6 (325) 2024

b_240_0_16777215_00_images_numery_nowy_6_325_2024_oklad.jpgb_240_0_16777215_00_images_numery_nowy_6_325_2024_spis.jpg

 

Z numeru czerwcowego 

„Listu do Pani”

Szybko umykają dni. Dopiero cieszył nas pełen słońca ukwiecony maj, miesiąc Maryi, niosący ku nam wezwanie: „Chwalcie, łąki umajone, góry, doliny zielone...” – a już witamy czerwiec, poświęcony Sercu Pana Jezusa. To czas nabożeństw czerwcowych, który może stać się dla nas kolejny raz szansą duchowego wzrostu. Wielbiąc Serce Jezusa, trzeba jednak zadać sobie pytanie: co dzieje się z naszym sercem? Nie tylko, czy potrzeba mu porady kardiologa, ale czy jest dostatecznie blisko swego Mistrza, Dobroczyńcy, Przyjaciela, Doradcy, Zbawcy i Króla – Jezusa. I jak je bardziej otworzyć dla Niego, dla rodziny, ale i dla ludzi, których los stawia na naszej drodze. Wiele cennych wskazówek dotyczących kształtowania życia wewnętrznego daje nam w tym numerze Listu do Pani ks. prof. Romuald Jaworski w redakcyjnej rozmowie Szukanie światła w trudnych czasach (s. 13). 

W czerwcu wspomnijmy wydarzenie niezwykłej wagi. To 45. rocznica pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny, trwającej od 2 do 10 czerwca 1979 roku. O tej pielgrzymce, mającej przełomowe znaczenie nie tylko dla Polski, ale i świata, pisze w naszym miesięczniku Lidia Dudkiewicz (s. 6). Autorka przywołuje ważne, budujące słowa Ojca Świętego, nad którymi pochylmy się z uwagą, wzruszeniem i wdzięcznością. To wtedy na placu Zwycięstwa w Warszawie Jan Paweł II wypowiedział prorocze słowa: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi…”. I dziś słowa Jana Pawła II wyznaczają Polsce i każdemu z nas kierunek drogi.

Pierwszego czerwca obchodzimy Dzień Dziecka. To pięknie, że obdarujemy nasze pociechy prezentami, na które czekają, ale nasza szczodrość nie może się kończyć na zabawce czy modnych gadżetach. Nie możemy zapominać, że najważniejszy dla nich prezent, związany nie tylko z tym dniem, to ofiarowanie im pełnego miłości klimatu domu rodzinnego, więcej uwagi, czasu na wspólne rozmowy, zabawy czy wyprawy. Budujmy dobre relacje z dziećmi i wnukami od wczesnych lat ich dzieciństwa, byśmy mogli być dla nich autorytetem i pożądanym towarzyszem w czasie ich lat dojrzewania. Zyskamy wówczas większą szansę zabezpieczenia ich przed zgubnymi wpływami szkodliwych ideologii, skutecznie pomożemy im w chronieniu skarbu wiary, pielęgnowaniu w ich życiu polskich tradycji patriotycznych i religijnych.

Mama to najpiękniejszy prezent na Dzień Dziecka – zapewnia w swoim artykule Agnieszka Wolińska-Wójtowicz (s. 9). Potwierdza prawdę tego stwierdzenia Anita Łodzińska, pisząc o swej niezwykłej matce, Ludwice Marczułajtis (s. 28).

Dzień Dziecka to także, nie zapominajmy, święto dziecka jeszcze nienarodzonego, czekającego na serdeczne, pełne miłości przyjęcie na tym Bożym świecie. W naszym piśmie znajdziecie ważny tekst – Stanowisko Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski w sprawie prawnej ochrony ludzkiego życia (s. 5). A jak wygląda ochrona dzieci nienarodzonych w Polsce? Ten temat podejmują Alina Petrowa-Wasilewicz w artykule Dzień Dziecka Anno Domini 2024 (s. 10) i Magdalena Dąbrowska w tekście Aborcja to nie prawo kobiet (s. 11). Mając gorące serca, i my stańmy się obrońcami dzieci nienarodzonych. W walce o ich życie, o ratowanie Polski dotkniętej zapaścią demograficzną, miejmy też swój ważny udział.

Świętując kolejno Dzień Kobiet, Dzień Matki, Dzień Dziecka, nie zapomnijmy o serdecznym uczczeniu razem z dziećmi Dnia Ojca – 23 czerwca. Niech uroczyste obchodzenie tego dnia będzie także elementem jednoczącym rodzinę. Pamiętajmy również o tych, którzy odeszli już do Pana. Niech dzieci usłyszą wiele nieznanych a interesujących opowieści o naszych ojcach, a swoich dziadkach i pradziadkach. Niech i oni staną się dla nich bliscy i będą ogarniani modlitwą.

Z kolei 13 czerwca to dzień tak kochanego przez nas św. Antoniego z Padwy, doktora Kościoła, odnajdującego wiele naszych zgub. Może jednak częściej prośmy go nie tylko o odnalezienie okularów czy portmonetki, ale o odnalezienie tak często gubionej cierpliwości, by nie wybuchały konflikty, odnalezienie radości, która powinna wypełniać nasze serca i domy. A przed początkiem wakacji, niech poprawi nasz nastrój stare przysłowie: W czerwcu się okaże, co nam Bóg da w darze.

MARIA WILCZEK