12/1 (230) 2014/2015

b_240_0_16777215_00_images_numery_12_1_230_ok.jpgb_240_0_16777215_00_images_numery_12_1_230_spis.jpg

W numerze

grudniowo-styczniowym

Listu do Pani”


 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół Roman Tomaszczuk i Dobromiła Salik spoglądają szerzej na fakt obdarowywania bliskich i otrzymywania prezentów, próbując nakreślić swego rodzaju „teologię prezentu”. Piotr Stefaniak przybliża postać bł. Zofii Czeskiej – założycielki Zgromadzenia Sióstr Ofiarowania NMP (prezentek) i pierwszej w Krakowie szkoły dla dziewcząt ubogich i osieroconych. Dobromiła Salik wspomina swoją podróż do Francji, jubileusz wspólnot Arki i jej spotkanie z twórcą tego niezwykłego działa – z Jeanem Vanierem.

W dziale Kobieta, rodzina prof. Dorota Kornas-Biela w kolejnej części swojego artykułu snuje refleksje na temat istoty godności i powołania kobiety. Alicja Omiotek pisze natomiast o fenomenie polskiej rodziny.

W dziale Poszukując dróg Maria Wilczek przedstawia Grażynę Sobierajską i jej dzieło – Prywatną Szkołę Podstawową im. ks. Jerzego Popiełuszki w Ząbkach, której program uwzględnia nauczanie kościoła Katolickiego.

W dziale Z podróży ks. Mirosław Jasinski snuje opowieść o Jeresh w Joradnii – jednym z najlepiej zachowanych na świecie rzymskich miast z okresu starożytności.

W dziale Polskie dzieje Maria Żmigrodzka opisuje dzieło niezwykłego duszpasterza Kazachstanu, Sługi Bożego ks. Władysława Bukowińskiego w 110. rocznicę jego urodzin, a także przybliża postać pioniera operacyjnego leczenia serca – Jana Dominika Borzymowskiego.

W numerze grudniowo-styczniowym prezentujemy też ciekawą Sylwetkę: prof. Maria Braun-Gałkowska wspomina prof. Natalię Han-Ilgiewiczową – wyjątkową nauczycielkę, która po prostu „chciała być z młodymi i dla młodych”.

Ponadto w numerze: w dziele Kultura i sztuka przeczytamy o twórczości Igora Mitoraja oraz o przedstawieniach Bożego Narodzenia w sztuce ludowej; w dziale Zdrowie dowiemy się o naprotechnologii – nowoczesnej metodzie leczenia niepłodności; w dziele Pomagajmy poznamy ciekawy program wychowawczy „Młodzież na rozdrożu”.

Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, odcinek powieści „Kocha, lubi, szanuje...”, propozycje zabaw z dzieckiem, jak również kącik poetycki oraz krzyżówkę.