Numer 2 (211) 2013

b_240_0_16777215_00_images_numery_2_211_2013_okl.jpgb_240_0_16777215_00_images_numery_2_211_2013.jpg

W numerze lutowym „Listu do Pani”

W lutym mija 20 lat od ukazania się pierwszego numeru „Listu do Pani”. W tekście otwierającym numer redaktor naczelna Maria Wilczek przypomina historię powstania pisma i fakt, że jego istnienie zawdzięczamy przede wszystkim wyczuwalnej Bożej opiece i trosce przyjaciół, którzy w różnorodny sposób wspierają istnienie tego jedynego na rynku pisma adresowanego do kobiet wierzących.

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół ks. Roman Tomaszczuk i Dobromiła Salik podpowiadają, jak dobrze świętować różnego rodzaju jubileusze, by pogłębiały one więzi rodzinne i przyjacielskie. Ks. prof. Jerzy Szymik przypominając, że Bóg kocha nas „bezgraniczną i bezbrzeżną” miłością, wskazuje naszą postawę, którą ten fakt winien kształtować. Barbara Czekaj przybliża w swym tekście postać Józefa Fabisza – artysty powszechnie nieznanego, twórcy rzeźb postaci Matki Bożej z dwóch słynnych miejsc objawień: Lourdes i La Salette.

W dziale Kobieta, rodzina przeczytamy wypowiedzi autorów (m.in. Barbary Wachowicz i Piotra Wojciechowskiego) piszących do „Listu do Pani”, którzy odpowiadają na pytanie: za co cenią ten miesięcznik, a sama Alina Petrowa-Wasilewicz ukazuje w swoim felietonie potrzebę istnienia „Listu do Pani”, przedstawia ciągłą walkę pisma o jego trwanie na rynku wydawniczym, przyrównując go do Dawida walczącego z Goliatem.

Janusz Plewniak w dziale Z podróży zabiera czytelniczki tym razem w pełną emocjonujących przygód wyprawę na wyspę Dżerbę, położoną na krańcach Tunezji. W dziale Poszukując dróg Magdalena Matwiejczuk, jako psycholog chrześcijański, podpowiada jak skutecznie osiągnąć noworoczne, i nie tylko noworoczne, cele.

W dziale Polskie dzieje Jolanta Makowska oprowadza nas po zamku w Guzowie – w swoim czasie „pięknym i bardzo polskim w klimacie dworze” rodzinnym Michała Ogińskiego, twórcy poloneza „Pożegnanie Ojczyzny”. Natomiast Maria Żmigordzka przypomina w uchwalonym przez Senat RP Roku Powstania Styczniowego, o tym ważnym niepodległościowym zrywie i jego wpływie na kształtowanie uczuć patriotycznych Polaków.

W dziele Sylwetki Dobromiła Salik przedstawia postać Bogumiły Legierskiej, kobiety zwykłej a niezwykłej, ciężko doświadczanej przez los, która przez swój krzyż potrafi odnaleźć drogę do Boga. Piotr Stefaniak przybliża osobę siostry Ireny Weszkówny, dominikanki, która wybrała to, co w życiu najważniejsze.

Ponadto w numerze: w dziale Kultura i sztuka przeczytamy o twórczości Ewy Koniuszaniec, autorki tatrzańskich pejzaży, w których szuka i odnajduje sens ładu i harmonii; w dziale Pomagajmy dowiemy się natomiast, jak możemy pomóc Polakom na Wschodzie.

Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, zdrowia i mody, zabawy słowem, a ponadto – praktyczne porady dla pań domu, przepisy kulinarne, odcinek powieści „Kocha, lubi, szanuje...”, jak również kącik poetycki oraz krzyżówkę.