12/1 (250) 2016/2017

b_240_0_16777215_00_images_numery_12_1_2016_2017_ok.jpgb_240_0_16777215_00_images_numery_12_1_2016_2017_spis_treci.jpg

 

W numerze grudniowo-styczniowym

Listu do Pani”

 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół Roman Tomaszczuk i Dobromiła Salik podpowiadają, szukając wskazówek w Biblii, czego powinniśmy życzyć sobie na święta i nowy rok. Prof. Maria Braun-Gałkowska snuje rozważania na temat uczynków miłosierdzia; w najnowszym numerze pisze jak wypełniać dziewiąty z „dobrych uczynków” – wątpiącym dobrze radzić. W dziale Nasza wiara, nasz Kościół przytaczamy też słowa Sługi Bożej Chiary Lubich, założycielki Ruchu Focolari, o znaczeniu Maryi w jej życiu. Agnieszka Wolińska-Wójtowicz pisze natomiast o polskich tradycjach bożonarodzeniowych.

W dziale Kobieta, rodzina Alina Petrowa-Wasilewicz przytacza najważniejsze wydarzenia mijającego roku, który obfitował w wiele ważnych momentów. Elżbieta Wójcik zwraca uwagę na potrzebę wychowania religijnego małego dziecka. A Agnieszka Kieniewicz-Duvergé z L’Action Familiale – organizacji działającej na rzecz rodziny – w rozmowie z Dianą Brzozową opowiada o sytuacji kobiet na Mauritiusie oraz prowadzonej tam edukacji dotyczącej naturalnego planowania rodziny.

Na okres Adwentu, czas refleksji nad celem naszej drogi, w dziale Poszukując dróg zamieszczamy dwa świadectwa poszukiwań – pierwsze napisane przez Roksanę Gawlikowską, a drugie przez Marię Pietrzak. Ponadto ks. prof. Romuald Jaworski w cyklu „ABC udanego życia” omawia hasła związane z dobrostanem i szczęściem człowieka; tym razem skupia się na określeniach zaczynających się na literę „P”: pamięć, poświęcenie, paradygmat, powinność...

W dziale Z podróży Janusz Plewniak w ostatniej części swej opowieści z wyprawy do Chin zabiera czytelniczki do miasta „podwójnego szczęścia” – Chongquing, największej chińskiej aglomeracji, liczącej aż 30 milinów mieszkańców.

W dziele Polskie dzieje Alicja Szubert-Olszewska przybliża dzieje opactwa Zwiastowania Pana w Żarnowcu, założonego przed 750. laty, a Maria Żmigrodzka przypomina niezwykłego wodza powstańców – Emilię Plater w 210. rocznicę urodzin i 185. rocznicę jej odejścia do wieczności.

W numerze grudniowo-styczniowym prezentujemy również ciekawą Sylwetkę: Maria Wilczek przestawia postać i dzieło „Mami Heleny” – heroicznej doktor Heleny Pyz, świeckiej misjonarki, która niesie pomoc chorym w ośrodku Jeevodaya w Indiach.

Ponadto w numerze: w dziale Kultura i sztuka przeczytamy o Bożym Narodzeniu w muzyce i śpiewie oraz o malowanych na szkle obrazach Eweliny Pęksowej; w dziale Zdrowie dowiemy się o chorobach związanych z zaburzeniem odżywania; w dziele Pomagajmy przeczytamy o pożytecznych inicjatywach bibliotekarki z Sieniawy. Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, mody, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, propozycje zabaw z dzieckiem, kącik poetycki oraz krzyżówkę, a także opowiadanie – tym razem autorstwa Eduarda Martina.