10 (238) 2015

b_240_0_16777215_00_images_numery_10_238_2015_okl.jpgb_240_0_16777215_00_images_numery_10_238_2015.jpg

 

W numerze październikowym

Listu do Pani”

 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół Roman Tomaszczuk i Dobromiła Salik wskazują na wartość sakramentu małżeństwa i pytają: „Co jeszcze możemy zrobić, by nasze rodziny mogły czerpać z tego źródła? Jak przezwyciężać trudności i kryzysy pomiędzy małżonkami? Jak pomagać w tym innym?”. Piotr Stefaniak w przypadającym w październiku święcie Aniołów Stróżów, przypomina o szczególnej misji „duchów niebieskich”, które niosą nam wszelkiego rodzaju pomoc.

W dziale Kobieta, rodzina Maria Wilczek rozmawia z ojcem Ludwikiem Mycielskiem – doktorem teologii, autorem wielu poruszających książek i artykułów – o tym, jak „kształtować i umacniać rodzinę, by niezależnie od dramatycznego biegu wydarzeń, była wspólnotą niezłomnych”. Piotr Wojciechowski pisze o roli kultury w kształtowaniu rodziny, podkreślając, że „nie ma kultury życia małżeńskiego, kultury życia rodzinnego bez stałego wzrostu kultury ogólnej”.

W dziale Poszukując dróg ks. prof. Romuald Jaworski w cyklu „ABC udanego życia” omawia hasła związane z dobrostanem i szczęściem człowieka; tym razem skupia się na określeniach zaczynających się na literę „G”: geniusz, gonitwa myśli, gorycz, grupa wsparcia...

W dziale Z podróży Jolanta Łubkowska zabiera czytelniczki w podróż do Ziemi Świętej, podążając śladami zmartwychwstania Jezusa

W dziele Polskie dzieje s. Danuta Kozieł CSFN przedstawia historię siostry Beatrix – Jadwigi Kirkor, której losy mogą być lustrem polskich dziejów.

W dziale Kultura i sztuka Maria Żmigrodzka przypomina postać genialnego kompozytora – Stanisława Moniuszki – i jego pełne uroku i patriotyzmu dzieła. Krzysztof A. Jeżewski omawia twórczość wirtuoza słowa – Kazimierza Przerwy-Tetmajera, okrzykniętego „Księciem Poetów Młodej Polski”. Alicja Szubert-Olszewska pisze o prężnie działającej Galerii Autorskiej w Bydgoszczy i przedstawia twórczość jej założycieli: Jana Kai (malarza, grafika, autora plakatów) i Jacka Solińskiego (grafika, malarza, publicysty, wydawcy).

W numerze październikowym prezentujemy też niezwykłe Sylwetki: Dobromiła Salik przybliża historię i życie rodziców św. Tereski od Dzieciątka Jezus – bł. Zeli i Ludwika Martin, którzy 18 października, podczas trwania synodu na temat rodziny, zostaną kanonizowani, jako pierwsze w historii małżeństwo.

Ponadto w numerze: w dziale Zdrowie dowiemy się o prawach pacjenta; w dziele Pomagajmy poznamy niepodważalne argumenty, pozwalające nam zabrać głos w dyskusji ze zwolennikami wycofania religii ze szkół. Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, propozycje zabaw z dzieckiem, kącik poetycki oraz krzyżówkę, a także wyjątkowo – opowiadanie Eduarda Martina.