyn niepłodności, ale również pomoc w leczeniu innych schorzeń układu rozrodczego.

Jest to nauka o fizjologii hormonów, która proponuje leczenie hormonalne zgodne z indywidualnym zapotrzebowaniem pacjentki. Połączenie technologicznego postępu medycyny konwencjonalnej z anatomią, biochemią, fizjologią i psychologią człowieka stwarza taką możliwość. Dzięki takiemu interdyscyplinarnemu ujęciu można wsłuchać się w „mowę organizmu kobiety” i pozwolić jej cieszyć się z możliwości macierzyństwa oraz zdrowia, likwidując wielorakie choroby i przyczyny niepłodności (np. wielokrotne poronienia, ciąże pozamaciczne, endometriozy, nadżerki, policystyczne choroby jajników, zrosty miednicze i zrosty jajowodów, mięśniaki, włókniaki, nowotwory.

Obserwacje zgodne z metodą NaProTechnologii  mogą przyczynić się do skutecznej profilaktyki  i uchronić przed takimi chorobami jak: chroniczna infekcja wywołana chlamydią oraz problemami związanymi z zatrzymaniem czy nieregularnością miesiączkowego cyklu. Naprotechnologia może nawet ochronić przed osteoporozą oraz niechcianą ciążą bez konieczności sięgania po HTZ (hormonalna terapia zastępcza), której uboczne skutki coraz częściej są ujawniane przez lekarzy i naukowców. Pacjentki mogą również skorzystać z NaProTechnologii w przypadku profilaktyki i leczenia chorób sutka, rezygnując z agresywnych lub nieprzydatnych metod, takich jak np. mammografia.

„Naprotechnologia jest  więc pierwszym w swoim rodzaju systemem, ogarniającym planowanie potomstwa, monitorującym reprodukcję oraz niosącym pomoc w rozwiązywaniu problemów natury ginekologicznej. Od innych, tzw. metod naturalnych NaProTechnologię odróżnia to, że oprócz edukacji i współpracy z pacjentami dochodzi jeszcze równoległe korzystanie z osiągnięć technologii medycznych (sprecyzowana analiza hormonów, ultrasonograficzna ekspertyza fachowców, techniki chirurgiczne z zastosowaniem technologii laserowych, mikrochirurgii i metod antywzrostowych)” [http://ecomedium.org/naprotechnologia.html, http://www.naprotechnology.pl/surgical.php]

Podstawą NaProTechnologii jest Model Creithona , który jest obserwacją płodności, opierającą się na wskaźnikach umożliwiających łatwe i obiektywne monitorowanie różnych hormonalnych zdarzeń.  Ta metoda pozwala w sposób wyczerpujący zapoznać się z prawidłowym  funkcjonowaniem organizmu kobiety z uwzględnieniem wszystkich sfer (psychiczna, duchowa, biologiczna, społeczna).

Jest to połączenie fachowej wiedzy o fizjologii kobiety z praktyką, która staje się służbą drugiemu człowiekowi.

Naprotechnologię można zaliczyć do medycyny ekologicznej, która wymaga dodatkowej wiedzy i wyobraźni i jest formą prewencji. Działanie prewencyjne polega przede wszystkim na umiejętności patrzenia na człowieka i jego choroby z perspektywy biologicznej całości. Lekarza ekologa cechuje szczególna umiejętność indywidualnego podejścia do pacjenta, a co za tym idzie stosowanie odmiennych procedur u każdego chorego.

 Tyle przypadków ile osób i tyleż samo metod leczenia. Specjalista – lekarz ekolog opiera się zatem na solidnym i skomplikowanym wywiadzie lekarskim i dlatego medycyna ekologiczna potrafi radzić sobie z wieloma skomplikowanymi chorobami.

Niepłodność jest najczęściej skutkiem wielu zakłóceń organizmu. Wnikliwa obserwacja, współpraca pacjenta, instruktora i lekarza pozwala na profesjonalne i całościowe podejście do każdej leczonej kobiety, co zwiększa skutecznie szansę na poczęcie zdrowego dziecka, nawet po przebytych chorobach i dolegliwościach.

NaProTechnologia jest propozycją nowego stylu życia, nie burzącego harmonii i dającego szansę na pełny rozwój człowieczeństwa, a w przypadkach zdiagnozowanych schorzeń i patologii naukową propozycją ich leczenia.

NaProTechnologia jest dla mnie sposobem przekazywania prawdy dotyczącej życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz skuteczną, bezpieczną i etyczną metodą leczenia niepłodności.