11 (219) 2013
W numerze listopadowym
„Listu do Pani”
W dziale Nasza wiara, nasz Kościół Barbara Pytlos pisze o „duchowej wspinaczce”, czyli o Drodze krzyżowej w rozsławionym łaskami Maryi Gietrzwałdzie. Joanna Krupska zwraca uwagę na smutek, jako błogosławieństwo, które może stać się źródłem łaski. Alina Petrowa-Wasilewicz przybliża natomiast czytelniczkom modele relacji między nauką a wiarą, omawiane podczas zainicjowanego przez Benedykta XVI – Dziedzińca Dialogu.
W dziale Kobieta, rodzina Teresa Kapela przygląda się niezwykle korzystnym rozwiązaniom polityki rodzinnej na Węgrzech. Maria Wilczek pisze o blaskach wieku dojrzałego.
Prof. Jadwiga Puzynina w dziale Poszukując dróg przypomina ważne słowa C.K. Norwida na temat istoty patriotyzmu.
W dziale Z podróży Ewa Kowalewska pisze o peregrynacji Ikony Matki Boskiej Częstochowskiej po Ameryce. Magdalena Tlatlik przygląda się kobietom w Andach i amazońskiej dżungli, a Janusz Plewniak opowiada o kolejnym niezwykłym miejscu – skalnej świątyni Germanów.
W dziale Polskie dzieje Maria Żmigrodzka pisze o „Kobietach wojennych”, Jędrzej Dmowski natomiast wspomina o ważnej książce Barbary Wachowicz „Siedziby wielkich Polaków – od Reja do Kraszewskiego”.
W dziale Sylwetki Maria Wilczek przybliża niełatwe losy Krystyny Dąbrowskiej, a Piotr Stefaniak przypomina postać świętej Cecylii – dziewicy i męczennicy.
Ponadto w numerze: w dziele Kultura i sztuka przeczytamy o miejscach pamięci – grobach nieznanego żołnierza; w dziale Zdrowie dowiemy się o szkodliwości palenia papierosów; w dziele Pomagajmy znajdziemy materiał o niezwykłej inicjatywie wolontariuszy – Domy Serc; a w dziele Nie tylko o modzie dowiemy się, jak orient wpływa na modę Europy.
Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, odcinek powieści „Kocha, lubi, szanuje...”, propozycje zabaw z dzieckiem, jak również kącik poetycki oraz krzyżówkę.
10 (218) 2013
W numerze październikowym
„Listu do Pani”
W dziale Nasza wiara, nasz Kościół Piotr Stefaniak przybliża sylwetkę matki Benedykty od Świętych Aniołów Stróżów OP, która odcisnęła swój ślad na duchowym obliczu Polski.
W dziale Kobieta, rodzina ks. Roman Tomaszczuk i Dobromiła Salik odpowiadają na pytanie, jak należy rozumieć asertywność i jak właściwie z niej korzystać. Diana Brzozowa pisze o zgubnym dla wychowania dzieci dokumencie Światowej Organizacji Zdrowia – „Standardy edukacji seksualnej w Europie”. A prof. KUL-u Dorota Kornas-Biela w rozmowie z Marią Wilczek odpowiada, m.in. na pytanie – jak tworzyć szczęśliwy dom?
W dziale Z podróży Dobromiła Salik zabiera czytelników do paryskiego Sanktuarium św. Rity, do której kierowane są modlitwy w sprawach trudnych i beznadziejnych. Janusz Plewniak opowiada o Lourdes i Cité Saint Pierre – ośrodku, w którym każdy pielgrzym znajdzie nocleg i doświadczy opieki wolontariuszy.
W dziale Polskie dzieje Ewa Polak-Pałkiewicz przybliża sylwetkę niezwykłego króla – Jana III Sobieskiego, a Maria Żmigrodzka przytacza mniej znane fakty z odsieczy wiedeńskiej.
W dziale Sylwetki Alicja Omiotek przedstawia postać Ireny Sandeckiej – symbolu polskiego trwania na Kresach w najtrudniejszych, sowieckich czasach. Diana Brzozowa przybliża natomiast sylwetkę ojca Józefa Wrzesińskiego, który wyszedł z nędzy, by powrócić do niej i upomnieć się o prawa ludzi żyjących w skrajnym ubóstwie.
Ponadto w numerze: w dziale Poszukując dróg dowiemy się, co to znaczy „uwierzyć na całego”; w dziele Kultura i sztuka przeczytamy o malarstwie Konrada Krzyżanowskiego; w dziale Zdrowie zapoznamy się z zagadnieniem Spice NaPro; w dziele Pomagajmy znajdziemy materiał o siostrze Kraloli i jej skutecznej pomocy chorym w hospicjum; a w dziele Nie tylko o modzie dowiemy się, jakie trendy panowały w dwudziestoleciu międzywojennym.
Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, odcinek powieści „Kocha, lubi, szanuje...”, propozycje zabaw z dzieckiem, jak również kącik poetycki oraz krzyżówkę.
9 (217) 2013
W numerze wrześniowym
„Listu do Pani”
W dziale Nasza wiara, nasz Kościół Piotr Stefaniak przybliża sylwetkę siostry Lisamarii Meirowsky, jednej z najciekawszych postaci Grudziądza, prawdziwej wyznawczyni wiary, która wraz z Edytą Stein poniosła śmierć w oświęcimskim obozie zagłady.
W dziale Kobieta, rodzina ks. Roman Tomaszczuk i Dobromiła Salik zastanawiają się, jakie konsekwencje niesie ze sobą wychowywanie potomstwa w atmosferze „kultu dziecka”. Alina Petrowa-Wasilewicz uczula rodziców na próby wprowadzania do niektórych szkół szkodliwej ideologii gender. Prof. KUL-u Dorota Kornas-Biela w rozmowie z Marią Wilczek odpowiada, m.in. na pytanie – co tworzy szczęśliwy dom, a co niszczy jego klimat?
W dziale Poszukując dróg ks. prof. Romuald Jaworski podpowiada jak zadbać o rytm biologiczny, psychiczny i duchowy naszego organizmu, by móc cieszyć się trwałym zdrowiem.
W dziale Z podróży Jolanta Łubkowska opowiada o przeżyciach, jakie dostarczyła paniom z Polskiego Związku Kobiet Katolickich pielgrzymka do Matki Bożej Kodeńskiej. Janusz Plewniak opowiada o portugalskiej tradycji budowania kominów, a Jolanta Makowska zabiera czytelników do Pałacu w Nieborowie.
W dziale Sylwetki Urszula Tataj-Puzyna przybliża postać Stanisławy Leszczyńskiej, dzielnej położnej, która w obozie Auschwitz-Birkenau przyjęła na świat około trzech tysięcy dzieci. Ewa Babuchowska przedstawia natomiast sylwetkę Magdaleny Kudełki-Lwowskiej, opowiadając o jej powołaniu do ewangelizacji.
Ponadto w numerze w dziale Polskie dzieje przeczytamy o 330. rocznicy odsieczy wiedeńskiej; w dziele Kultura i sztuka dowiemy się o niezwykłych wizerunkach anielskich autorstwa Jacka Solińskiego; w dziale Pomagajmy przeczytamy o działalności ewangelizacyjnej Wspólnoty Dzieci Łaski Bożej; a w dziele Nie tylko o modzie dowiemy się, jaki płaszcz warto sobie sprawić.
Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, odcinek powieści „Kocha, lubi, szanuje...”, propozycje zabaw z dzieckiem, jak również kącik poetycki oraz krzyżówkę.
7_8 (216) 2013
W numerze lipcowo-sierpniowym
„Listu do Pani”
W dziale Nasza wiara, nasz Kościół Piotr Stefaniak przybliża postać miłującej pokój świętej Elżbiety Izabeli, królowej Portugalii. Alicja Janiak wspomina spotkanie z rodzicami błogosławionej Chiary Luce Badano i drogę młodej członkini Ruchu Focolare do świętości.
W dziale Kobieta, rodzina ks. Roman Tomaszczuk i Dobromiła Salik piszą jak należy gospodarować czasem wolnym, by odzyskać potrzebne siły fizyczne i duchowe. A ks. prof. Romuald Jaworski w dziale Poszukując dróg podpowiada jak zachować naturalny rym życia.
W dziale Z podróży Maria Żmigrodzka zachęca do wyjazdu w polskie góry. Jolanta Wachowicz zabiera czytelników do jednego z najsłynniejszych miejsc na Mazurach – klasztoru kamedulskiego, a Janusz Plewniak opowiada o niezwykłym spotkaniu z wielorybami, podczas swojej podróży na Wyspy Kanaryjskie.
W dziale Sylwetki Alina Petrowa-Wasilewicz przybliża postać Hanny Iłowieckiej-Przeciszewskiej, kobiety dzielnej, silnej i wiernej wartościom. Natalia Dueholm przedstawia sylwetkę Mary Ann Kuharski, matki trzynaściorga dzieci, założycielki prężnie działającej w USA organizacji „Pro-life Accros America”.
Ponadto w numerze w dziale Kultura i sztuka przeczytamy o naturze, jako mistrzyni wszelkiej formy; w dziale Pomagajmy dowiemy się jak wolontariusze pomagają chorym w Domu Pomocy Społecznej Konwentu Bonifratrów w Zebrzydowicach; a w dziele Nie tylko o modzie nauczymy się ubierać modnie i z klasą.
Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, praktyczne porady dla pań domu, przepisy kulinarne, odcinek powieści „Kocha, lubi, szanuje...”, propozycje zabaw z dzieckiem, jak również kącik poetycki oraz krzyżówkę.
6 (215) 2013
W numerze czerwcowym
„Listu do Pani”
W dziale Nasza wiara, nasz Kościół Piotr Stefaniak przybliża postać błogosławionej Diany – odważnej i konsekwentnej w działaniu bolońskiej zakonnicy.
W dziale Kobieta, rodzina ks. Roman Tomaszczuk i Dobromiła Salik odpowiadają na pytanie, jak bronić się przed konsekwencjami braku ojca w rodzinie. Krzysztof Ziemiec w rozmowie z Marią Wilczek opowiada o trudach, radościach i wyzwaniach związanych z pełnieniem ojcowskiej misji. Iga Stolar-Łypczak przybliża swoją cenną inicjatywę – „Klub dla mam”, założony przy krakowskim klasztorze Karmelitów.
W dziale Poszukując dróg Agata Skiendzielewska, psycholog chrześcijański, radzi jak odkryć istotę swojej kobiecości, natomiast Alina Petrowa-Wasilewicz przestrzega przed atakiem seksedukatorów, którzy już w przedszkolach chcą realizować swoje szkodliwe programy.
W dziale Z podróży ks. Roman Tomaszczuk zabiera nas do krainy piękna – Toskanii, a Janusz Plewniak radzi, jakie pamiątki warto przywieźć z podróży.
W dziale Sylwetki przybliżamy postać zmarłej 6 maja br. Marii Okońskiej, która całe życie poświęciła Maryi i wspieraniu misji kardynała Stefana Wyszyńskiego. Alicja Omiotek przedstawia sylwetkę Aliny Jaroszewicz, nauczycielki z Brześcia, niestrudzenie walczącej o utrzymanie polskości na Białorusi.
Ponadto w numerze w dziale Kultura i sztuka przeczytamy o historii powstawania teatru lakowego, a także o metaforycznym malarstwie Jerzego Tyburskiego; w dziale Pomagajmy dowiemy się jak manifestować w obronie wartości; a w dziele Nie tylko o modzie nauczymy się wybierać odświętny strój dla dziecka.
Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, praktyczne porady dla pań domu, przepisy kulinarne, odcinek powieści „Kocha, lubi, szanuje...”, propozycje zabaw z dzieckiem, jak również kącik poetycki oraz krzyżówkę.
5 (214) 2013
W numerze majowym „Listu do Pani”
W dziale Nasza wiara, nasz Kościół ks. Roman Tomaszczuk i Dobromiła Salik mówią o tym, jak należy postrzegać ubóstwo. Janusz Plewniak przypomina natomiast o ustanowionym przez Piusa X prawie dzieci do wcześniejszej Komunii świętej.
W dziale Kobieta, rodzina Alina Petrowa-Wasilewicz pokazuje w swoim felietonie jak dziś kwestionuje się pojęcie normy – rodzina poddawana jest w mediach naukowym analizom, a zawiązki homoseksualne traktuje się jako coś powszechnie akceptowalnego.
W dziale Poszukując dróg Magdalena Matwiejczuk radzi, jak zrobić wiosenne porządki w nas samych, a Diana Brzozowa snuje refleksje na temat potrzeby świętowania niedzieli.
W dziale Polskie dzieje Maria Żmigrodzka pisze o „Dziewczętach w maciejówkach”, czyli o odważnych kobietach, które walczyły w tajnych organizacjach działających na początku XX w.
W dziale Z podróży Janusz Plewniak zabiera nas tym razem do Keukenhof – wiosennego ogrodu Europy, ogromnego parku, złożonego z tysięcy rabat, grządek i kwietnych wysp.
W dziale Sylwetki Maria Wilczek pisze o Teresie Piądłowskiej, kobiecie sukcesu, która potrafiła stworzyć szczęśliwy dom z silnymi, rodzinnymi więziami. Ewa Babuchowska przybliża postać Barbary Lipińskiej-Postawy – autorki rymowanych bajek dla dzieci i widowisk szkolnych
Ponadto w numerze w dziale Kultura i sztuka przeczytamy o twórczości scenograf i kostiumolog Krystyny Kamler, w dziale Zdrowie dowiemy się jak kreatywnie przeżyć czas macierzyństwa, a w dziale Nie tylko o modzie nauczymy się odnajdywać indywidualny styl.
Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, praktyczne porady dla pań domu, przepisy kulinarne, odcinek powieści „Kocha, lubi, szanuje...”, propozycje zabaw z dzieckiem, jak również kącik poetycki oraz krzyżówkę.