Pomógł pan tysiącom par małżeńskich…

 b_240_0_16777215_00_images_numery_12_1_(190)_2011_okl.jpgPomógł pan tysiącom par małżeńskich…

O prof. Josefe Rötzerze i jego metodzie naturalnego planowania rodziny

Elżbieta Wójcik

 

W roku 1990 austriacki lekarz został odznaczony przez papieża Jana Pawła II Orderem Świętego Grzegorza Wielkiego za zasługi dla Kościoła katolickiego, a 12 lat później otrzymał najwyższe odznaczenie papieskie: Krzyż Świętego Grzegorza z gwiazdą.

Twórca metody objawowo-termicznej, naturalnego planowania, znanej obecnie w bardzo wielu krajach świata, zasłużył sobie na to uznanie. Umożliwił małżeństwom zdrowy, naturalny styl życia, zgodny z prawem natury i z wolą Boga.

Josef Röetzer urodził się w Wiedniu w r. 1920. Po maturze, w 1938 roku, powołany został do Wermachtu i wysłany na front w Polsce. W pudle z książkami, które wziął ze sobą, było Pismo święte, które czytał, nie krępując się obecnością kolegów. Imponowało to wielu, w związku z czym został szybko, karnie cofnięty do Austrii z powodu – „destrukcyjnego wpływu na grupę”. Ta decyzja przełożonych uratowała mu być może życie, gdyż jego oddział trafił później pod Stalingrad.

   Po powrocie do Wiednia Röetzer studiował medycynę i w roku 1943 zaczął pracować w szpitalu dla pacjentów z uszkodzeniami mózgu. Poznał tam dokładnie jego budowę i funkcje, co okazało się przydatne w jego dalszej pracy. W r. 1944 poznał swoją przyszłą żonę Margaritę. Już po siedmiu tygodniach znajomości powzięli decyzję, że się pobiorą. Trwała jednak wojna. W październiku tego roku dr Josef dostał się do niewoli amerykańskiej.

W sierpniu 1945 roku powrócił do Wiednia, ożenił się i dwa lata później ukończył studia medyczne pracy doktorskiej. Początkowo pracował w Wiedniu, a od 1951 roku w Vöcklabruck jako lekarz epidemiolog.

Młodzi małżonkowie postanowili mieć sześcioro dzieci. W krótkich odstępach czasu urodziło im się troje, powstało więc pytanie, jak postępować, aby nieco zwolnić ten szybki rozwój rodziny. Ponieważ byli głęboko przekonani, że Kościół słusznie zakazuje stosowania środków antykoncepcyjnych, rozwiązania szukali w innych metodach. „Jeżeli nauka Kościoła jest prawdziwa, to musi być także do zastosowania w życiu” – formułował swój pogląd młody lekarz.

W roku 1951 na wiosennych targach w Wiedniu zaprezentowano termometr dla kobiet do mierzenia temperatury, co doktora bardzo zainteresowało, gdyż na studiach nic o tym nie mówiono. Pani Röetzer zgodziła się mierzyć temperaturę poranną i zauważyła u siebie zależne od pory miesiączkowego cyklu, zmiany temperatury ciała. W pewnym okresie cyklu odczuwała też swoisty ból podbrzusza i zwiększenie wydzieliny śluzowej. Powiedziała o tym mężowi. Dr Röetzer pomyślał wtedy, że jeżeli jego żona sama zauważyła takie objawy, to inne kobiety mogą też takie obserwacje poczynić. Chcąc im w tym pomóc opracował praktyczne wskazówki do wyznaczania okresów płodności i niepłodności w cyklu miesiączkowym kobiety, głównie na podstawie mierzenia temperatury ciała i obserwacji wydzieliny śluzowej. Tak więc rok 1951 był początkiem powstania metody objawowo-termicznej, którą wkrótce zaczął szeroko propagować. Pod koniec lat pięćdziesiątych prowadził na ten temat wykłady. I wówczas otrzymał nagle upomnienie od Austriackiej Izby Lekarskiej, że mówi o sprawach nieprzyzwoitych. Również wielu kolegów tak uważało i w środowisku lekarskim dawał się odczuć brak entuzjazmu i poparcia dla jego badań. Dr Röetzer był jednak przekonany o słuszności swoich poglądów i prowadził nadal pracę badawczą, a także poradnię dla kobiet oraz wykłady. Samoświadomość kobiet stopniowo rosła. Coraz więcej z nich zaczęło prowadzić wykresy temperaturowe i przysyłać młodemu lekarzowi swoje karty obserwacji, by je zinterpretował naukowo.

W 1965 roku dr Röetzer opublikował swoją pierwszą książkę pt. „Liczba dzieci i małżeństwo z miłości”, w której podał zasady metody objawowo-termicznej; pisał też o „duchowej jedności i wzajemnym zrozumieniu” oraz o tym, że „w prawdziwej wspólnocie miłości każdy powinien starać się, aby czynić to, co drugiemu pomaga”, i że „istotny warunek przy ustalaniu planowanej liczby dzieci leży w odpowiedzi na pytanie, ile dzieci można nie tylko obdarzyć życiem, ale też ile można prawidłowo wychować”. Podkreślał znaczenie odpowiedzialności i szacunku wobec małżonka i wobec dzieci.

Pierwsze wydanie książki rozeszło się już po trzech miesiącach i kolejno ukazywały się następne. Zaczęły też przychodzić zaproszenia na wykłady i seminaria, także do USA, Australii, Japonii, Hongkongu, Nowej Zelandii, Tajwanu. Dr Röetzer wykładał też medycynę pastoralną na kilku wydziałach filozoficzno-teologicznych w Austrii i otrzymał tam tytuł docenta.

A jednak, pomimo uznania przez wielu, zwłaszcza młodych ludzi, napotykał w środowiskach lekarskich, także naukowych, na dużą nieufność. Krótko przed ogłoszeniem encykliki „Humanae vitae” odbyła się w Bad Godesberg, w Niemczech konferencja lekarzy katolickich i teologów, na początku której lekarze, akceptując poglądy Röetzera, popierali plan zorganizowania sieci poradni. Natomiast teolodzy-moraliści nie wykazali zainteresowania szerzeniem tej metody zgodnej z nauką Kościoła, a nawet jednemu z teologów udało się „nawrócić” lekarzy, tak iż na zakończenie konferencji wszyscy oprócz Röetzera podpisali list do Watykanu z propozycją zmiany w tej sprawie stanowiska Kościoła. W najbliższych latach Röetzer „za karę” nie był zapraszany na żadne konferencje.

Pewien zgodności swoich badań z nauczaniem Kościoła, sam prowadził nadal swoje studium.

Z upływem czasu jego wysiłki przyniosły jednak efekty. W 1979 roku ukazała się jego druga książka pt. „Naturalna regulacja poczęć – metoda objawowo-termiczna – droga partnerska” (wyd. Herder), która do dzisiaj ma ponad czterdzieści wydań i została przetłumaczona na 16 języków. Wydano ją także w Polsce w 1982 roku pt. „Naturalna regulacja poczęć”. (wyd. Hlondianum). Obecnie wydawana przez wyd. Vacatio – „Sztuka planowania rodziny” cieszy się dużym zainteresowaniem czytelników. W roku 1982 ukazała się w Państwowym Wydawnictwie Lekarskim broszurka pt. „Naturalnae planowanie rodziny”(opis metody Röetzera), która rozeszła się w ciągu kilku miesięcy w liczbie 300 tys. egzemplarzy.

W 1980 roku papież Jan Paweł II zwołał w Rzymie Światowy Synod Biskupów. Jedynym świeckim wykładowcą był dr Josef Röetzer, który mówił do rzeszy duchownych o moralnych zasadach regulacji poczęć. Rok 1990 przyniósł austriackiemu lekarzowi ogromny zaszczyt – został przez papieża Jana Pawła II odznaczony Orderem Świętego Grzegorza Wielkiego za zasługi dla Kościoła katolickiego, a 12 lat później otrzymał najwyższe odznaczenie papieskie: Krzyż Świętego Grzegorza z gwiazdą.

W roku 2006 Röetzer otrzymał list od papieża Benedykta XVI, w którym znalazły się słowa: „…za sprawą nabytej w ciągu 55 lat niestrudzonych badań fachowej wiedzy, zainspirowanej i wspieranej głęboką wiarą, pomógł Pan tysiącom par małżeńskich kształtować ich małżeństwa w zgodzie z Bożym planem, a poprzez to odkrywać godność i piękno tego sakramentu…”.

Dr Röetzer zajmował się też intensywnie teologią i ukończył studium teologii dla świeckich w Wiedniu. Wiąże się z tym mały humorystyczny epizod, świadczący o jego dobrej znajomości tej dziedziny nauki. Po wymianie listów z amerykańską konferencją biskupów otrzymał list zaadresowany: Jego Eminencja Josef kardynał Röetzer.

W 1992 roku dr Röetzer otrzymał od prezydenta Austrii honorowy tytuł profesora.

W 1986 roku założony zastał w Niemczech Instytut Naturalnej Regulacji Poczęć (Institut der Natürlichen Empfängnis Regelung – INER), obejmujący Niemcy, Austrię, Szwajcarię i półn. Włochy. Celem Instytutu jest prowadzenie kursów, kształcenie nauczycieli i instruktorów, oraz działalność naukowa i publicystyczna. Bliźniacze stowarzyszenia powstały też w kilku innych krajach, w roku 1993 także w Polsce pod nazwą Instytut Naturalnego Planowania Rodziny. Przy tej okazji prof. Röetzer przeprowadził w Polsce dwa razy kursy na temat swojej metody. Mówił wówczas z dużym przekonaniem i wiedzą, ciepło i z humorem, tak, że słuchało się go z wielkim zainteresowaniem. Wszyscy uczestnicy kursów stali się członkami Instytutu Naturalnego Planowania Rodziny, który liczy obecnie 2760 członków-nauczycieli. Zdali oni egzamin z zasad metody i mają prawo prowadzenia kursów w całej Polsce.

   W 1999 roku ukazała się trzecia książka prof. Röetzera pt. „Der persönliche Zyklus der Frau” – „Osobisty cykl kobiety”, którą w Polsce wydało w roku 2007 Wyd. Sióstr Loretanek pt. „Ja i mój cykl”. Prof. Röetzer napisał też wiele artykułów świadczących także o jego głębokiej wiedzy dotyczącej teologii małżeństwa i rodziny.

Prawą ręką prof. Roetzera okazała się jego córka Elisabeth, która porzuciła studia na teologii i germanistyce i zajęła się z zapałem analizą tysięcy kart obserwacji, nadsyłanych przez kobiety.

Na podstawie tych kart oceniona została skuteczność metody objawowo-termicznej, wynosząca blisko 100%. Jest ona większa niż skuteczność wszystkich środków antykoncepcyjnych, także pigułki hormonalnej. Zasady postępowania przy stosowaniu metody objawowo-termicznej opracowane są naukowo. Może być ona także stosowana w cyklach nieregularnych, w okresie po porodzie oraz w premenopauzie. Metoda ta jest dużą pomocą dla małżeństw mających trudności z poczęciem dziecka.

Zgodna jest z prawem naturalnym obowiązującym wszystkich ludzi, a więc z planem Boga wobec małżeństwa. A sam prof. Röetzer mówił o tym: „Naturalna regulacja poczęć w kontekście odpowiedzialnego rodzicielstwa nie jest tylko jakąś metodą, lecz fundamentem chrześcijańskiego, małżeńskiego stylu życia. (…) nie jest wyjściem awaryjnym, lecz życiem małżeńskim według planu Boga, a przez to życiem w czystości małżeńskiej”.

 

W listopadzie 2006 roku zmarła żona profesora – Margareta. On sam po tym przeżyciu mocno podupadł na zdrowiu i wycofywał się stopniowo z intensywnej pracy w Instytucie. Zmarł 4 października 2010. Zastępuje go jego córka Elisabeth, która współdziała z powołanym komitetem lekarzy-specjalistów.

 

Instytut Naturalnego Planowania Rodziny

wg metody prof. J. Rötzera

ul. Nowogrodzka 49

00-695 Warszawa

tel. (22) 629 06 89

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.iner.pl