7/8 (256) 2017

b_240_0_16777215_00_images_numery_7_8_256_2017_ok.jpgb_240_0_16777215_00_images_numery_7_8_256_spis_tr.jpg

 

W numerze

lipcowo-sierpniowym

Listu do Pani”

 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół ks. Janusz Chyła i Dobromiła Salik piszą o przyjaźni: Czym jest? Jaka powinna być? I dlaczego jest ważna w naszym życiu? Maria Jankowska przypomina istotę objawienia Maryjnego świętej Katarzynie Labouré, a Maria Żmigrodzka przybliża historię wileńskiego obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej w 90-lecie uhonorowania go tytułem Królowej Korony Polskiej.

W dziale Kobieta, rodzina Diana Brzozowa pisze o Zjeździe Dużych Rodzin Trzy Plus w Nysie i o efektach 10-letniej pracy ZDR 3+. Teresa Kapela wspomina natomiast uroczyste spotkanie w Rzymie przedstawicieli Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Rodzin Katolickich FAFCE, w związku z 20-leciem jej istnienia. Dorota Kornas-Biela, jako prenatalna babcia, wskazuje na szczególny moment, jakim jest dla całej rodziny czas oczekiwania na przyjście dziecka. A Alina Petrowa-Wasilewicz snuje refleksje na temat sposobu spędzania wolnego czasu przez współczesne Polki.

W dziale Poszukując dróg Piotr Wojciechowski – pisarz i filmowiec – w rozmowie z Marią Wilczek mówi o inicjatywie „Master Class dla przywódców” i potrzebie istnienia w trudnych czasach optymistów w działaniu – ludzi nadziei, którzy wierzą w sens podejmowania ważnych inicjatyw. Ks. prof. Romuald Jaworski w cyklu „ABC udanego życia” omawia hasła związane z dobrostanem i szczęściem człowieka; nadal skupia się na określeniach zaczynających się na literę „S”: samoakceptacja, skupienie, styl życia...

Janusz Plewniak w dziale Z podróży kontynuuje swoją pasjonującą wyprawę po Peru – tym razem zwiedza Limę i inne regiony Peru, wskazując na znajdujące się tam polskie akcenty architektoniczne. Autor przybliża też przysmaki kuchni peruwiańskiej.

W dziale Polskie dzieje Agnieszka Wolińska-Wójtowicz pisze o Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II i trudnych dziejach tej niezłomnej uczelni.

W numerze lipcowo-sierpniowym prezentujemy również ciekawe Sylwetki: Ewa Babuchowska pisze o Barbarze z Duninów księżnej Sanguszkowej, która dzięki cechom swojego charakteru, umiłowaniu rodziny, pobożności, aktywności intelektualnej, charytatywnej i filantropijnej, a także zdolnościom dyplomatycznym zapisała się trwale w pamięci potomnych. Dr hab. prof. KUL Dorota Kornas-Biela wspomina natomiast prof. Włodzimierza Fijałkowskiego, który, aby budować cywilizację życia i miłości, „płynął pod prąd”, dając żywe świadectwo swojej wiary.

Ponadto w numerze: w dziale Kultura i sztuka przeczytamy o przestawieniach syreny w sztuce; w dziale Zdrowie dowiemy się, jak interpretować wynik lipidogramu – czyli badania laboratoryjnego, pokazującego poziomy stężeń lipidów we krwi; w dziele Pomagajmy przeczytamy o Akcji św. Krzysztof – 1 grosz za 1 kilometr. Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, mody, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, propozycje zabaw z dzieckiem, kącik poetycki oraz krzyżówkę, a także opowiadanie – tym razem czeskiego pisarza Miloša Doležala.