7-8 (276) 2019

Czytaj więcej: 7-8 (276) 2019Czytaj więcej: 7-8 (276) 2019

 

Z numeru

lipcowo-sierpniowego

„Listu do Pani”

 

Za nami dwie, wiążące się ze sobą, rocznice – 40 lat od pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski i 30 lat od przełomu politycznego, który uwolnił kraj od dominacji sowieckiej. Podczas obchodów tych rocznic, tak jak i podczas kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, słyszałyśmy, jak słowo – wolność – przypominali nam politycy, redaktorzy, autorytety naukowe, postacie ze świata kultury. Przypominali, ale na ogół wszyscy wiemy, jak wielkim jest ona dobrem. Niech to ważne pojęcie – wolność towarzyszy nam i na drogach lata – w pracy, w podróży, w wypoczynku, w zdrowiu i chorobie. Zobaczmy je w całej jego urodzie, w całej prawdzie, powiązane z poczuciem odpowiedzialności.

Głód wolności czujemy, gdy gniecie nas niewola. Obcy najazd, kajdany, kraty, cenzura, bieda, uzależnienie – to wszystko budzi wołanie o wolność, to czyni z niej wartość, dla której cierpi się, o którą się walczy, za którą się ginie. To za wolność ginęły sanitariuszki i łączniczki, ginęli żołnierze Powstania Warszawskiego w pamiętnym sierpniu 1944 roku (i ten wątek znajdziecie na łamach naszego miesięcznika na str. 31, 42).

Przedziwne jest to, że wolność zdobyta – nie znika, ale zamienia się w przestrzeń, w której mogą się objawić inne wartości – wiara, rodzina, wierność, pracowitość, piękno. Gdy przyjrzymy się osobom ceniącym wolność, widzimy, że u każdej z nich rodzi ona pytanie – czym wypełnić tę przestrzeń? Jakimi wartościami zabuduje ją nasza praca, nasze serce, nasz talent?

Pytania aktualne i w czasie wakacji, w wolnych chwilach lipca i sierpnia. Jakie dary szykujemy dla naszej rodziny, dla przyjaciół, dla swojego ducha? Jakie wartości wybierzemy? Zachwyt? Wypoczynek? Miłe towarzystwo? A może pielgrzymowanie, o którym piszą ks. Janusz Chyła i Dobromiła Salik (str. 5)? Może rowerową wyprawę, która nieść może spotkanie z pięknem, ale i chwile refleksji związane z życiem, o czym pisze prof. Dorota Kornas-Biela (str. 13)?

Z pewnością, aby nie pobłądzić, ani na turystycznej trasie, ani w życiu, potrzebne jest spokojne myślenie o porządku wartości w naszym świecie. Promocja towaru, podszepty mody, pokusa kiepskich przyjemności, robią tu sporo bałaganu. A z wartościami jest trochę tak, jak ze światłem w letni dzień. Źródłem jest słońce, ale mocno świecą także odblaski – w kałużach, szybach, lustrach. Prawdziwym źródłem wartości jest Miłość Boża – a inne wartości to tylko odblaski, czasem bardzo dalekie od Źródła. Szlachetne jest braterstwo, błogosławione jest miłosierdzie, potrzebna jest przyjemność, cenimy piękno – ale spróbujmy tego lata szukać związku między odblaskami i Odwiecznym Źródłem. Uczmy się widzieć w pięknie krajobrazu stwórczą miłość Boga, odkrywać w smacznym daniu czyjąś życzliwość i czyjeś staranie związane z miłością bliźniego, w perłach architektury wyczuwać spływające na architektów natchnienia Ducha Świętego. (O Bogu dawcy pokoju pisze w swym tekście Elżbieta Ziołkowska - str. 8).

Myślami wędrujmy więc do Źródła. Przyłączmy się też – kto może ciałem, kto nie może – modlitwą i myślą życzliwą – do tych , którzy wędrują do Jasnogórskiej Pani. Wielu z nich już w lipcu weszło na pątniczy szlak. Znoszą zmęczenie drogą, niewygody noclegów, pragnienie, skwar, ulewny deszcz – aby dać świadectwo wartościom, aby wejść ze swoimi intencjami w Światło, napić się ze Źródła. Idą ku Tej, która jest „Łaski Pełna” – która przekazuje nam światło Bożej Miłości, Ona – naszej niepodległości Patronka. (O Jej znaczeniu w polskich dziejach, pisze w kolejnej części swego artykułu Mateusz Soliński (str. 19).

Wartości bliskie Bożej Miłości dostaje się za darmo. Za darmo matka przytula dziecko, za darmo cieszy nas niebo z zachodzącym słońcem, za darmo kochają się małżonkowie, za darmo dostajemy rozgrzeszenie, klękając przy konfesjonale. Za inne wartości trzeba płacić – za leczenie, za bilet do kina, za samochód... Za prawa człowieka też zawsze ktoś płaci – chociaż są one odblaskiem miłości bliźniego i Bożego Miłosierdzia. Pisze o nim w swym Dzienniczku św. Faustyna, której sylwetkę przedstawia Agnieszka Wolińska-Wójtowicz (str. 28).

W sierpniu pomyślmy też o takiej bezcennej dla człowieka i narodu wartości, jaką jest trzeźwość. Na wezwanie Kościoła, odpowiedzą ci, którzy pragną przyłączyć się do pielgrzymów, upamiętnić Powstanie Warszawskie i strajki roku 1980 na Wybrzeżu ci, którzy chcą uszanować żniwny trud rolników. Pomyślmy i my z wdzięcznością o żniwiarzach, o chlebie i z najgłębszą wdzięcznością – o Bogu w Hostii ukrytym.

REDAKCJA

 

6 (275) 2019

Czytaj więcej: 6 (275) 2019Czytaj więcej: 6 (275) 2019

 

Z numeru czerwcowego

„Listu do Pani”

Czerwiec zaczyna się Dniem Dziecka. Niechże w tym roku nasze myślenie o dzieciach stanie się głębsze i dojrzalsze. Dziecko to zwiastun dwu potężnych nurtów ludzkiej doli – życia i nadziei. Dziecko jest nowym życiem, danym nam do obrony i opieki. Wielkość tego fenomenu zaczyna się od poczęcia, a potem przybiera kolejne, cudowne formy. Trwa także w nas, dorosłych – nie tylko życie, także dziecko. Ono żyje w każdym z nas, aż do naszego kresu; ono jest wspomnieniem dzieciństwa, dziecięcą potrzebą kontaktu, radości, zabawy... Dzięki temu dziecku w nas, lepiej rozumiemy nasze dzieci i wnuki. A dobrze byłoby, gdybyśmy potrafiły, patrząc na ludzi – miłych i mniej nam miłych, na bliskich i dalekich wiedzieć, że każdy ma w sobie dziecko, którym był. Tego dziecka nie można pomijać, chcąc- w imię miłości bliźniego, w imię braterstwa – zrozumieć człowieka. Dziecko to także nadzieja – nadzieja rodziców, potem nadzieja dziecka – na dobry świat, dobrą młodość i dorosłość. Te nadzieje dzieci są ważnym zobowiązaniem dla nas rodziców, dziadków, nauczycieli, katechetów. Chciałoby się wszak dać dzieciom dobry świat, dobrą Polskę.

W niedzielę, 23 czerwca – Dzień Ojca. Wiele dobra przychodzi do dzieci z rąk serdecznych, odpowiedzialnych ojców. Ale wiele jeszcze trzeba uczynić, aby w polskich rodzinach obronić i umocnić rolę ojca, wiele muszą zrobić sami ojcowie, aby spełnić oczekiwania, pokazać, że pełny człowiek – to człowiek wiary, odpowiedzialności i wstrzemięźliwości. A wzór ojca o argument wychowawczy, silniejszy niż postacie z seriali, filmów czy książek. Piękne przykłady wybitnych ojców przywołują w tym numerze naszego miesięcznika – Agnieszka Wolińska-Wójtowicz w tekście o Stanisławie Moniuszce (str. 26) i Łukasz Krupski we Wspomnieniu o ojcu (str. 12).

Chociaż już sporo czasu upłynęło od Świąt Zmartwychwstania, w  czerwcu żyjemy nadal w radości. 2 czerwca staramy się patrzeć ku niebu, ku Wniebowstępującemu, którego mamy być świadkami, idąc z Ewangelią głoszoną życiem 9 czerwca, pachnące tatarakiem Zielone Świątki – Zesłanie Ducha Świętego, Ducha Pocieszyciela, Dawcy Życia. Umocnieni Jego darami wyruszymy w czwartek, 20 czerwca, na procesję w święto Bożego Ciała.

To święto to nie tylko znak obecności wiary i Kościoła w życiu społeczności i narodu – to skierowane do wszystkich: wierzących, poszukujących, niewierzących wskazanie, że człowiek, to coś więcej niż ciało potrzebujące chleba z piekarni i medialnych igrzysk. Aby być pełnią, aby żyć ciałem i duchem, człowiek potrzebuje Chleba z Niebios, Chrystusa w Eucharystii. Oto mija 40 lat od pierwszej pielgrzymki Świętego Papieża Polaka do Polski. Dwudziestolatki i trzydziestolatki z tamtego, 1979 roku nie są już dzierlatkami, mogą dziękować za minione lata trudnego pokoju, mogą sposobić się do przekazywania Polski w młode, dobre ręce. Mają nowe, ważne miejsce w Kościele i Ojczyźnie – mają doświadczenie i pamięć. A wszyscy mamy ogromne pole do działania dla dobra innych. O jednej z pięknych inicjatyw pisze w tekście „Dzieci z Aleppo pod opieką św. Mikołaja” – Izabela Stawicka (str. 36 ).

Nasza wiara i nasze  historyczne doświadczenie każą nam, wbrew wielu trudnym momentom, które przeżywamy, spoglądać w przyszłość z nadzieją. Zawsze potrzeba jednak naszej jedności w modlitwie, roztropności i cierpliwości w działaniu. 27 czerwca klękamy przed wizerunkiem Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Pięknie pisze o roli Matki Bożej w polskiej historii, o Niej – jako patronce naszej niepodległości – Mateusz Soliński (str. 18). Módlmy się do Niej, także za maturzystów, stojących na rozstajnych drogach życiowych wyborów, osłońmy modlitwą bezcenny dar młodych powołań kapłańskich i zakonnych. Módlmy się za biskupów i kapłanów, którym tyle zawdzięczamy. A także za wszystkich szukających wytchnienia na wakacyjnych szlakach. Niech dostrzegą cuda przyrody, krajobrazu, spotkają życzliwych ludzi – i Boga, który nie ustaje w hojności, obsypując nas nieustannie, jakże często niedocenianymi przez nas darami.

REDAKCJA

5 (274) 2019

Czytaj więcej: 5 (274) 2019 Czytaj więcej: 5 (274) 2019

 

Z numeru majowego

„Listu do Pani”

Kiedy patrzymy na królewską hojność przyrody, objawiającą się zielenią maja, festiwalem majowego kwitnienia – rośnie w nas serce, chce się żyć lepiej i mocniej. Dla wielu z nas przychodzi moment psychicznego odprężenia, dla niejednej uczucie pokoju, wynikające z darów duchowych minionego Wielkiego Postu, wielkanocnej radości. W sadach przekwitły już jabłonie, wiśnie, grusze, zawiązały się owoce. Może czas przypomnieć sobie napomnienie Jana Chrzciciela: „Wydajcie więc owoce godne nawrócenia”. Jakże nie myśleć o owocach, patrząc na kwiaty? W Święto Flagi, 2 maja, w Święto Konstytucji 3 Maja, nasze miasta zakwitną chorągwiami w bieli i czerwieni. Ale 3 maja to także święto Matki Bożej, Królowej Polski, Tej która od wieków czuwa nad naszym krajem. O tym, jak kult maryjny, kształtował kolejne pokolenia Polaków, wpływając na losy Polski, pisze Mateusz Soliński (str. 18) w swym tekście „Patronka niepodległości, Matka Boża w historii Polski” (jego ciąg dalszy przybliżymy w kolejnych numerach naszego miesięcznika), a o Maryi, której przykład i opieka pomagają nam właściwie kształtować naszą codzienność – o Matce Bożej Dobrej Rady pisze Agnieszka Wolińska-Wójtowicz (str. 6).

W maju obchodzić też będziemy rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej, wspominać miliony jej ofiar i bohaterski trud żołnierzy, który przybliżył zwycięstwo. Dziś cieszymy się z owoców ich trudu, chociaż pamiętamy, że nam koniec wojny nie przywrócił niepodległości.

Wiele będzie spotkań w te, dłuższe, majowe weekendy. Pomyślcie, czy nie trzeba w gronie rodziny, przyjaciół i są- siadów posłuchać tych, co jeszcze mogą wspomnieć wojenny czas i także późniejsze bohaterstwo żołnierzy Niezłomnych Wyklętych. Czy nie poznawać też głębiej dziejów rodziców i dziadków? A może warto zebrać się na odwagę i pomówić o sprawach głębszych – o tym, co zostało w nas z owoców nawrócenia przez Wielki Post i rekolekcje? Rocznice wojenne poprzedza święto Matki Boskiej Łaskawej, którą prosić trzeba, abyśmy łask nie trwonili, abyśmy pojęli odzyskaną wolność jako dar i wyzwanie, któremu bez wsparcia Bożą łaską nie podołamy. Łopot flag nad naszymi głowami musi być w harmonii z rytmem serc. W maj weszliśmy przez dzień Świętego Józefa Robotnika. On, Opiekun Świętej Rodziny, opiekun naszych rodzin - staje przed nami jako wzór pracowitości, lojalności i pokory. A maj to nie tylko miesiąc rodzinnych spacerów, ale też miesiąc, w którym obchodzony 15 maja europejski Dzień Rodziny, skłania do refleksji o jej kondycji i naszych zadaniach podejmowanych w imię jej dobra. W tym numerze „Listu do Pani” o trudnościach, jakie dziś rodzina przeżywa i o poświęconym rodzinie Międzynarodowym Kongresie w Weronie opowiada – Ewa Kowalewska, prezes HLI – Polska (str.12), a prawie świątecznym hymnem na cześć macierzyństwa i matek, których święto obchodzimy 26 maja jest tekst prof. Doroty Kornas-Bieli (str.10) o tytule zaczerpniętym z Joanny Kulmowej – „Najlepsze u mamy jest to, że ją mamy”. Wkrótce wybierać będziemy naszych przedstawicieli do Europarlamentu, dokonajmy tych wyborów, tak aby zadbać o przyszłość rodzin, o ochronę ich jedności i pomyślnego bytu. Nie zapominajmy, że moment wolności przy urnie wyborczej to część naszej odpowiedzi na wyzwanie do odpowiedzialności, pytanie o wierność. Zagospodarujmy tę wolność odpowiedzialnie, tak aby nasze matki i ojcowie (żyjący po tej, czy po Tamtej stronie) byli z nas dumni.

W chwili, gdy walka nauczycieli o godne płace zwróciła uwagę całego społeczeństwa na szkołę, trzeba podtrzymać debatę o kształcie wychowania i edukacji młodzieży, ale także o postawie i misji nauczycieli. Od naszych głosów w majowych wyborach zależy kształt przyszłej Europy, od tego, jakie będą polskie szkoły, zależy los i bezpieczeństwo państwa, przyszłość kultury, także przyszłość Kościoła. Czy więc będziemy wychowywać przyszłych obywateli, pracowników i wyborców głównie dla ekonomii zysku, konsumpcji, konkurencji? Czy uda się raczej formować ludzi dla ekonomii daru, dla braterstwa i wzajemnej służby? Kwitną kasztany, a kwiat narodu siada do pisania matur. Jakie owoce edukacji pokaże? – czy godne łopotu flag nad szkołami?

REDAKCJA

4 (237) 2019

Czytaj więcej: 4 (237) 2019Czytaj więcej: 4 (237) 2019

 

Z numeru kwietniowego 

„Listu do Pani”

 

Każdy z nas ma wyznaczoną trasę, którą wypełnia tak różnorodną treścią – trasę od urodzin po mrok mogiły. To nie jest zła wiadomość, bo urodziny są świętem o kosmicznym wymiarze, a po drodze do kresu możemy zrobić wiele dobrego i wiele dobra zaznać. Przeżywana każdego roku Wielkanoc – to także ważne dla nas przypomnienie, że nasza trasa zaczynająca się urodzinami nie kończysię z uderzeniem pogrzebowych dzwonów. Człowiekowi wyznaczono cel dalszy, czeka nas radość Spotkania większego niż wszystkie spotkania od przedszkola po starość razem wzięte. Ono jest celem naszej drogi. A jak ją przebywać najgodniej?...

Wkraczamy w kwiecień, wspominając odejście świętego Jana Pawła II. Jak bardzo w tamtych dniach przypominał nam, bezsłownie, o naszej śmiertelności o przemijaniu ciała, jak mocno. Santo subito! – wskazywał, że idziemy dalej – na Spotkanie.

Koniec kwietnia ma w sobie coś z wielkiego umocnienia – na drogę. 26 kwietnia wspominamy Matkę Bożą Dobre jRady, Tę, która zawsze spieszy nam z radą i pomocą. W niedzielę 28 kwietnia – Święto Miłosierdzia Bożego – dziękujmy, Miłosiernemu Panu, że nas swą opieką otacza, oddawajmy Mu wszystkie troski, a same rozglądajmy się – kto potrzebuje pilnie naszego miłosierdzia. A 29 kwietnia wspominamy Patronkę Europy, świętą Katarzynę Sieneńską.Powierzmy jej orędownictwu trudne europejskie sprawy, wybory do nowego Parlamentu Europejskiego i to, aby Europa nie zapominała o swych chrześcijańskich korzeniach korzeniach. 

Redakcja 

Czytaj więcej: 4 (237) 2019Czytaj więcej: 4 (237) 2019Czytaj więcej: 4 (237) 2019Czytaj więcej: 4 (237) 2019

 

2 (271) 2019

Czytaj więcej: 2 (271) 2019Czytaj więcej: 2 (271) 2019

 

 

W numerze lutowym

Listu do Pani”


 W dziale Nasza wiara, nasz Kościół ks. Janusz Chyła i Dobromiła Salik w przypadającym w lutym Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego pytają, w jaki sposób mamy szanować i chronić nasz język? Agnieszka Wolińska-Wójtowicz przybliża postać św. Błażeja – patrona chorób gardła i spowiedzi. Alina Petrowa-Wasilewicz przypomina jubileusz 25-lecia modlitwy i pracy Katolickiej Agencji Informacyjnej, a Senator RP Antoni Szymański przesyła najlepsze życzenia dla agencji, która od ćwierćwiecza w rzetelny sposób zarządza wartościową wiedzą.

W dziale Kobieta, rodzina Joanna Krupska – prezes Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” – przedstawia pozytywne zjawiska, które obserwujemy na gruncie rodzinnym w ostatnim 25-leciu oraz pyta, co możemy zrobić, by „polskie małżeństwa znajdowały szczęście na drodze wiernej miłości, by chciały to szczęście i życie hojnie przekazywać dalej?”. Elżbieta Ziołkowska po 55 latach małżeństwa snuje rozważania na temat budowania relacji małżeńskich na różnych etapach życia i kształtowania się poczucia bliskości na przestrzeni czasu.

W dziale Poszukując dróg Alicja Samolewicz-Jeglicka pyta mamę czwórki dzieci, nastolatkę oraz misjonarza: Czym jest wspólnota? Co nam ona daje i czego możemy się dzięki niej nauczyć?

W dziale Z podróży Janusz Plewniak zabiera czytelniczki do koptyjskiego, ortodoksyjnego klasztoru w Höxter, we wschodniej Westfalii i opowiada o trudnych dziejach chrześcijan z koptyjskich kościołów.

W dziale Polskie dzieje Antoni Szymański przypomina o ustanowionym przez Senat RP Roku Stanisława Moniuszki i przybliża postać tego wybitnego polskiego kompozytora i patrioty.

W numerze lutowym prezentujemy również niezwykłe Sylwetki: Ewa Babuchowska pisze o Helenie Paderewskiej, działaczce społecznej, żonie Ignacego Paderewskiego, wielkiego artysty, zaangażowanego w pomoc Polsce, którego starania wspomagała na wszelkie możliwe sposoby. Beata Zarzycka wspomina postać Danuty Rossman – uczestniczki Powstania Warszawskiego, należącej do najbliższego otoczenia bohaterów „Kamieni na szaniec”.

Ponadto w numerze: w dziale Kultura i sztuka znajdziemy artykuł o ukazanych w malarstwie pracowniach wielkich artystów; w dziale Zdrowie dowiemy się, jak zdrowo się odżywiać; w dziele Pomagajmy przeczytamy o Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl. Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, mody, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, propozycje zabaw z dzieckiem, kącik poetycki, krzyżówkę oraz powieść w odcinkach pt. „Świat namalowany” – autorstwa Jolanty Wachowicz-Makowskiej.

12-1 (270) 2018-2019

Czytaj więcej: 12-1 (270) 2018-2019Czytaj więcej: 12-1 (270) 2018-2019

 

W numerze grudniowo-styczniowym

Listu do Pani”


 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół ks. Janusz Chyła i Dobromiła Salik podpowiadają, jak przeżyć czas świętowania i planowanie przyszłości na codzienne życie, a Agnieszka Wolińska-Wójtowicz pisze św. Otylii – porzuconej księżniczce z odległej Alzacji.

W dziale Kobieta, rodzina  Agnieszka Wolińska-Wójtowicz przypomina o bogatych tradycjach wigilijnego stołu, natomiast Ewa Babuchowska przytacza kilka wysłuchanych i spisanych przez nią Bożonarodzeniowych wspominek. Teresa Kapela pisze o wciąż niedocenianej pracy kobiet w domu, dzięki której kwitnie życie rodzinne.

W dziale Poszukując dróg Alina Petrowa-Wasilewicz po uroczystościach związanych z 40-leciem wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża pyta, czy rzeczywiście Ojciec Święty był przez nas słuchany i czy my, jako rodacy, staliśmy się lepsi dzięki jego naukom? Maria Wilczek przypomina wskazania, które zostawił nam ks. Janusz St. Pasierb – jeden z najwybitniejszych humanistów doby współczesnej.

W dziale Z podróży Janusz Plewniak zabiera czytelniczki do Altenberg, w którym znajduje się kościół byłego zakonu cystersów; to tutaj rozpoczyna się jedna z dróg prowadzących do grobu apostoła Jakuba w Hiszpańskim Santiago de Compostela.

W dziale Polskie dzieje  Jan Hlebowicz z gdańskiego IPN-u w rozmowie z Alicją Samolewicz-Jeglicką przedstawia sylwetki niezłomnych kapłanów z Pomorza.

W numerze grudniowo-styczniowym prezentujemy również niezwykłe Sylwetki: s. Małgorzata Krupecka pisze o Urszuli Ledóchowskiej i jej ważnym wkładzie w budowę Polski niepodległej. Ewa Babuchowska przybliża postać Justyny Segiec – utalentowanej wokalistyki, która opisuje swoją drogę do Boga.

Ponadto w numerze: w dziale Kultura i sztuka znajdziemy artykuł o polskim Loretto; w dziale Zdrowie dowiemy się, jak uchronić się przed grypą; w dziele Pomagajmy przeczytamy o jubileuszu 25-lecia Human Life International oraz o akcjach organizowanych przeciwko tęczowej edukacji. Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, mody, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, propozycje zabaw z dzieckiem, kącik poetycki, krzyżówkę oraz powieść w odcinkach pt. „Świat namalowany” – autorstwa Jolanty Wachowicz-Makowskiej.

11 (269) 2018

Czytaj więcej: 11 (269) 2018Czytaj więcej: 11 (269) 2018

 

W numerze listopadowym

Listu do Pani”


 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół ks. Janusz Chyła i Dobromiła Salik rozważają, czym jest patriotyzm i jaką wartością jest dla nas niepodległość, a Maria Wilczek przypomina, że Polska otrzymała siłę do zmartwychwstania także z rąk kapłańskich.

W dziale Kobieta, rodzina  Agnieszka Wolińska-Wójtowicz pisze, jak wyglądał patriotyzmie niegdyś i dziś w polskich domach i w domach wielkich Polaków. Prof. Dorota Kornas-Biela przypomina natomiast o zapisanej w Biblii tajemnicy kobiecej tożsamości.

W dziale Poszukując dróg Katarzyna Krawczyk odpowiada na pytanie, czym jest przebaczenie, przytaczając konkretne przykłady uwolnienia się od przymusu powracania do sytuacji związanych z krzywdą.

W dziale Z podróży Janusz Plewniak zabiera czytelniczki do Kambodży, pokazując niezwykłe kamienne świątynie, porośnięte przez drzewa.

W dziale Polskie dzieje  Teresa Tomsia przypomina o największym i najważniejszym Pomniku Wdzięczności, czyli o Pomniku Najświętszego Serca Pana Jezusa z Jego Postacią, znajdującym się w przedwojennym Poznaniu, i o pomyśle jego odbudowy. Iwona Domiszewska-Ciecierska w rozmowie z Moniką Liesenfeld wspomina, jak wyglądała po 1981 roku pomoc dla rodaków organizowana przez Polaków mieszkających za granicą.

W numerze listopadowym prezentujemy również niezwykłe Sylwetki: Alicja Samolewicz-Jeglicka pisze o Ewie Tomaszewskiej –  zasłużonej obrończyni życia dzieci poczętych, a Maria Pietrzak wspomina swojego dziadka Jurka, jego postawę życiową i spuściznę, którą po sobie zostawił.

Ponadto w numerze: w dziale Kultura i sztuka znajdziemy artykuł o grafice w Polsce Niepodległej; w dziale Zdrowie dowiemy się, jak reagować na kołatanie serca; w dziele Pomagajmy przeczytamy o akcji „Mały Jaś”, a także dowiemy się o szkodliwości ideologii gender. Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, mody, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, propozycje zabaw z dzieckiem, kącik poetycki, krzyżówkę oraz powieść w odcinkach pt. „Świat namalowany” – autorstwa Jolanty Wachowicz-Makowskiej.

10 (268) 2018

Czytaj więcej: 10 (268) 2018Czytaj więcej: 10 (268) 2018

 

W numerze październikowym

Listu do Pani”


 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół ks. Janusz Chyła i Dobromiła Salik rozważają, jak czcić Aniołów Stróżów i jak żyć w ich bliskości. Sylwia Sułkowska pisze o otwartym w Niepokalanowie Światowym Centrum Modlitwy o Pokój, które powstało w miejscu naznaczonym obecnością św. Maksymiliana Kolbe. Maria Wilczek daje osobiste świadectwo, dzieląc się z czytelniczkami refleksją na temat „Czym jest dla mnie Msza święta?”.

W dziale Kobieta, rodzina prof. Dorota Kornas-Biela przypomina o zapisanej w Biblii tajemnicy kobiecej tożsamości. Agnieszka Wolińska-Wójtowicz pisze zaś o konieczności czytania dzieciom książek, zachęcając do częstego poznawania zawartego w nich zaczarowanego świata.

W dziale Poszukując dróg ks. prof. Romuald Jaworski, teolog i psychoterapeuta, w rozmowie z Marią Wilczek zdradza, m.in., co zagraża poszukiwaniu szczęścia w życiu, a co sprzyja jego odnalezieniu.

W dziale Z podróży Janusz Plewniak przemierza rzekę Mekong w Wietnamie i Kambodży, pokazując, jak wygląda życie tysięcy ludzi mieszkających na wodzie.

W dziale Polskie dzieje  Beata Bednarz przybliża dzieje „Dziewczyn kresowych” – Polek będących ofiarami represji sowieckiego aparatu.

W numerze październikowym prezentujemy również niezwykłe Sylwetki: Anna Wyszyńska pisze o św. Teresie z Ávila – reformatorce zakonu karmelitańskiego, mistyczce i autorce fundamentalnych dzieł z dziedziny duchowości. Ewa Babuchowska rozmawia z bibliotekarką Danutą Waszek o jej kolejach losu, czyli o życiu, rodzinie, pracy zawodowej i innych ważnych formach działalności...

Ponadto w numerze: w dziale Kultura i sztuka znajdziemy artykuł o twórczości Józefa Brandta; w dziale Zdrowie dowiemy się, jak reagować na obrzęki, duszność i uczucie zmęczenia; w dziele Pomagajmy przeczytamy o Związku Dużych Rodzin 3+ i pomocy rodzinom wielodzietnym, a także dowiemy się o nowym filmie Michała Kondrata opowiadającym o mocy Bożego Miłosierdzia. Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, mody, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, propozycje zabaw z dzieckiem, kącik poetycki, krzyżówkę oraz powieść w odcinkach pt. „Świat namalowany” – autorstwa Jolanty Wachowicz-Makowskiej.

9 (267) 2018

Czytaj więcej: 9 (267) 2018Czytaj więcej: 9 (267) 2018

 

W numerze wrześniowym

Listu do Pani”


 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół ks. Janusz Chyła i Dobromiła Salik rozważają, co może nam pomóc w odnowie życia, a Maria Żmigrodzka komentuje niezwykłe wydarzenie – peregrynację kopii figury Matki Bożej Fatimskiej, która wędrowała lądem, wodą i drogą powietrzną, nawiedzając rozlegle przestrzenie Azji.

W dziale Kobieta, rodzina  Agnieszka Wolińska-Wójtowicz pisze o znaczeniu muzyki w polskich domach, a także podpowiada, jak przekazać naszym dzieciom trudną lekcję historii i patriotyzmu. Senator RP Antoni Szymański przywołuje, jako przestrzegę dla Polski, wyniki referendum w Irlandii, uchylającego konstytucyjny zakaz aborcji.

W dziale Poszukując dróg ks. prof. Romuald Jaworski pisze o potrzebie życia cnotliwego, a Alina Petrowa-Wasilewicz w swoim felietonie przypomina, że „odrzucenie rzeczywistości duchowej, racjonalności wiary, szukającej zrozumienia, modlitw do Ducha Świętego, który jest Duchem prawdy, prowadzi na manowce”.

W dziale Z podróży Janusz Plewniak pokazuje, co pozostało z monumentalnych budowli wzniesionych z inicjatywy Heroda Wielkiego, którego królestwo obejmowało, prócz Palestyny, też część dzisiejszej Jordanii, Libanu i Syrii.

W dziale Polskie dzieje  Anna Pietras, w której mieszaniu w latach 1980-89 znalazło schronienie wielu działaczy opozycji antykomunistycznej, opowiada o wydarzeniach z tamtych lat i o swojej działalności opozycyjnej (jej relacji wysłuchała Monika A. Liesenfeld).

W numerze wrześniowym prezentujemy również niezwykłe Sylwetki: Ks. prałat Józef Roman Maj pisze o siostrze Janie Płaskiej, urszulance – autorce podręczników do nauki religii, niezwykłej nauczycielce religii i wychowawczyni. Beata Bednarz wspomina postać Lidii Daniszewskiej (ps. „Lidka”), jednej z bohaterek powstańczej Warszawy.

Ponadto w numerze: w dziale Kultura i sztuka znajdziemy artykuł o twórczości Zygmunta Walkowskiego; w dziale Zdrowie dowiemy się, jak reagować na ból w klatce piersiowej; w dziele Pomagajmy poznamy skalę i charakter działalności żeńskich zgromadzeń zakonnych oraz przeczytamy o Pogotowiu Duchowym. Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, mody, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, propozycje zabaw z dzieckiem, kącik poetycki, krzyżówkę oraz powieść w odcinkach pt. „Świat namalowany” – autorstwa Jolanty Wachowicz-Makowskiej.

7-8 (266) 2018

Czytaj więcej: 7-8 (266) 2018Czytaj więcej: 7-8 (266) 2018

 

W numerze 

lipcowo-sierpniowym

Listu do Pani”

 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół ks. Janusz Chyła i Dobromiła Salik pytają, jak doceniać i wykorzystać podarowany nam czas wolny. Andrzej Babuchowski przybliża postać pierwszego po wojnie Prymasa Czech, kard. Josefa Berana, który broniąc wiary i praw Kościoła, zmarł na emigracji. Agnieszka Wolińska-Wójtowicz pisze o tradycji pielgrzymowania do Najlepszej Matki, a Ewa Paśko opowiada o swoim zwyczajnym ludzkim życiu, naznaczonym wspaniałymi „dotykami” Boga.

W dziale Kobieta, rodzina Emilia Szota w rozmowie z Marią Wilczek opowiada o projekcie „Być kobietą urzekająca”, inicjatywie „Wyzwania wielkopostne”, spotkaniach z cyklu „Urzekająca kawa” i innych akcjach pomagających kobietom zbliżyć się do Maryi – najdoskonalszej z niewiast.

W dziale Poszukując dróg Alina Petrowa-Wasilewicz w swoim felietonie przypomina, że trwa batalia o rodzinę i życie od poczęcia do naturalnej śmierci, a naszym zadaniem w tej sytuacji jest nieustannie pielęgnować więzi rodzinne, międzyludzkie, tradycję i wiarę. Maria Wilczek pisze o 50. rocznicy opublikowania przez Pawła VI ważnej encykliki Humanae vitae, która dotyka w swej treści najbardziej kluczowych problemów ludzkiego życia i postępowania.

W dziale Z podróży Janusz Plewniak nadal wędruje po Ziemi Świętej, odwiedzając miejsca znane z Biblii i historii, a przynależne judaizmowi, chrześcijaństwu lub islamowi.

W dziale Polskie dzieje Maria Żmigrodzka przypomina o trwającym Roku Prawd Polaków spod Znaku Rodła, a Alicja Omiotek opowiada o inicjatywach podejmowanych przez Fundację Pomocy Szkołom Polskim na Wschodzie po 1989 roku.

W numerze lipcowo-sierpniowym prezentujemy również niezwykłą Sylwetkę: Beata Bednarz pisze o zmarłej 7 czerwca br. Barbarze Wachowicz − ambasadorce literatury pięknej, dziedzictwa i tradycji narodowej. Świetlanej i nie do zastąpienia postaci kultury polskiej. Prawdziwej wychowawczyni narodu. Strażniczce „narodowych pamiątek Kościoła”.

Ponadto w numerze: w dziale Kultura i sztuka znajdziemy artykuł o twórczości Marii Hiszpańskiej-Neumann; w dziale Zdrowie dowiemy się o doustnej profilaktyce przeciwzakrzepowej; w dziele Pomagajmy poznamy formy pomocy dla Afryki, dowiemy się więcej o powstającym Sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie i papieskich uzdrowieniach oraz przeczytamy o przyjaźni, która wzmacnia. Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, mody, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, propozycje zabaw z dzieckiem, kącik poetycki, krzyżówkę oraz powieść w odcinkach pt. „Świat namalowany” – autorstwa Jolanty Wachowicz-Makowskiej.

6 (265) 2018

Czytaj więcej: 6 (265) 2018Czytaj więcej: 6 (265) 2018

 

 

W numerze czerwcowym

Listu do Pani”

 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół ks. Janusz Chyła i Dobromiła Salik pytają, w jaki sposób kobiety mają podkreślać Boże ojcostwo i wskazywać na Boga-Miłość. Maria Wilczek wspomina wezwanego przed oblicze Pana Antoniego Ziębę – ikonę polskiego środowiska pro-life. Agnieszka Wolińska-Wójtowicz snuje opowieść o Święcie Bożego Ciała – jego historii i jego niezwykłym charakterze. Alina Petrowa-Wasilewicz w swoim felietonie przypomina, kto naprawdę jest patronem Europy i jakie autentyczne wartości gwarantują naszemu kontynentowi pokój i rozwój.

W dziale Kobieta, rodzina Antoni Szymański, senator RP, pisze o stojącej na straży rodziny Konstytucji RP. Natomiast w dziale Poszukując dróg Monika Liesenfeld rozmawia z Marzeną Juraczko – autorką książki o życiu w zakonie, a Anna Tomkiel-Cope podsuwa ważne wskazówki dotyczące osiągnięcia szczęścia w małżeństwie.

W dziale Z podróży Janusz Plewniak zabiera nas na Betlejem, przybliżając najważniejsze obiekty kultu religijnego Ziemi Świętej.

W dziale Polskie dzieje Alicja Omiotek opowiada o powstaniu Fundacji Pomocy Szkołom Polskim na Wschodzie, jej niezłomnym założycielu – Tadeuszu Goniewiczu oraz kontynuatorze jego dzieła – Józefie Adamskim.

W numerze czerwcowym prezentujemy również ciekawe Sylwetki: Ewa Babuchowska pisze o Magdalenie Gruszczyńskiej – kobiecie z Pokolenia JP II, pani psycholog z doktoratem, żonie i matce trzech synów, wielbicielce domowego ogniska. Przestawiamy też najstarszą zakonnicę świata – Matkę Cecylię, krakowską dominikankę.

Ponadto w numerze: w dziale Kultura i sztuka znajdziemy artykuł o Antonim Krauze; w dziale Zdrowie dowiemy się wpływie migotania przedsionków na nasze zdrowie; w dziele Pomagajmy poznamy pożyteczną inicjatywę Tato.net. Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, mody, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, propozycje zabaw z dzieckiem, kącik poetycki, krzyżówkę oraz powieść w odcinkach pt. „Świat namalowany” – autorstwa Jolanty Wachowicz-Makowskiej.

 

5 (264) 2018

Czytaj więcej: 5 (264) 2018Czytaj więcej: 5 (264) 2018

 

 

 

W numerze majowym

Listu do Pani”

 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół ks. Janusz Chyła i Dobromiła Salik pytają, jak rozumieć dojrzałość na różnych etapach życia, Agnieszka Wolińska-Wójtowicz snuje opowieść o przydrożnych kapliczkach, a Maria Żmigrodzka pisze o nowym Sanktuarium Narodowym Matki Bożej Fatimskiej.

W dziale Kobieta, rodzina Maria Wilczek rozmawia z Marią Pietrzak – inicjatorką spotkań młodych matek – o pomyśle zintegrowania środowiska młodych matek i zorganizowania konferencji poświęconych budowaniu relacji między matkami i córkami oraz temu, co kształtuje nasze macierzyństwo.

W dziale Poszukując dróg ks. prof. Romuald Jaworski pisze o negatywnych i pozytywnych skutkach noszenia w sobie poczucia winy.

W dziale Z podróży Elżbieta Wiśnicka-Adamska zabiera nas na Jamajkę – wyspę marzeń, a Ewa Kowalewska pisze o wędrówce Ikony Częstochowskiej „Od Oceanu do Oceanu”, która jedzie przez świat w obronie życia.

W dziale Polskie dzieje Monika A. Liesenfeld przedstawia dzieje Danuty Pikały – łączniczki, która w czasach komunizmu przez prawie dwadzieścia lat swojego życia była w drodze z informacjami, ulotkami, pieniędzmi na pomoc więźniom i ich rodzinom.

W numerze majowym prezentujemy również ciekawe Sylwetki: Alina Petrowa-Wasilewicz pisze o zadziwiającym świętym – Stanisławie Papczyńskim, a Dobromiła Salik przybliża postać i życie Ewy Dudy – „zwykłej kobiety”, w której skupia się mnóstwo wyjątkowych cech: dobroć, skromność, bezinteresowność...

Ponadto w numerze: w dziale Kultura i sztuka znajdziemy artykuł o przedstawieniach matki i dziecka w sztuce; w dziale Zdrowie dowiemy się wpływie migotania przedsionków na nasze zdrowie; w dziele Pomagajmy poznamy ciekawe i pożyteczne akcje pomocowe, w które warto się włączyć, oraz przeczytamy o fotograficznej pasji Janusza Plewniaka. Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, mody, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, propozycje zabaw z dzieckiem, kącik poetycki, krzyżówkę oraz powieść w odcinkach pt. „Świat namalowany” – autorstwa Jolanty Wachowicz-Makowskiej.

4 (263) 2018

Czytaj więcej: 4 (263) 2018Czytaj więcej: 4 (263) 2018

 

W numerze kwietniowym

Listu do Pani”

 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół ks. Janusz Chyła i Dobromiła Salik pytają, jak być „człowiekiem Wielkanocy”, który sobie i innym daje nadzieję? Agnieszka Wolińska-Wójtowicz przybliża tradycje związane ze świętami Wielkanocnymi, a ks. Janusz St. Pasierb w napisanym przed laty eseju, pyta, co by było, gdyby grób Chrystusa nie był pusty?

W dziale Kobieta, rodzina Alina Petrowa-Wasilewicz pisze o Krajowej Radzie ds. Duszpasterstwa Kobiet i potrzebie współdziałania kobiet z duszpasterzami, tak by podejmowane w Kościele inicjatywy przynosiły dobre owoce. Teresa Kapela przybliża francuski ruch matek „Fantastycznie być matką”, pokazując, jak zmienia się system wartości kobiet, które doświadczyły macierzyństwa.      

W dziale Poszukując dróg ks. prof. Romuald Jaworski w cyklu „ABC udanego życia” omawia hasła związane z dobrostanem i szczęściem człowieka; w ostatnim już odcinku tego cyklu skupia się na określeniach zaczynających się na literę „Z” i „Ż”: zmartwienia, zmęczenie, życzeniowe myślenie...

W dziale Z podróży Janusz Plewniak zabiera nas do Szwajcarii – kraju przeciętego wysokim pasmem Alp, z licznymi jeziorami i rzekami, w którym żyje zaledwie osiem milionów mieszkańców o różnej tradycji.

W dziale Polskie dzieje Alicja Szubert-Olszewska przypomina postać Ignacego Paderewskiego – patrioty, męża stanu, artysty i hojnego darczyńcy. Natomiast Irmina Zdziarstek i Marylka Sabała – dwie działaczki opozycji, które przeżyły stan wojenny, opowiadają o wydarzeniach z tamtych czasów.

W numerze kwietniowym prezentujemy również ciekawe Sylwetki: Maria Żmigrodzka pisze o Hannie Chrzanowskiej – polskiej pielęgniarce, działaczce charytatywnej, prekursorce pielęgniarstwa rodzinnego, domowego i parafialnego, która zostanie beatyfikowana 28 kwietnia. Beata Woźniak przybliża postać Pauliny z Krasińskich Górskiej i jej męża Ludwika, znanych z szerokiej działalności społecznej i charytatywnej.

Ponadto w numerze: w dziale Kultura i sztuka znajdziemy artykuł o afrykańskich pastelach Barbary Krzyżagórskiej; w dziale Zdrowie dowiemy się wpływie mobbingu na zdrowie; w dziele Pomagajmy poznamy ciekawe i pożyteczne akcje pomocowe, w które warto się włączyć. Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, mody, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, propozycje zabaw z dzieckiem, kącik poetycki, krzyżówkę oraz opowiadanie – tym razem autorstwa Piotra Wojciechowskiego.

 

3 (262) 2018

Czytaj więcej: 3 (262) 2018Czytaj więcej: 3 (262) 2018

 

W numerze marcowym

Listu do Pani”

 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół ks. Janusz Chyła i Dobromiła Salik w przypadającym w marcu Dniu Świętości Życia pytają, czy potrafimy dostrzegać na co dzień cud życia i zachwycać się nim. Agnieszka Wolińska-Wójtowicz przybliża niezwykłe święto – Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, które wpisuje się w kalendarz najważniejszych kobiecych uroczystości.

W dziale Kobieta, rodzina Joanna Krupska w rozmowie z Marią Wilczek opowiada o radości bycia matką siedmiorga dzieci, o swojej wieloletniej działalności jako prezes Związku Dużych Rodzin 3+ i niezwykłych owcach pracy tego stowarzyszenia.

Dr hab. prof. KUL Dorota Kornas-Biela w dziale Poszukując dróg podpowiada, jak żyć pełnią życia. Alina Petrowa-Wasilewicz wskazuje, jak obecnie niszczone są europejskie wartości, co nieuchronnie przybliża nas do orwellowskiego 1984 r., w którym panuje przerażający totalitaryzm. Ks. prof. Romuald Jaworski w cyklu „ABC udanego życia” omawia hasła związane z dobrostanem i szczęściem człowieka; tym razem skupia się na określeniach zaczynających się na literę „Z”: zaangażowanie, zaufanie, zwyczaj...

W dziale Z podróży udajemy się na północ Hiszpanii, do Camino, by wraz z trzema księżmi – Szymonem, Grzegorzem i Tomaszem przemierzyć szlak prowadzący do Santiago de Compostela. Relacji ks. Tomasza Kocjana z pielgrzymki wysłuchała Ewa Babuchowska.

W dziale Polskie dzieje Beata Bednarz przypomina trudne momenty naszej historii – rzeź wołyńską, opisując tło historyczno-geograficzne tej tragedii.

W numerze marcowym prezentujemy również ciekawe Sylwetki: Ewa Polak-Pałkiewicz przybliża postać i dzieło Marii Okońskiej – wieloletniej współpracownicy Prymasa Wyszyńskiego, która tworzyła Instytut Prymasa Wyszyńskiego wraz z „Ósemkami” – paniami, które jeszcze przed wojną postanowiły przygotowywać inne młode kobiety do apostolstwa we własnym środowisku. Piotr Stefaniak pisze natomiast o Matce Agacie Witaszek ze Zgromadzenia Maryi Niepokalanej i jej pełnej poświęcenia służbie Bogu i ludziom.

Ponadto w numerze: w dziale Kultura i sztuka znajdziemy artykuł o architektonicznych dokonaniach Adama Lisika; w dziale Zdrowie dowiemy się wpływie stresu na nasze zdrowie; w dziele Pomagajmy poznamy przejmujące świadectwo ukazujące walkę o życie nieuleczalnie chorego dziecka poczętego. Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, mody, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, propozycje zabaw z dzieckiem, kącik poetycki, krzyżówkę oraz opowiadanie – tym razem autorstwa Piotra Wojciechowskiego.

2 (261) 2018

Czytaj więcej: 2 (261) 2018 Czytaj więcej: 2 (261) 2018

 

W numerze lutowym

Listu do Pani”

 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół ks. Janusz Chyła i Dobromiła Salik rozważają, w kontekście przypadającego w lutym święta Ofiarowania Pańskiego, w jakim sensie mamy żyć ofiarowaniem i jak ma się ono do ochrony własnej osoby, asertywności, poczucia szczęścia. Agnieszka Wolińska-Wójtowicz przybliża natomiast postać świętego Walentego – patrona zakochanych.

W dziale Kobieta, rodzina Maria Wilczek opowiada o historii powstania „Listu do Pani”, który w lutym tego roku obchodzi jubileusz 25-lecia swojego istnienia. Ponadto Alina Petrowa-Wasilewicz pisze o prawdziwych bohaterkach naszych czasów, które zmieniają świat na lepsze, a Justyna Biniek przypomina o potrzebie dziękowania Bogu za wszystko, w tym za dar macierzyństwa.

W dziale Poszukując dróg Maria Żmigrodzka w trwającym właśnie Roku Zbigniewa Herberta przypomina postać tego wybitnego poety i eseisty, prowadząc czytelników „Drogami Pana Cogito”. Ks. prof. Romuald Jaworski w cyklu „ABC udanego życia” omawia hasła związane z dobrostanem i szczęściem człowieka; tym razem skupia się na określeniach zaczynających się na literę „W”: wartości, więzi, wybór...

Janusz Plewniak w dziale Z podróży tym razem zabiera czytelniczki do miejscowości Lieberhausen i Wiedenest, gdzie znajdują się świątynie pełnych malarskich opowieści.

W dziale Polskie dzieje Barbara Wachowicz z okazji przypadającej w 2018 roku rocznicy stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości przywołuje postać Komendanta Józefa Piłsudskiego i opisuje drogę Naczelnika ku wolnej, zjednoczonej Polsce.

W numerze lutowym prezentujemy również ciekawe Sylwetki: Dobromiła Salik pisze o Annie Iwaneckiej, osobie zwykłej a niezwykłej, matce piątki dzieci, nauczycielce zaangażowanej w Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie, od 50 lat służącej w poradni życia rodzinnego. W numerze tym poznamy też naszych autorów, którzy od lat swoim piórem i zaangażowaniem wspierają „List do Pani”.

Ponadto w numerze: w dziale Kultura i sztuka znajdziemy artykuł o walorach stylu biedermeierowskiego; w dziale Zdrowie dowiemy się o wpływie stanu psychicznego na nasze zdrowie; w dziele Pomagajmy przeczytamy o mocy modlitwy, MGW i Rycerskich Kalendarzach Patriotycznych. Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, mody, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, propozycje zabaw z dzieckiem, kącik poetycki, krzyżówkę oraz opowiadanie – tym razem autorstwa Piotra Wojciechowskiego.

12/1 (260) 2017/2018

Czytaj więcej: 12/1 (260) 2017/2018Czytaj więcej: 12/1 (260) 2017/2018

 

W numerze

grudniowo-styczniowym

Listu do Pani”

 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół ks. Janusz Chyła i Dobromiła Salik podpowiadają, jak uczynić święta prawdziwie „świątecznym czasem”, Agnieszka Wolińska-Wójtowicz snuje opowieść o wigilijnym śpiewaniu, a Katarzyna Kaczmarek rozważa, co znaczy dla niej, że Bóg stał się człowiekiem i objawił się w dziecku. Ponadto Alina Petrowa-Wasilewicz w swoim felietonie pisze o skutkach usunięcia krzyża z życia publicznego, a Maria Żmigrodzka podsumowuje wydarzenia mającego roku, przypominając najważniejsze uroczystości religijne i patriotyczne.

W dziale Kobieta, rodzina Maria Wilczek pisze o roli kobiet w kształtowaniu silnej Bogiem rodziny. Prof. Maria Braun-Gałkowska w cyklu „Powołanie do macierzyństwa” wyjaśnia etapy bycia matką.

W dziale Poszukując dróg ks. prof. Romuald Jaworski w cyklu „ABC udanego życia” omawia hasła związane z dobrostanem i szczęściem człowieka; tym razem skupia się na określeniach zaczynających się na literę „U”: ubóstwo, uzdrowienie, uwrażliwienie...

Janusz Plewniak w dziale Z podróży tym razem zabiera czytelniczki na Maltę i dwie przyległe wyspy – Gozo i Comino, by przechadzać się uliczkami, w których „czas się zatrzymał”. W niepublikowanym dotąd tekście ks. Janusza St. Pasierba przeczytać można o podróży „na jasny szczyt”, czyli o konieczności zdobycia prawdziwego człowieczeństwa.

W dziale Polskie dzieje Barbara Kubicka-Czekaj w 155. rocznicę wybuchu powstania styczniowego przywołuje momenty jednego z najbardziej tragicznych polskich zrywów niepodległościowych, Maria Żmigrodzka opisuje natomiast trudną drogę naszych rodaków do odzyskania wolności, którą przebyć musieliśmy na przestrzeni ostatnich stu lat.

W numerze grudniowo-styczniowym prezentujemy również ciekawe Sylwetki: Agnieszka Wolińska-Wójtowicz przedstawia działo Grażyny Beszłej i jej córki, Agnieszki, jakim jest założenie prężnie działającej Wspólnoty Guadalupe. Beata Makowska pisze o Chiarze Luce Badano, której świadectwo wiary przynosi wielkie owoce po dzień dzisiejszy.

Ponadto w numerze: w dziale Kultura i sztuka znajdziemy artykuł o twórczości i duchowości św. Brata Alberta, a także recenzję filmu „Dwie korony”, przybliżającą postać i dzieło św. Maksymiliana Kolbe; w dziale Zdrowie dowiemy się o wpływie nadciśnienia tętniczego na nasze zdrowie; w dziele Pomagajmy przeczytamy o świątecznych akcjach pomocowych i o działalności Human Life International, organizacji promującej cywilizację życia. Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, mody, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, propozycje zabaw z dzieckiem, kącik poetycki, krzyżówkę oraz opowiadanie – tym razem autorstwa Piotra Wojciechowskiego.

11 (259) 2017

Czytaj więcej: 11 (259) 2017Czytaj więcej: 11 (259) 2017

 

W numerze listopadowym

Listu do Pani”

 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół ks. Janusz Chyła i Dobromiła Salik podpowiadają, jak pielęgnować pamięć o tych, którzy odeszli i w jaki sposób dziękować im swoim życiem. Ponadto: Maria Jankowska przypomina istotę objawienia Maryjnego w Kibeho, Agnieszka Wolińska-Wójtowicz snuje opowieść o św. Marcinie i świętomarcińskich rogalach, Piotr Stefaniak przywołuje dzieje żukowskich norbertanek i ich męczeńską śmierć, a Maria Żmigrodzka wspomina wydarzenia towarzyszące Wielkiemu Jubileuszowi 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Królowej Polski.

W dziale Kobieta, rodzina ks. prof. Romuald Jaworski w cyklu „O miłości nie tylko małżeńskiej” mówi o psychologicznym znaczeniu miłości, a prof. Maria Braun-Gałkowska w cyklu „Powołanie do macierzyństwa”, pisze, m.in. o trudnych aspektach macierzyństwa.

W dziale Poszukując dróg ks. prof. Romuald Jaworski w cyklu „ABC udanego życia” omawia hasła związane z dobrostanem i szczęściem człowieka; nadal skupia się na określeniach zaczynających się na literę „T”: terapia, tłumienie, trauma... Alina Petrowa-Wasilewicz pisze o portalu Aleteia, który promuje styl życia kształtowany przez Ewangelię, a Czesława Starzyńska w swoim felietonie rozprawia o panującej obecnie modzie na bajery.

Janusz Plewniak w dziale Z podróży tym razem zabiera czytelniczki nad Jezioro Garda w Lombardii, we Włoszech, by podziwiać znajdujące się tam wody termalne, znane już w czasach rzymskich.

W dziale Polskie dzieje Beata Bednarz przybliża dzieje żołnierza niezłomnego – Janka Rodowicza „Anody”, a Monika Liesenfeld, córka płockiej opozycjonistki, wspomina losy matki – Elizy Jadczak – w trudnych dla niej i dla siebie czasach stanu wojennego.

W numerze listopadowym prezentujemy również ciekawe Sylwetki: Agnieszka Wolińska-Wójtowicz przedstawia postać Marii Stachurskiej – realizatorki filmowej, kobiety, która spełnia się w wielu życiowych i zawodowych rolach. Ks. Mirosław Kreczmański wspomina natomiast ks. Janusza St. Pasierba – wybitnego duszpasterza, uczonego i poetę.

Ponadto w numerze: w dziale Kultura i sztuka znajdziemy artykuł o działach poświęconych pamięci zmarłych; w dziale Zdrowie dowiemy się o wpływie nadciśnienia na nasze zdrowie; w dziele Pomagajmy przeczytamy o niezwykłym dziele ks. Piotra Marksa, czyli o SMS-owej Koronce za Konających. Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, mody, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, propozycje zabaw z dzieckiem, kącik poetycki, krzyżówkę oraz opowiadanie – tym razem autorstwa Piotra Wojciechowskiego.


 


 

10 (258) 2017

Czytaj więcej: 10 (258) 2017Czytaj więcej: 10 (258) 2017

 

W numerze październikowym

Listu do Pani”

 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół ks. Janusz Chyła i Dobromiła Salik w 55. rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II rozmawiają o tym, co ten sobór w Kościele i w nas samych zmienił. Maria Jankowska przypomina istotę objawienia Maryjnego w La Salette, a Dobromiła Salik opowiada o swojej poruszającej podróży do Fatimy.

W dziale Kobieta, rodzina Maria Wilczek pisze o zaletach Programu 500+. Prof. Maria Braun-Gałkowska w cyklu „Powołanie do macierzyństwa”, odpowiada na pytanie, czy „mieć” dziecko oznacza zawsze „być” matką?, natomiast Agnieszka Wolińska-Wójtowicz opowiada, jak wyglądała nauka w dawnych szkołach.

W dziale Poszukując dróg Aneta Ciężarek, od 13 lat mieszkająca w Norwegii, w rozmowie z Dianą Brzozową mówi o zagrożeniach wynikających z rozprzestrzeniania się ideologii gender. Ks. prof. Romuald Jaworski w cyklu „ABC udanego życia” omawia hasła związane z dobrostanem i szczęściem człowieka; tym razem skupia się na określeniach zaczynających się na literę „T”: talent, temperament, tożsamość... Ksiądz profesor pisze też o „teologicznym znaczeniu miłości”.

Janusz Plewniak w dziale Z podróży tym razem zabiera czytelniczki do dzielnicy Gdańska – Oliwy, do stolicy wyspy Minorki – Mao i klasztoru Maria Laach w Niemczech, aby podziwiać znajdujące się tam... organy.

A w dziale Polskie dzieje Barbara Wachowicz pisze o Tadeuszu Kościuszce – bohaterze dwóch narodów.

W numerze październikowym prezentujemy również ciekawą Sylwetkę: Jolanta Maria Kuklińska przedstawia postać Wandy Pomianowskiej – wybitnego językoznawcy, w czasie II wojny światowej łączniczki oddziałów por. Jana Piwnika „Ponurego”, a po wojnie społeczniczki i działaczki „Solidarności”.

Ponadto w numerze: w dziale Kultura i sztuka znajdziemy artykuł o Złotym Kodeksie Gnieźnieńskim; w dziale Zdrowie dowiemy się o negatywnym wpływie alkoholu na nasze zdrowie; w dziele Pomagajmy przeczytamy o nowennie pompejańskiej, jako źródle łaski. Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, mody, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, propozycje zabaw z dzieckiem, kącik poetycki oraz krzyżówkę.

9 (257) 2017

Czytaj więcej: 9 (257) 2017Czytaj więcej: 9 (257) 2017

 

W numerze wrześniowym

Listu do Pani”

 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół ks. Janusz Chyła i Dobromiła Salik u progu nowego roku szkolnego zastanowią się nad ilością i jakością czasu, jaki poświęcamy naszym dzieciom, wnukom, wychowankom... Maria Jankowska przypomina istotę objawienia Maryjnego w Gietrzwałdzie, a Maria Żmigrodzka pisze o uroczystości odsłonięcia Cudownego Obrazu Matki Bożej w nowych koronach.

W dziale Kobieta, rodzina prof. Maria Braun-Gałkowska w cyklu „Powołanie do macierzyństwa”, odpowiada na pytanie, co to znaczy być matką, a Teresa Kapela pisze o pozytywnych zmianach, jakie zaszły na przestrzeni dziesięciu lat w polityce rodzinnej. Młoda matka, Zuzanna Zarzycka, przedstawia natomiast okres macierzyństwa, jako błogosławiony czas budowania relacji z dzieckiem i innymi ludźmi.

W dziale Poszukując dróg Tomasz Sztreker, założyciel Fundacji „Wiara w biznesie” w rozmowie z Marią Wilczek mówi o potrzebie budowania społeczności chrześcijańskich przedsiębiorców i wprowadzania chrześcijańskich zasad do biznesu. Alina Petrowa-Wasilewicz snuje refleksje na temat potrzeby zjednoczenia narodu polskiego. Ks. prof. Romuald Jaworski w cyklu „ABC udanego życia” omawia hasła związane z dobrostanem i szczęściem człowieka; nadal skupia się na określeniach zaczynających się na literę „S”: stereotyp, strach, szok... Ksiądz profesor pisze też o istocie „miłości nie tylko małżeńskiej”.

Janusz Plewniak w dziale Z podróży tym razem zabiera czytelniczki na weekend w Alpy, przekazując turystom garść przydatnych informacji ze szlaku. A w dziale Polskie dzieje Agnieszka Wolińska-Wójtowicz pisze o kształceniu i wychowaniu dzieci w polskim dworze.

W numerze wrześniowym prezentujemy również ciekawe Sylwetki: Agnieszka Wolińska-Wójtowicz snuje niezwykłą opowieść o matce Jana Pawła II, a Beata Bednarz przedstawia Kaję od Radosława, która uczestnicząc w największych zawirowaniach historii dwudziestowiecznej, nigdy nie straciła nadziei i pogody ducha.

Ponadto w numerze: w dziale Kultura i sztuka przeczytamy o przestawieniach aniołów w sztuce; w dziale Zdrowie dowiemy się, jak leczyć zaburzenia lipidowe; w dziele Pomagajmy przeczytamy o samotnych matkach na wakacjach, zorganizowanych przez Fundację „Oleńka” oraz o miejscach, w których małżeństwa w kryzysie mogą otrzymać fachową pomoc. Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, mody, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, propozycje zabaw z dzieckiem, kącik poetycki oraz krzyżówkę, a także opowiadanie – tym razem czeskiego pisarza Miloša Doležala.

7/8 (256) 2017

Czytaj więcej: 7/8 (256) 2017Czytaj więcej: 7/8 (256) 2017

 

W numerze

lipcowo-sierpniowym

Listu do Pani”

 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół ks. Janusz Chyła i Dobromiła Salik piszą o przyjaźni: Czym jest? Jaka powinna być? I dlaczego jest ważna w naszym życiu? Maria Jankowska przypomina istotę objawienia Maryjnego świętej Katarzynie Labouré, a Maria Żmigrodzka przybliża historię wileńskiego obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej w 90-lecie uhonorowania go tytułem Królowej Korony Polskiej.

W dziale Kobieta, rodzina Diana Brzozowa pisze o Zjeździe Dużych Rodzin Trzy Plus w Nysie i o efektach 10-letniej pracy ZDR 3+. Teresa Kapela wspomina natomiast uroczyste spotkanie w Rzymie przedstawicieli Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Rodzin Katolickich FAFCE, w związku z 20-leciem jej istnienia. Dorota Kornas-Biela, jako prenatalna babcia, wskazuje na szczególny moment, jakim jest dla całej rodziny czas oczekiwania na przyjście dziecka. A Alina Petrowa-Wasilewicz snuje refleksje na temat sposobu spędzania wolnego czasu przez współczesne Polki.

W dziale Poszukując dróg Piotr Wojciechowski – pisarz i filmowiec – w rozmowie z Marią Wilczek mówi o inicjatywie „Master Class dla przywódców” i potrzebie istnienia w trudnych czasach optymistów w działaniu – ludzi nadziei, którzy wierzą w sens podejmowania ważnych inicjatyw. Ks. prof. Romuald Jaworski w cyklu „ABC udanego życia” omawia hasła związane z dobrostanem i szczęściem człowieka; nadal skupia się na określeniach zaczynających się na literę „S”: samoakceptacja, skupienie, styl życia...

Janusz Plewniak w dziale Z podróży kontynuuje swoją pasjonującą wyprawę po Peru – tym razem zwiedza Limę i inne regiony Peru, wskazując na znajdujące się tam polskie akcenty architektoniczne. Autor przybliża też przysmaki kuchni peruwiańskiej.

W dziale Polskie dzieje Agnieszka Wolińska-Wójtowicz pisze o Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II i trudnych dziejach tej niezłomnej uczelni.

W numerze lipcowo-sierpniowym prezentujemy również ciekawe Sylwetki: Ewa Babuchowska pisze o Barbarze z Duninów księżnej Sanguszkowej, która dzięki cechom swojego charakteru, umiłowaniu rodziny, pobożności, aktywności intelektualnej, charytatywnej i filantropijnej, a także zdolnościom dyplomatycznym zapisała się trwale w pamięci potomnych. Dr hab. prof. KUL Dorota Kornas-Biela wspomina natomiast prof. Włodzimierza Fijałkowskiego, który, aby budować cywilizację życia i miłości, „płynął pod prąd”, dając żywe świadectwo swojej wiary.

Ponadto w numerze: w dziale Kultura i sztuka przeczytamy o przestawieniach syreny w sztuce; w dziale Zdrowie dowiemy się, jak interpretować wynik lipidogramu – czyli badania laboratoryjnego, pokazującego poziomy stężeń lipidów we krwi; w dziele Pomagajmy przeczytamy o Akcji św. Krzysztof – 1 grosz za 1 kilometr. Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, mody, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, propozycje zabaw z dzieckiem, kącik poetycki oraz krzyżówkę, a także opowiadanie – tym razem czeskiego pisarza Miloša Doležala.

6 (255) 2017

Czytaj więcej: 6 (255) 2017Czytaj więcej: 6 (255) 2017

 

W numerze czerwcowym

Listu do Pani”

 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół ks. Janusz Chyła i Dobromiła Salik z okazji wspominanego w czerwcu Najświętszego Serca Jezusa i Niepokalanego Serca Maryi, pytają, co zrobić, by wpatrywanie się w te dwa Serca pomogło nam w otwarciu i odpowiednim „upiększaniu” własnego serca. Prof. Maria Braun-Gałkowska snuje rozważania na temat uczynków miłosierdzia; w najnowszym numerze daje wskazówki, jak wypełniać ostatni z „dobrych uczynków” – modlić się za żywych i umarłych. Alina Petrowa-Wasilewicz wspomina przesłania papieża Franciszka skierowane do wiernych w stulecie objawień fatimskich, a dr Maria Jankowska przypomina istotę objawienia Maryjnego w Guadalupe. Agnieszka Wolińska-Wójtowicz pisze natomiast o doskonale znanym „świętym do zadań specjalnych” – Antonim z Padwy.

W dziale Kobieta, rodzina Maria Wilczek rozmawia z dr. inż. Antonim Ziębą, prezesem Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, o powstaniu stowarzyszenia, podejmowanych inicjatywach i zdaniach, które stoją jeszcze przed obrońcami życia. A Zuzanna Zarzycka, młoda mama, opowiada, jak budować rodzinny dom.

W dziale Poszukując dróg ks. prof. Romuald Jaworski w cyklu „ABC udanego życia” omawia hasła związane z dobrostanem i szczęściem człowieka; tym razem skupia się na określeniach zaczynających się na literę „S”: sacrum, siła, standardy...

Janusz Plewniak w dziale Z podróży kontynuuje swoją pasjonującą wyprawę po Peru – tym razem unosi się nad pustynią, opisując rysunki z Nazca, ogląda piramidy Cahuachi oraz podziwia Kanion Colca i... kondory.

W dziale Polskie dzieje Alicja Omiotek przybliża losy niezłomnego księdza prałata Józefa Obrębskiego – legendarnego kapłana, znanego kilku pokoleniom mieszkańców Wileńszczyzny.

W numerze czerwcowym prezentujemy również ciekawą Sylwetkę: Ks. Wacław Buryła pisze o Helenie Buryle – matce trzech kapłanów, wzorze prawdziwej, gorliwej chrześcijanki, osobie serdecznej, życzliwej i bliskiej ludziom. Siostra Bożena Anna Flak we wzruszających słowach wspomina swoją Matkę – Walerię i jej ostatnie chwile na ziemi.

Ponadto w numerze: w dziale Kultura i sztuka przeczytamy o twórczości Jerzego Tyburskiego oraz o przykładach nasycenia domu rodzinnego artefaktami chrześcijańskimi; w dziale Zdrowie dowiemy się o „dobrym” i złym” cholesterolu; w dziele Pomagajmy przeczytamy o nieocenionej pomocy, jaką niosą potrzebującym na całym świecie świeccy na misjach. Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, mody, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, propozycje zabaw z dzieckiem, kącik poetycki oraz krzyżówkę, a także opowiadanie.

5 (254) 2017

Czytaj więcej: 5 (254) 2017Czytaj więcej: 5 (254) 2017

 

W numerze majowym

Listu do Pani”

 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół ks. Janusz Chyła i Dobromiła Salik odpowiadają, m.in. na pytania: Jak mamy przeżywać Maryjny czas, by nie przeoczyć czegoś ważnego? Jak zbliżyć się do Matki Najświętszej? Czy możemy liczyć na specjalne łaski?... Prof. Maria Braun-Gałkowska snuje rozważania na temat uczynków miłosierdzia; w najnowszym numerze daje wskazówki, jak wypełniać trzynasty z „dobrych uczynków” – urazy chętnie darować. Agnieszka Wolińska-Wójtowicz pisze o tradycji majowych nabożeństw, a Maria Jankowska odkrywa istotę maryjnych objawień. Prof. Maria Ryś przybliża zaś postać świętej Rity – patronki w sprawach trudnych i beznadziejnych.

W dziale Kobieta, rodzina Alina Petrowa-Wasilewicz pisze o „superbohaterce” i bohaterkach prawdziwych, które w pełni zasługują na nagrody i wyróżnienia. Zuzanna Zarzycka wspomina konferencję „Między żoną a matką” i przybliża poruszane przez prelegentki tematy bliskie każdej kobiecie. Jacek Małkowski prezentuje działalność Klubu Męskiego, który w dobie kryzysu męskości pomaga w rozwoju i doskonaleniu męskiej tożsamości.

W dziale Poszukując dróg ks. prof. Romuald Jaworski w cyklu „ABC udanego życia” omawia hasła związane z dobrostanem i szczęściem człowieka; tym razem skupia się na określeniach zaczynających się na literę „R”: reguły, role społeczne, rozumowanie...

Janusz Plewniak w dziale Z podróży zabiera czytelniczki do stolicy Peru – Limy i przypomina o byłym „królestwie dumnych Inków”. Ewa Kowalewska podsumowuje wędrówkę ikony częstochowskiej przez Meksyk, która trwała aż 2 lata i 3 miesiące.

W numerze majowym prezentujemy również ciekawą Sylwetkę: Maria Wilczek przedstawia postać s. Edyty Budynek, misjonarki, która 12 lat spędziła na misjach w Rwandzie i 19 lat – w Kamerunie, opiekując się samotnymi, często wydartymi głodowej śmierci, dziećmi.

Ponadto w numerze: w dziale Polskie dzieje dowiemy się o przypadających w maju licznych świętach; w dziale Kultura i sztuka przeczytamy o wystawie archiwalnych pocztówek związanych z 1050. rocznicą obecności chrześcijaństwa na ziemiach polskich; w dziale Zdrowie dowiemy się o wpływie kawy, herbaty i yerba mate na nasze samopoczucie; w dziele Pomagajmy przeczytamy o historii Telefonów Zaufania w Polsce. Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, mody, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, propozycje zabaw z dzieckiem, kącik poetycki oraz krzyżówkę, a także opowiadanie – tym razem autorstwa Eduarda Martina.

4 (523) 2017

Czytaj więcej: 4 (523) 2017Czytaj więcej: 4 (523) 2017

 

W numerze kwietniowym

Listu do Pani”

 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół ks. Janusz Chyła i Dobromiła Salik odpowiadają na pytanie, jak przeżywać, pielęgnować i głosić radość zmartwychwstania Chrystusa i własnego „zmartwychwstania” każdego dnia. Prof. Maria Braun-Gałkowska snuje rozważania na temat uczynków miłosierdzia; w najnowszym numerze daje wskazówki, jak wypełniać dwunasty z „dobrych uczynków” – uciążliwych cierpliwie znosić. Maria Wilczek pisze o Ruchu „Europa Christi” i konieczności odrodzenia się Europy w duchu chrześcijańskim. Dobromiła Salik przybliża postać abp. Fultona Shenna – katolickiego „teleewangelizatora”, którego przesłania inspirują innych do życia skoncentrowanego na Bogu.

W dziale Kobieta, rodzina Agnieszka Wolińska-Wójtowicz omawia polskie tradycje wielkanocne, a Tomasz Korpysz – „osobliwości językowe” Wielkiego Postu i Wielkanocy. Maria Pietrzak pisze natomiast o inicjatywie przyparafialnych spotkań matek, podczas których kobiety odkrywają piękno macierzyństwa i czerpią z bogactwa Kościoła.

W dziale Poszukując dróg Alina Petrowa-Wasilewicz pisze o bluźnierczym spektaklu „Klątwa” i sposobach przedstawienia się destrukcyjnym zjawiskom. Ks. prof. Romuald Jaworski w cyklu „ABC udanego życia” omawia hasła związane z dobrostanem i szczęściem człowieka; nadal skupia się na określeniach zaczynających się na literę „P”: płodność, platoniczna miłość, popęd, progres...

Alicja Omiotek w dziele Polskie dzieje przybliża niezwykłe losy Aleksandra Siemionowa – Polaka z wyboru, który jako Rosjanin, mieszkający na Białorusi ponosił starania o powrót do tego, co stanowi Polskę. Janusz Plewniak w dziale Z podróży tym razem zabiera czytelniczki do „krainy deszczowców”, czyli do miejscowości Hückenswagen, w której Autor od lat mieszka i tworzy.

W numerze kwietniowym prezentujemy również ciekawe Sylwetki: Barbara Wachowicz wspomina postać i dzieje znakomitej aktorki, Danuty Szaflarskiej, określonej jako „kryształ sceny polskiej”. Piotr Stefaniak przedstawia natomiast portret s. Imeldy Neugebauer, której życie wpisało się w losy Polaków żyjących w sowieckim piekle.

Ponadto w numerze: w dziale Kultura i sztuka poznamy interesującą publikację – „Kalendarz Rodziny Wileńskiej”, a także przeczytamy o przedstawianiach Ostatniej Wieczerzy w sztuce; w dziale Zdrowie dowiemy się o wpływie aktywności fizycznej na zdrowie serca; w dziele Pomagajmy przeczytamy o akcji „Zalogowani do miłości” oraz o skali pomocy sióstr zakonnych podczas ŚDM. Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, mody, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, propozycje zabaw z dzieckiem, kącik poetycki oraz krzyżówkę, a także opowiadanie – tym razem autorstwa Magdaleny Tyszkiewicz.

3 (252) 2017

Czytaj więcej: 3 (252) 2017Czytaj więcej: 3 (252) 2017

 

 

W numerze marcowym

Listu do Pani”

 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół ks. Janusz Chyła i Dobromiła Salik zastanawiają się nad rolą kobiet w Kościele oraz w świecie i odpowiadają na pytanie, w jaki sposób powinny one wnosić w swoją codzienność wskazania wynikające z misji Maryi. Prof. Maria Braun-Gałkowska snuje rozważania na temat uczynków miłosierdzia; w najnowszym numerze pisze, jak wypełniać jedenasty z „dobrych uczynków” – nieumiejętnych pouczać. Świętego Józefa – bohaterskiego patrona na nasze czasy – wspomina Agnieszka Wolińska-Wójtowicz, a kobiety z kart Starego Testamentu przybliża Ewa Babuchowska. Piotr Stefaniak przypomina postać św. Jadwigi Śląskiej – pierwszej żyjącej na naszych ziemiach kobiety wyniesionej na ołtarze.

W dziale Kobieta, rodzina Alina Petrowa-Wasilewicz pisze o niepokojącym zjawisku – stopniowym ograniczaniu prawa respektowania sumienia, a Teresa Kapela omawia sukcesy Związku Dużych Rodzin 3+, który od 10 lat walczy o prawo rodzin wielodzietnym do godnego życia. Ks. prof. Romuald Jaworski w cyklu „ABC udanego życia” omawia hasła związane z dobrostanem i szczęściem człowieka; nadal skupia się na określeniach zaczynających się na literę „P”: paraliż, pranie mózgu, psychoza...

Agnieszka Wolińska-Wójtowicz w dziele Polskie dzieje przybliża „tułacze losy” Latyczowskiej Madonny, a Janusz Plewniak w dziale Z podróży zabiera czytelniczki do „raju na ziemi”, czyli na Malediwy – państwa wyspiarskiego położonego na Ocenie Indyjskim.

W numerze marcowym prezentujemy również ciekawe Sylwetki: Ewa Babuchowska przybliża postać Sylwii Szymali – dyrygentki chóru, dla której muzyka jest pracą i wypoczynkiem. Beata Woźniak przedstawia natomiast portret Ludwiki Róży Ossolińskiej – pisarki utalentowanej, a prawie nieznanej.

Ponadto w numerze: w dziale Kultura i sztuka poznamy twórczość Brata Alberta Chmielowskiego; w dziale Zdrowie dowiemy się o nowej piramidzie zdrowego odżywania i aktywności fizycznej; w dziele Pomagajmy przeczytamy o pożytecznych portalach internetowych. Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, mody, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, propozycje zabaw z dzieckiem, kącik poetycki oraz krzyżówkę, a także opowiadanie – tym razem autorstwa Eduarda Martina.

2 (251) 2017

Czytaj więcej: 2 (251) 2017Czytaj więcej: 2 (251) 2017

 

W numerze lutowym

Listu do Pani”

 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół ks. Janusz Chyła i Dobromiła Salik z okazji obchodzonego na początku lutego święta Ofiarowania Pańskiego rozważają kwestię ludzkiego wymiaru ofiarowania, odpowiadając, m.in. na pytanie: jak modna dziś asertywność ma się do postawy ofiarowania? Prof. Maria Braun-Gałkowska snuje rozważania na temat uczynków miłosierdzia; w najnowszym numerze pisze, jak wypełniać dziesiąty z „dobrych uczynków” – strapionych pocieszać. Alina Petrowa-Wasilewicz przybliża natomiast niezwykłą postać s. Urszuli Napierskiej – zanurzonej w modlitwie niepełnosprawnej hafciarki.

W dziale Kobieta, rodzina Katarzyna Kaczmarek pisze o „nieszczęściach potrzebnych do szczęścia”, zaś Dobromiła Salik przypomina o pochodzącej z Kanady obrończyni życia – Mary Wagner, dla której walka w obronie nienarodzonych warta jest wszelkich poświęceń.

W dziale Poszukując dróg prof. Jadwiga Puzynina – wybitna językoznawczyni i badaczka literatury – w rozmowie z Marią Wilczek mówi o konieczności troski o język, jako troski o kulturę. Ks. prof. Romuald Jaworski w cyklu „ABC udanego życia” omawia hasła związane z dobrostanem i szczęściem człowieka; nadal skupia się na określeniach zaczynających się na literę „P”: podstawowe zaufanie, powołanie, pokusa, parapsychologia...

W dziale Z podróży Janusz Plewniak tym razem zabiera czytelniczki na małą wyspę Porto Santo – z piękną plażą, klifowym wybrzeżem i innymi, cieszącymi turystów atrakcjami.

W dziele Polskie dzieje Agnieszka Wolińska-Wójtowicz opowiada, jak niegdyś obchodzono czas karnawału, a Maria Żmigrodzka przypomina o wielkich rocznicach, które świętować będziemy w 2017 roku.

W numerze lutowym prezentujemy również ciekawą Sylwetkę: Dobromiła Salik przybliża postać Salomei Szymikowej, dzięki gawędzie o tym „jak Bóg działa w życiu tych, którzy Go miłują i są Mu wierni”.

Ponadto w numerze: w dziale Kultura i sztuka przeczytamy o twórczości Anny Kamieńskiej oraz o obrazach Krystyny Brzechwy; w dziale Zdrowie dowiemy się o dietach pożytecznych i szkodliwych; w dziele Pomagajmy przeczytamy o sytuacji kobiet na Mauritiusie. Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, mody, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, propozycje zabaw z dzieckiem, kącik poetycki oraz krzyżówkę, a także opowiadanie – tym razem autorstwa Eduarda Martina.

 

12/1 (250) 2016/2017

Czytaj więcej: 12/1 (250) 2016/2017Czytaj więcej: 12/1 (250) 2016/2017

 

W numerze grudniowo-styczniowym

Listu do Pani”

 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół Roman Tomaszczuk i Dobromiła Salik podpowiadają, szukając wskazówek w Biblii, czego powinniśmy życzyć sobie na święta i nowy rok. Prof. Maria Braun-Gałkowska snuje rozważania na temat uczynków miłosierdzia; w najnowszym numerze pisze jak wypełniać dziewiąty z „dobrych uczynków” – wątpiącym dobrze radzić. W dziale Nasza wiara, nasz Kościół przytaczamy też słowa Sługi Bożej Chiary Lubich, założycielki Ruchu Focolari, o znaczeniu Maryi w jej życiu. Agnieszka Wolińska-Wójtowicz pisze natomiast o polskich tradycjach bożonarodzeniowych.

W dziale Kobieta, rodzina Alina Petrowa-Wasilewicz przytacza najważniejsze wydarzenia mijającego roku, który obfitował w wiele ważnych momentów. Elżbieta Wójcik zwraca uwagę na potrzebę wychowania religijnego małego dziecka. A Agnieszka Kieniewicz-Duvergé z L’Action Familiale – organizacji działającej na rzecz rodziny – w rozmowie z Dianą Brzozową opowiada o sytuacji kobiet na Mauritiusie oraz prowadzonej tam edukacji dotyczącej naturalnego planowania rodziny.

Na okres Adwentu, czas refleksji nad celem naszej drogi, w dziale Poszukując dróg zamieszczamy dwa świadectwa poszukiwań – pierwsze napisane przez Roksanę Gawlikowską, a drugie przez Marię Pietrzak. Ponadto ks. prof. Romuald Jaworski w cyklu „ABC udanego życia” omawia hasła związane z dobrostanem i szczęściem człowieka; tym razem skupia się na określeniach zaczynających się na literę „P”: pamięć, poświęcenie, paradygmat, powinność...

W dziale Z podróży Janusz Plewniak w ostatniej części swej opowieści z wyprawy do Chin zabiera czytelniczki do miasta „podwójnego szczęścia” – Chongquing, największej chińskiej aglomeracji, liczącej aż 30 milinów mieszkańców.

W dziele Polskie dzieje Alicja Szubert-Olszewska przybliża dzieje opactwa Zwiastowania Pana w Żarnowcu, założonego przed 750. laty, a Maria Żmigrodzka przypomina niezwykłego wodza powstańców – Emilię Plater w 210. rocznicę urodzin i 185. rocznicę jej odejścia do wieczności.

W numerze grudniowo-styczniowym prezentujemy również ciekawą Sylwetkę: Maria Wilczek przestawia postać i dzieło „Mami Heleny” – heroicznej doktor Heleny Pyz, świeckiej misjonarki, która niesie pomoc chorym w ośrodku Jeevodaya w Indiach.

Ponadto w numerze: w dziale Kultura i sztuka przeczytamy o Bożym Narodzeniu w muzyce i śpiewie oraz o malowanych na szkle obrazach Eweliny Pęksowej; w dziale Zdrowie dowiemy się o chorobach związanych z zaburzeniem odżywania; w dziele Pomagajmy przeczytamy o pożytecznych inicjatywach bibliotekarki z Sieniawy. Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, mody, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, propozycje zabaw z dzieckiem, kącik poetycki oraz krzyżówkę, a także opowiadanie – tym razem autorstwa Eduarda Martina.

11 (249) 2016

Czytaj więcej: 11 (249) 2016Czytaj więcej: 11 (249) 2016

 

W numerze listopadowym

Listu do Pani”

 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół Roman Tomaszczuk i Dobromiła Salik rozmawiają o sądzie szczegółowym i ostatecznym, o niebie, czyśćcu, piekle, i odpowiadają na pytanie: jak te prawdy powinny wpływać na nasze teraźniejsze życie. Prof. Maria Braun-Gałkowska snuje rozważania na temat uczynków miłosierdzia; w numerze listopadowym podpowiada, jak wypełniać ósmy z „dobrych uczynków” – błądzących napominać. Andrzej Babuchowski pisze o fascynacji twórców kultury tematem Eucharystii i wskazuje na istniejącą w nas potrzebę przeżywania sacrum.

W dziale Kobieta, rodzina Alina Petrowa-Wasilewicz w swoim felietonie odpowiada na pytania: dlaczego odbył się czarny protest i jakie wnioski z tego wydarzenia powinniśmy wyciągnąć? A Zuzanna Zarzycka, młoda mama, przedstawia swoje refleksje na temat tego „najsmutniejszego poniedziałku”. Joanna Szubstarska rozmawia z Juan Luc d'Auzackiem ze Stowarzyszenia „Rodzina Katolicka” z Montpellier o sytuacji rodzin wielodzietnych we Francji. Maria Wilczek wspomina natomiast wyjątkowych ludzi spotkanych na swojej drodze i przypomina o potrzebie dziękowania Bożej Opatrzności za ten dar.

W dziale Poszukując dróg Agnieszka Wolińska-Wójtowicz pisze o wartości sąsiedzkiej przyjaźni, a ks. prof. Romuald Jaworski w cyklu „ABC udanego życia” omawia hasła związane z dobrostanem i szczęściem człowieka; tym razem skupia się na określeniach zaczynających się na literę „O”: odporność, ojcostwo, osobowość...

W dziale Z podróży Janusz Plewniak w kolejnej opowieści z wyprawy do Chin przybliża czytelniczkom klimat starej części miasta Xian oraz opisuje znajdujące się w pobliżu znalezisko – podziemne posągi, tzw. Armię Terakotową, czyli okazałe mauzoleum, które wzniósł dla siebie cesarz Qin Shi Huang Di.

W dziele Polskie dzieje Maria Żmigrodzka przypomina o jubileuszu 300-leciu Koronacji Cudownego Obrazu na Jasnej Górze i pisze o ważnych dla sanktuarium wydarzeniach.

W numerze listopadowym prezentujemy również ciekawą Sylwetkę: Ewa Babuchowska przedstawia dzieje Zofii Kossak – utalentowanej pisarki i szlachetnego człowieka, dla której „głęboka wiara była kotwicą, religia – kompasem”.

Ponadto w numerze: w dziale Kultura i sztuka przeczytamy o symbolice zawartej w przedstawieniach płaszcza św. Marcina w sztuce, a także poznamy twórczość poetycką Wincentego Różańskiego; w dziale Zdrowie dowiemy się fatalnych dla zdrowia skutkach nadwagi i otyłości; w dziele Pomagajmy przeczytamy o akcji AdoMis, czyli Adoptuj Misyjnych Seminarzystów. Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, mody, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, propozycje zabaw z dzieckiem, kącik poetycki oraz krzyżówkę, a także opowiadanie – tym razem autorstwa Magdaleny Tyszkiewicz.

10 (248) 2016

Czytaj więcej: 10 (248) 2016Czytaj więcej: 10 (248) 2016

 

W numerze październikowym

Listu do Pani”

 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół Roman Tomaszczuk i Dobromiła Salik odpowiadają, m.in. na pytania: Dlaczego modlitwa różańcowa jest tak ważna? Jak inaczej jeszcze można czcić Maryję? Prof. Maria Braun-Gałkowska snuje rozważania na temat uczynków miłosierdzia; w numerze październikowym pisze jak wypełniać siódmy z „dobrych uczynków” – umarłych grzebać. Maria Żmigrodzka przypomina o nieustającej peregrynacji wiernych na Jasną Górę i gorliwej modlitwie pątników u tronu Królowej Polski.

W dziale Kobieta, rodzina Aleksandra Jakubiak rozmawia z dr Katarzyną Jachimowicz – pracującą w Norwegii lekarką rodzinną, która walczy o przywrócenie klauzuli sumienia. Aneta Rayzacher-Majewska podpowiada, jak zachęcać dziecko do odmawiania różańca i jak przybliżać mu znaczenie tajemnic różańcowych.

W dziale Poszukując dróg ks. prof. Romuald Jaworski w cyklu „ABC udanego życia” omawia hasła związane z dobrostanem i szczęściem człowieka; tym razem skupia się na określeniach zaczynających się na literę „O”: obiektywizm, obyczaje, oczekiwania...

W dziale Z podróży Berenika Seryczyńska zabiera czytelniczki na szlak prowadzący do katedry w Santiago de Compostela, i opowiada, jak św. Jakub pomógł wydać jej mamę za mąż. Janusz Plewniak w swoim felietonie z podróży tym razem przygląda się Chinom; w pierwszej z trzech opowieści przybliża, m.in. trudną sytuację kobiet żyjących w Państwie Środka.

W dziele Polskie dzieje Jolanta Jakubczyk przypomina postać i dzieło Mistrza Wincentego Kadłubka – autora „Kroniki Polski”, wybitnego męża stanu, biskupa i mnicha cysterskiego. Piotr Stefaniak przybliża natomiast dzieje św. Kazimierza Jagiellończyka – jedynego polskiego kanonizowanego królewicza.

W numerze październikowym prezentujemy również ciekawe Sylwetki: Barbara Wachowicz pisze o Stefanii z Cieciszowskich Sienkiewiczowej, której jedyny portret nakreślił syn, Henryk Sienkiewicz, w noweli „Hania”, pisząc: „Była to anielska twarz – święta, dobra…”. Dobromiła Salik wspomina natomiast Reginę, jej upodobanie do modlitwy różańcowej oraz wielką miłość do Maryi.

Ponadto w numerze: w dziale Kultura i sztuka przeczytamy o przedstawieniach Normandii w malarstwie; w dziale Zdrowie dowiemy się o szkodliwości e-papierosów; w dziele Pomagajmy przeczytamy, jak chronić dziecko przed pornografią w sieci. Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, mody, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, propozycje zabaw z dzieckiem, kącik poetycki oraz krzyżówkę, a także opowiadanie – tym razem autorstwa Eduarda Martina.

9 (246) 2016

Czytaj więcej: 9 (246) 2016Czytaj więcej: 9 (246) 2016

 

W numerze wrześniowym

Listu do Pani”

 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół ks. Roman Tomaszczuk i Dobromiła Salik podpowiadają, jak po ŚDM pomagać młodym w kontynuowaniu doświadczenia wiary i wspólnoty. Prof. Maria Braun-Gałkowska snuje rozważania na temat uczynków miłosierdzia; w numerze wrześniowym pisze, jak wypełniać szósty z „dobrych uczynków” – więźniów nawiedzać. Janusz Plewniak przybliża postać niezwykłej świętej – Hildegardy z Bingen – i jej dokonania, znacznie wyprzedzające czasy, w których żyła. Dobromiła Salik wspomina Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, apelując, byśmy włączali się w nieustannie przeżywany przez wiele osób na świecie – triumf Kościoła.

W dziale Kobieta, rodzina Alina Petrowa-Wasilewicz pisze o zaletach „wzmacniającego rodziny” Programu 500+. Zuzanna Zarzycka opowiada, jak stara się chronić tradycje i przekazywać je swoim dzieciom, natomiast Aneta Rayzacher-Majewska podpowiada, odwołując się do własnego doświadczenia, jak na co dzień rodzice mogą dawać dzieciom przykład swojej wiary.

W dziale Poszukując dróg ks. prof. Romuald Jaworski w cyklu „ABC udanego życia” omawia hasła związane z dobrostanem i szczęściem człowieka; tym razem skupia się na określeniach zaczynających się na literę „N”: nastrój, nagroda, narcyzm...

W dziale Z podróży Ewa Owsiany zabiera czytelników na Maltę, przedstawiając fascynujące dzieje tego najdalej na południe wysuniętego przyczółku Europy. A w dziele Polskie dzieje Maria Żmigrodzka (powołując się na książkę ks. Władysław Bukowińskiego – „Wspomnienia z Kazachstanu”) przybliża losy dzielnych polskich kobiet, pielęgnujących tradycyjne, wyniesione z kraju wartości.

W numerze wrześniowym prezentujemy również ciekawą Sylwetkę: Barbara Wachowicz pisze o matce Jana Kasprowicza – Józefie Kasprowiczowej, której poeta „zawdzięczał wszystko”, a przede wszystkim przekazaną mu „radującą serce” wiarę.

Ponadto w numerze: w dziale Kultura i sztuka przeczytamy o przedstawianych kobiety w twórczości Dunikowskiego i Rodina, a także o grafikach Hanny Haskiej, poświęconych Warszawie; w dziale Zdrowie dowiemy się o niekorzystnym wpływie papierosów na serce; w dziele Pomagajmy poznamy działalność walecznych Amazonek.

Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, mody, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, propozycje zabaw z dzieckiem, kącik poetycki oraz krzyżówkę, a także opowiadanie – tym razem autorstwa Marii Wilczek.

7-8 (246) 2016

Czytaj więcej: 7-8 (246) 2016

 

W numerze

lipcowo-sierpniowym

Listu do Pani”

 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół ks. Roman Tomaszczuk i Dobromiła Salik próbują odpowiedzieć na pytanie, jak budować wspólnotę i dążyć do jedności. Prof. Maria Braun-Gałkowska snuje rozważania na temat uczynków miłosierdzia; w numerze lipcowo-sierpniowym pisze, jak wypełniać piąty z „dobrych uczynków” – podróżnych w dom przyjąć. Alina Petrowa-Wasilewicz przypomina o najważniejszych wydarzeniach lata – Światowych Dniach Młodzieży i wizycie Ojca Świętego w Polsce. Piotr Stefaniak przybliża sylwetkę bł. Juty z Chełmży – patronki Pomorza, wybitnej przedstawicielki mistycznego życia duchowego. Prof. Dorota Kornas-Biela wskazuje na wartość ewangelicznej modlitwy rodzinnej.

W dziale Kobieta, rodzina Zuzanna Zarzycka pisze o swoich doświadczeniach bycia matką, dziękując za dar macierzyństwa, a Aneta Rayzacher-Majewska podpowiada, jak rodzina może wykorzystać czas wakacji, by zbliżyć się do Boga.

W dziale Poszukując dróg ks. prof. Romuald Jaworski w cyklu „ABC udanego życia” omawia hasła związane z dobrostanem i szczęściem człowieka; tym razem skupia się na określeniach zaczynających się na literę „M”: meta-potrzeby, motywacja, mowa, myślenie...

W dziale Z podróży Piotr Wojciechowski zabiera czytelniczki w dwudniową podróż po górach, obfitującą w inspirujace spotkania, piękne krajobrazy i niezwykłe opowieści.

W dziele Polskie dzieje prof. Jan Żebrowski przybliża historię i działalność Pallotyńskiego Ośrodka Dialogu w Paryżu – jednego z głównych centrów emigracji polskiej we Francji, instytucji troszczącej się o polską tożsamość.

W numerze wakacyjnym prezentujemy również ciekawe Sylwetki: Maria Żmigrodzka przybliża postać nowego błogosławionego – ks. Władysława Bukowińskiego, odznaczającego się „kapłańską wiernością i apostolskim zapałem”. Ewa Owsiany wspomina Bożenę Adamską, która od zawsze tworzyła swoim życiem „pogotowie pomocy”. Maria Wilczek pisze o babci Józefie, siostrzanej zgodzie i prawości.

Ponadto w numerze: w dziale Kultura i sztuka przeczytamy, m.in. o przedstawieniach św. Magdaleny w malarstwie; w dziale Zdrowie poznamy uwarunkowania rodzinne, mające wpływ na występowanie choroby serca; w dziele Pomagajmy przeczytamy o propozycjach wakacji z wartościami, a także o ekumenicznym serwisie charytatywnym.

Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, mody, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, propozycje zabaw z dzieckiem, kącik poetycki oraz krzyżówkę, a także opowiadanie – tym razem autorstwa Eduarda Martina.

6 (245) 2016

Czytaj więcej: 6 (245) 2016Czytaj więcej: 6 (245) 2016

 

W numerze czerwcowym

Listu do Pani”

 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół ks. Roman Tomaszczuk i Dobromiła Salik próbują odpowiedzieć na pytanie, jak realizować ewangeliczne przesłanie – „byśmy byli jak dzieci”. Prof. Maria Braun-Gałkowska snuje rozważania na temat uczynków miłosierdzia; w numerze czerwcowym pisze, jak wypełniać trzeci z „dobrych uczynków” – chorych nawiedzać. Alina Petrowa-Wasilewicz przybliża postać i dzieło św. Stanisława Papczyńskiego, założyciela Zgromadzenia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, który po okresie zapomnienia powraca z niezwykłą mocą i zadziwia swoją aktualnością. Maria Żmigrodzka pisze o cudownej figurce Matki Bożej Gidelskiej.

W dziale Kobieta, rodzina Monika Waluś w rozmowie z Marią Wilczek mówi o interesujących wynikach raportu na temat religijności i obecność kobiet w Kościele. Zuzanna Zarzycka podpowiada, jak mówić dzieciom o Bogu, a Aneta Rayzacher-Majewska pisze o niebagatelnej roli, jaką odgrywa matka w życiu każdego człowieka.

W dziale Poszukując dróg ks. prof. Romuald Jaworski w cyklu „ABC udanego życia” omawia hasła związane z dobrostanem i szczęściem człowieka; tym razem skupia się na określeniach zaczynających się na literę „M”: małżeństwo, mądrość, mechanizmy obronne, miłość... Magdalena Misztak-Hola przedstawia sześć kroków do wypełnienia szóstego przykazania, czyli pisze o tym, na co zwrócić uwagę przy wychowaniu dziecka do czystości.

W dziale Z podróży Janusz Plewniak zabiera czytelników do Chin, przedstawiając trudną sytuację mieszkających tam katolików.

W dziele Polskie dzieje Maria Żmigrodzka wspomina niezwykłe uroczystości, które wpisały się w obchody 1050-lecia Chrztu Polski.

W numerze czerwcowym prezentujemy również ciekawe Sylwetki: Dobromiła Salik przybliża postać Henryki Chmielewskiej, która słowa „hojne rodzicielstwo”, wyczytane z papieskich dokumentów dotyczących rodziny, zrealizowała z mężem Jerzym perfekcyjnie. Diana Brzozowa pisze o Wandzie Tokarzewskiej, niezwykłej nauczycielce, która „obowiązek zamieniała na miłość”.

Ponadto w numerze: w dziale Kultura i sztuka przeczytamy o przedstawieniach ojców i synów w malarstwie, a także dowiemy się w rozmowie z Piotrem Wojciechowskim o jego licznych artystycznych działaniach; w dziale Zdrowie poznamy specyfikę i przebieg choroby wieńcowej u kobiet; w dziele Pomagajmy przeczytamy o akcji pomocowej Caritas Polska skierowanej do uchodźców w Iraku, a szczególnie do rodzin, mających problemy z wyżywieniem dzieci.

Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, mody, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, propozycje zabaw z dzieckiem, kącik poetycki oraz krzyżówkę, a także opowiadania, tym razem dla dzieci – autorstwa Danuty Buli.

5 (244) 2016

Czytaj więcej: 5 (244) 2016Czytaj więcej: 5 (244) 2016

 

W numerze majowym

Listu do Pani”

 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół prof. Maria Braun-Gałkowska snuje rozważania na temat uczynków miłosierdzia; w numerze majowym pisze, jak wypełniać trzeci z „dobrych uczynków” – nagich przyodziać. Maria Żmigrodzka przytacza liczne wypowiedzi św. Faustyny Kowalskiej świadczące o jej głębokiej więzi z Matką Bożą.

W dziale Kobieta, rodzina ks. Roman Tomaszczuk i Dobromiła Salik próbują odpowiedzieć na pytanie, jak kobiety mogą godzić pracę zawodową z powołaniem do macierzyństwa. Ks. Zbigniew Niemirski opowiada o niezwykłym spotkaniu z córką świętej Gianny Beretty Molli. Ewa Babuchowska przybliża działalność Wioli i Marka Richterów – małżeństwa ze Wspólnoty Dobrego Pasterza, które godzi życie rodzinne ze służbą potrzebującym.

W dziale Poszukując dróg ks. prof. Romuald Jaworski w cyklu „ABC udanego życia” omawia hasła związane z dobrostanem i szczęściem człowieka; tym razem skupia się na określeniach zaczynających się na literę „L”: los, lęk, laicyzm... Prof. Jaworski pisze też o „miłości uzdrawiającej”, która może przezwyciężyć ból czy poczucie krzywdy. Alina Petrowa-Wasilewicz przypomina o prawie do życia najsłabszych istot – dzieci poczętych oraz upomina się o mądre i humanitarne regulacje.

W dziale Z podróży Ewa Owsiany zabiera czytelników do Opactwa Tynieckiego – od niemal dziesięciu wieków wiernie strzeżonego przez kolejne pokolenia benedyktynów.

W dziele Polskie dzieje Maria Wilczek wspomina ważne wydarzenia wpisujące się w duchowy klimat Jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski.

W numerze majowym prezentujemy również ciekawe Sylwetki: Ewa Babuchowska przytacza opowieści starszych kobiet – teściowych, babć, a nawet prababć, których serca ciągle należą do ich dorosłych już dzieci.

Ponadto w numerze: w dziale Kultura i sztuka przeczytamy o przedstawieniach matek w malarstwie; w dziale Zdrowie poznamy rodzaje wieńcowych czynników ryzyka; w dziele Pomagajmy przeczytamy o potrzebie wpisania miłosierdzia w naszą tożsamość i o wolontariuszach z Centrum Myśli Jana Pawła II. Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, mody, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, propozycje zabaw z dzieckiem, kącik poetycki oraz krzyżówkę, a także opowiadanie – autorstwa Magdaleny Tyszkiewicz.

4 (243) 2016

Czytaj więcej: 4 (243) 2016Czytaj więcej: 4 (243) 2016

 

W numerze kwietniowym

Listu do Pani”

 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół Roman Tomaszczuk i Dobromiła Salik odpowiadają na pytanie: jak miłować nieprzyjaciół i wypełniać ewangeliczne wezwanie do bezwarunkowej miłości? Prof. Maria Braun-Gałkowska snuje rozważania na temat uczynków miłosierdzia; w numerze kwietniowym pisze jak wypełniać drugi z „dobrych uczynków” – spragnionych napoić. Piotr Stefaniak przybliża postać bł. Hermana, apostoła Śląska.

W dziale Kobieta, rodzina Aneta Rayzacher-Majewska pisze o wychowaniu religijnym dzieci i roli rodziców w przekazywaniu wiary najmłodszym. Prof. Dorota Kornas-Biela pokazuje sposoby wprowadzania dziecka prenatalnego w świat relacji z Bogiem. Zuzanna Zarzycka, młoda matka, przybliża ideę spotkań dla mam, których celem jest wszechstronny rozwój matek i rodzin.

W dziale Poszukując dróg ks. prof. Romuald Jaworski w cyklu „ABC udanego życia” omawia hasła związane z dobrostanem i szczęściem człowieka; tym razem skupia się na określeniach zaczynających się na literę „K”: kontakt interpersonalny, kultura, konflikty... Prof. Jaworski omawia też przykłady krzywd wyrządzanych innym przez osoby z bliskiego otoczenia i radzi jak przezwyciężać ból i zranienia. Aneta Ciężarek – działaczka ruchów pro-life w rozmowie z Olą Jakubiak mówi o podejmowanych przez siebie działaniach na rzecz obrony życia i próbach dotarcia do świadomości liberalnych w podejściu do aborcji Norwegów.

W dziale Z podróży Ewa Kowalewska pisze o peregrynacji kopii ikony Matki Bożej Jasnogórskiej i o przesłaniach ważnego dokumentu utworzonego w Meksyku – Powszechnej Deklaracji w Obronie Cywilizacji Życia.

W dziele Polskie dzieje Maria Żmigrodzka przypomina o zasługach Dobrawy dla duchowego rozwoju państwa polskiego i o nawróceniu Mieszka I, który w 966 roku dołączył do grona chrześcijańskich władców europejskich.

W numerze kwietniowym prezentujemy również ciekawą Sylwetkę: Barbara Wachowicz przybliża postać Teofili Sobieskiej, matki króla Jana III Sobieskiego.

Ponadto w numerze: w dziale Kultura i sztuka przeczytamy o przedstawieniach miłosierdzia w sztuce; w dziale Zdrowie poznamy czynniki występowania choroby niedokrwiennej serca; w dziele Pomagajmy przeczytamy o s. Michaeli Rak i jej dziele – hospicjum założonym na Litwie. Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, mody, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, propozycje zabaw z dzieckiem, kącik poetycki oraz krzyżówkę, a także opowiadanie – autorstwa Magdaleny Tyszkiewicz.

4 (243) 2015

Czytaj więcej: 4 (243) 2015Czytaj więcej: 4 (243) 2015

 

W numerze kwietniowym

Listu do Pani”

 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół Roman Tomaszczuk i Dobromiła Salik odpowiadają na pytanie: jak miłować nieprzyjaciół i wypełniać ewangeliczne wezwanie do bezwarunkowej miłości? Prof. Maria Braun-Gałkowska snuje rozważania na temat uczynków miłosierdzia; w numerze kwietniowym pisze jak wypełniać drugi z „dobrych uczynków” – spragnionych napoić. Piotr Stefaniak przybliża postać bł. Hermana, apostoła Śląska.

W dziale Kobieta, rodzina Aneta Rayzacher-Majewska pisze o wychowaniu religijnym dzieci i roli rodziców w przekazywaniu wiary najmłodszym. Prof. Dorota Kornas-Biela pokazuje sposoby wprowadzania dziecka prenatalnego w świat relacji z Bogiem. Zuzanna Zarzycka, młoda matka, przybliża ideę spotkań dla mam, których celem jest wszechstronny rozwój matek i rodzin.

W dziale Poszukując dróg ks. prof. Romuald Jaworski w cyklu „ABC udanego życia” omawia hasła związane z dobrostanem i szczęściem człowieka; tym razem skupia się na określeniach zaczynających się na literę „K”: kontakt interpersonalny, kultura, konflikty... Prof. Jaworski omawia też przykłady krzywd wyrządzanych innym przez osoby z bliskiego otoczenia i radzi jak przezwyciężać ból i zranienia. Aneta Ciężarek – działaczka ruchów pro-life w rozmowie z Olą Jakubiak mówi o podejmowanych przez nią działaniach na rzecz obrony życia i próbach dotarcia do świadomości liberalnych w podejściu do aborcji Norwegów.

W dziale Z podróży Ewa Kowalewska pisze o peregrynacji kopii ikony Matki Bożej Jasnogórskiej i o przesłaniach ważnego dokumentu utworzonego w Meksyku – Powszechnej Deklaracji w Obronie Cywilizacji Życia.

W dziele Polskie dzieje Maria Żmigrodzka przypomina o zasługach Dobrawy dla duchowego rozwoju państwa polskiego i o nawróceniu Mieszka I, który w 966 roku dołączył do grona chrześcijańskich władców europejskich.

W numerze kwietniowym prezentujemy również ciekawą Sylwetkę: Barbara Wachowicz przybliża postać Teofili Sobieskiej, matki króla Jana III Sobieskiego.

Ponadto w numerze: w dziale Kultura i sztuka przeczytamy o przedstawieniach miłosierdzia w sztuce; w dziale Zdrowie poznamy czynniki występowania choroby niedokrwiennej serca; w dziele Pomagajmy przeczytamy o s. Michaeli Rak i jej dziele – hospicjum założonym na Litwie. Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, mody, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, propozycje zabaw z dzieckiem, kącik poetycki oraz krzyżówkę, a także opowiadanie – autorstwa Magdaleny Tyszkiewicz.

3 (242) 2016

Czytaj więcej: 3 (242) 2016 Czytaj więcej: 3 (242) 2016

 

W numerze marcowym

Listu do Pani”

 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół Roman Tomaszczuk i Dobromiła Salik podpowiadają jak owocnie przeżywać Wielkanoc. Prof. Maria Braun-Gałkowska snuje rozważania na temat uczynków miłosierdzia; w numerze marcowym pisze jak wypełniać pierwszy z „dobrych uczynków” – głodnych nakarmić. Dobromiła Salik rozmawia z ks. Jakubem Łukowskim, kapłanem archidiecezji wrocławskiej, wikarym parafii pw. Trójcy Świętej we Wrocławiu, o tym, kiedy zaczyna się spowiedź, o grzechowych „złamaniach otwartych” oraz o łasce stałego spowiednika.

W dziale Kobieta, rodzina Justyna Biniek, młoda matka, przypomina o ważnej roli matki-wychowawczyni, a Teresa Kapela pisze o pozytywnych inicjatywach podejmowanych na rzecz rodziny. Łucja Mazurkiewicz wraca myślą do dawnej obrzędowości, by utrwalić niektóre wielkopostne i wielkanocne zwyczaje.

W dziale Poszukując dróg ks. prof. Romuald Jaworski w cyklu „ABC udanego życia” omawia hasła związane z dobrostanem i szczęściem człowieka; tym razem skupia się na określeniach zaczynających się na literę „K”: katharsis, komunikacja interpersonalna, kompleks... Prof. Jaworski omawia też przykłady krzywd doznawanych w zaciszu domowym i wskazuje na konsekwencje zranienia w rodzinie.

W dziale Z podróży Janusz Plewniak zabiera czytelników na górskie szczyty, przybliżając historię ustawiania krzyży na skalistych grzbietach. Michał Muszalik snuje opowieść o piekarskiej bazylice – bijącym sercu Śląska – oraz o cudownym obrazie Matki Bożej Piekarskiej.

W dziele Polskie dzieje ks. abp Henryk Muszyński, Prymas Senior, w rozmowie z Marią Wilczek mówi o przełomowym wydarzeniu – Chrzcie Polski i jego historycznych następstwach.

W numerze marcowym prezentujemy również ciekawe Sylwetki: Alicja Omiotek pisze o „Polce z wyboru” – Karolinie Lanckorońskiej, jednej z najciekawszych postaci w polskiej historii i kulturze XX w. Teresa Tomsia przedstawia postać Joanny Bobrzyk – kresowianki, osoby niezwykle pogodnej, niepoddającej się przeciwnościom losu – oraz przybliża jej „barwną” twórczość.

Ponadto w numerze: w dziale Kultura i sztuka przeczytamy o malarstwie religijnym Romana Opalińskiego; w dziale Zdrowie poznamy etapy przygotowania się do rodzicielstwa; w dziele Pomagajmy przeczytamy o Oknach Życia oraz o działaniach pomocowych Zakonu Szpitalnego Świętego Jana Bożego w Paryżu. Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, mody, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, propozycje zabaw z dzieckiem, kącik poetycki oraz krzyżówkę, a także opowiadanie – tym razem autorstwa Magdaleny Tyszkiewicz.

2 (241) 2016

Czytaj więcej: 2 (241) 2016Czytaj więcej: 2 (241) 2016

 

W numerze lutowym

Listu do Pani”

 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół Roman Tomaszczuk i Dobromiła Salik pytają (w związku ze zbliżającą się 1050. rocznicą Chrztu Polski) o znaczenie chrztu – zarówno dla nas, chrześcijan, jak i dla wspólnoty narodowej. Prof. Maria Braun-Gałkowska pisze, jak przygotować się do Roku Miłosierdzia, by jak najlepiej wykorzystać ten szczególny czas. Piotr Stefaniak przybliża postać siostry Marii Margit Molnár OP (1940-1998) – osoby, na której oparła się duchowa odnowa narodu węgierskiego.

W dziale Kobieta, rodzina Maria Rogaczewska przedstawia ciekawe wnioski płynące z lektury pierwszego w historii raportu o roli kobiet w Kościele, opracowanego przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. Alina Petrowa-Wasilewicz odpowiada na pytanie dlaczego feministki milczały, gdy kobiety w Kolonii doświadczały przemocy ze strony uchodźców. Teresa Kapela przedstawia założenia polityki rodzinnej realizowane w Hannoverze, w kontekście przygotowywanej koncepcji pierwszego centrum dla rodzin w Poznaniu.

W dziale Poszukując dróg ks. prof. Romuald Jaworski w cyklu „ABC udanego życia” omawia hasła związane z dobrostanem i szczęściem człowieka; tym razem skupia się na określeniach zaczynających się na literę „J”: jakość życia, język, ja... Prof. Jaworski w nowym cyklu artykułów przedstawia też twórcze aspekty miłości. Piotr Wojciechowski rozprawia o sile słowa i „podstępach” bezradności językowej.

W dziale Z podróży Berenika Seryczyńska zabiera czytelników na szlak pielgrzymki do grobu św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Janusz Plewniak tym razem podąża uliczkami Trier – najstarszego niemieckiego miasta, w którym podziwiać też można okazałą katedrę.

W dziele Polskie dzieje Maria Żmigrodzka przypomina postać i twórczość noblisty, Henryka Sienkiewicza, w roku poświęconym temu wybitnemu Polakowi.

W dziale Kultura i sztuka Alicja Szubert-Olszewska omawia wystawę prac malarskich Marii Wollenberg-Kluzy, która podejmuje temat camino („drogi”), z pejzażem miejskim w tle.

W numerze lutowym prezentujemy również ciekawe Sylwetki: Dobromiła Salik rozmawia z siostrą Marią Małgorzatą Cur SMI o klasztorze, jako drugim domu, „powołaniowej” roli papierowych serwetek i zaproszeniu do bycia siostrą Maryi... Maria Wilczek opowiada o pani Teresie Rusnak – kobiecie pełnej niesłabnącej energii, inicjatyw i czułego serca.

Ponadto w numerze: w dziale Zdrowie poznamy dekalog zdrowego stylu życia; w dziele Pomagajmy przeczytamy o pomocnych wskazówkach dla małżonków. Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, mody, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, propozycje zabaw z dzieckiem, kącik poetycki oraz krzyżówkę, a także wyjątkowo – opowiadanie Eduarda Martina.

12/1 (240) 2015/2016

Czytaj więcej: 12/1 (240) 2015/2016Czytaj więcej: 12/1 (240) 2015/2016

 

W numerze

grudniowo-styczniowym

Listu do Pani”

 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół Roman Tomaszczuk i Dobromiła Salik szukają odpowiedzi na pytanie, jak przeżyć nowy rok – indywidualnie i wspólnotowo – by go nie zmarnować. Prof. Maria Braun-Gałkowska pisze o znaczeniu Roku Miłosierdzia, ogłoszonym przez papieża Franciszka. Dobromiła Salik przypomina o ważnych przesłaniach XIV Synodu Zwyczajnego Biskupów na temat małżeństwa i rodziny.

W dziale Kobieta, rodzina Teresa Kapela opowiada o potrzebach matek w Europie, przytaczając wyniki badań sekcji europejskiej Światowego Ruchu Matek. Justyna Biniek w swoim świadectwie ukazuje macierzyństwo, jako największy dar oraz błogosławieństwo dla kobiet i świata.

W dziale Poszukując dróg Alina Petrowa-Wasilewicz przypomina o potrzebie modlitwy za Polskę i konieczności pracy nad sobą, by móc swoje role, także obywatelskie, wypełniać w sposób dojrzały. Ks. prof. Romuald Jaworski w cyklu „ABC udanego życia” omawia hasła związane z dobrostanem i szczęściem człowieka; tym razem skupia się na określeniach zaczynających się na literę „I”: indywidualizm, intencja, inspiracja...

W dziale Z podróży Jolanta Łubkowska zabiera czytelników do Ziemi Świętej, podążając śladami obecności Polaków. A w dziele Polskie dzieje Maria Żmigrodzka przypomina postać i twórczość Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, młodego, ale dojrzałego artystycznie poety, który poległ w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego.

W dziale Kultura i sztuka Alicja Szubert-Olszewska omawia ciekawą francusko-polską wystawę „Napoleon i sztuka” i przedstawia cesarza Francuzów, jako inicjatora nowych tendencji w sztuce.

W numerze grudniowo-styczniowym prezentujemy również ciekawe Sylwetki: Ewa Babuchowska przybliża postać św. Zdzisławy z Moraw – patronki biedaków i rodzin, a Anna Sikorzak-Olek przedstawia dzieje Karola Grolla – utalentowanego twórcy nie tylko wspólczesnej harfy.

Ponadto w numerze: w dziale Zdrowie dowiemy się, jak poradzić sobie z kryzysem; w dziele Pomagajmy przeczytamy o niezwykłej inicjatywie – Diecezjalnym Dniu Kobiet oraz dowiemy się jak nie paść ofiarą oszustów i naciągaczy. Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, mody, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, propozycje zabaw z dzieckiem, kącik poetycki oraz krzyżówkę, a także wyjątkowo – opowiadanie Eduarda Martina.

 

11 (239) 2015

Czytaj więcej: 11 (239) 2015Czytaj więcej: 11 (239) 2015

 

W numerze listopadowym

Listu do Pani”

 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół Roman Tomaszczuk i Dobromiła Salik szukają odpowiedzi na pytanie jak żyć, by pozostawić potomnym „kawałek siebie”, „budującą, wzmacniającą i oczyszczającą” spuściznę. Piotr Stefaniak w przypadającym w listopadzie wspomnieniu św. Elżbiety Węgierskiej przybliża postać patronki małżonków, ascetów, tercjarzy i tych wszystkich, którzy z ofiarnością służą chorym, opuszczonym i biednym.

W dziale Kobieta, rodzina red. Lidia Dudkiewicz rozmawia z ks. bp. Janem Wątrobą, przewodniczącym Rady ds. Rodziny, na temat Kościoła i rodziny, będących ostatnimi bastionami ludzkości. Alina Petrowa-Wasilewicz pisze o tym, czego istotnego nie powiedziała Kinga Dunin w swoim felietonie na temat uchodźców.

W dziale Poszukując dróg dr hab. Dorota Kornas-Biela, prof. KUL przybliża wartość często pomijanej inteligencji moralnej, która ma wpływ na zadowolenie z życia i poczucie osobistego sukcesu. Ks. prof. Romuald Jaworski w cyklu „ABC udanego życia” omawia hasła związane z dobrostanem i szczęściem człowieka; tym razem skupia się na określeniach zaczynających się na literę „H”: harmonia, honor, humor...

W dziale Z podróży Janusz Plewniak podąża śladami Maryi, zabierając czytelniczki do znajdującego się na terenie Turcji – Efezu.

W dziele Polskie dzieje Maria Żmigrodzka pisze o dążeniach Polaków do odzyskania niepodległości i o ofiarnych twórcach patriotycznej, żołnierskiej poezji.

W dziale Kultura i sztuka Łukasz Krupski, absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, w osobistej refleksji pisze o „spotkaniu” twórcy z granitem i o procesie powstawania rzeźby. Alicja Szubert-Olszewska porusza wątek przemijania w sztuce i analizuje „dzieła, które cechuje dojrzały namysł nad trudnym dla każdego procesem odchodzenia”.

W numerze listopadowym prezentujemy również ciekawe Sylwetki: Dobromiła Salik przybliża historię i życie Joanny Jureczko-Wilk, osoby, która otrzymała „potężną lekcję wiary, zaufania, ale i pokory”. Prof. dr hab. Rafał Stobiecki wspomina natomiast prof. dr hab. Krystynę Śreniowską – niezwykłą uczoną i patriotkę.

Ponadto w numerze: w dziale Zdrowie dowiemy się o owocach i warzywach znanych, niedocenianych, a dobrych dla zdrowia, a także o wpływie utleniaczy i przeciwutleniaczy na nasz organizm; w dziele Pomagajmy przeczytamy poruszające świadectwo osoby towarzyszącej cierpiącym i terminalnie chorym. Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, propozycje zabaw z dzieckiem, kącik poetycki oraz krzyżówkę, a także wyjątkowo – opowiadanie Eduarda Martina.

10 (238) 2015

Czytaj więcej: 10 (238) 2015Czytaj więcej: 10 (238) 2015

 

W numerze październikowym

Listu do Pani”

 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół Roman Tomaszczuk i Dobromiła Salik wskazują na wartość sakramentu małżeństwa i pytają: „Co jeszcze możemy zrobić, by nasze rodziny mogły czerpać z tego źródła? Jak przezwyciężać trudności i kryzysy pomiędzy małżonkami? Jak pomagać w tym innym?”. Piotr Stefaniak w przypadającym w październiku święcie Aniołów Stróżów, przypomina o szczególnej misji „duchów niebieskich”, które niosą nam wszelkiego rodzaju pomoc.

W dziale Kobieta, rodzina Maria Wilczek rozmawia z ojcem Ludwikiem Mycielskiem – doktorem teologii, autorem wielu poruszających książek i artykułów – o tym, jak „kształtować i umacniać rodzinę, by niezależnie od dramatycznego biegu wydarzeń, była wspólnotą niezłomnych”. Piotr Wojciechowski pisze o roli kultury w kształtowaniu rodziny, podkreślając, że „nie ma kultury życia małżeńskiego, kultury życia rodzinnego bez stałego wzrostu kultury ogólnej”.

W dziale Poszukując dróg ks. prof. Romuald Jaworski w cyklu „ABC udanego życia” omawia hasła związane z dobrostanem i szczęściem człowieka; tym razem skupia się na określeniach zaczynających się na literę „G”: geniusz, gonitwa myśli, gorycz, grupa wsparcia...

W dziale Z podróży Jolanta Łubkowska zabiera czytelniczki w podróż do Ziemi Świętej, podążając śladami zmartwychwstania Jezusa

W dziele Polskie dzieje s. Danuta Kozieł CSFN przedstawia historię siostry Beatrix – Jadwigi Kirkor, której losy mogą być lustrem polskich dziejów.

W dziale Kultura i sztuka Maria Żmigrodzka przypomina postać genialnego kompozytora – Stanisława Moniuszki – i jego pełne uroku i patriotyzmu dzieła. Krzysztof A. Jeżewski omawia twórczość wirtuoza słowa – Kazimierza Przerwy-Tetmajera, okrzykniętego „Księciem Poetów Młodej Polski”. Alicja Szubert-Olszewska pisze o prężnie działającej Galerii Autorskiej w Bydgoszczy i przedstawia twórczość jej założycieli: Jana Kai (malarza, grafika, autora plakatów) i Jacka Solińskiego (grafika, malarza, publicysty, wydawcy).

W numerze październikowym prezentujemy też niezwykłe Sylwetki: Dobromiła Salik przybliża historię i życie rodziców św. Tereski od Dzieciątka Jezus – bł. Zeli i Ludwika Martin, którzy 18 października, podczas trwania synodu na temat rodziny, zostaną kanonizowani, jako pierwsze w historii małżeństwo.

Ponadto w numerze: w dziale Zdrowie dowiemy się o prawach pacjenta; w dziele Pomagajmy poznamy niepodważalne argumenty, pozwalające nam zabrać głos w dyskusji ze zwolennikami wycofania religii ze szkół. Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, propozycje zabaw z dzieckiem, kącik poetycki oraz krzyżówkę, a także wyjątkowo – opowiadanie Eduarda Martina.

9 (237) 2015

Czytaj więcej: 9 (237) 2015Czytaj więcej: 9 (237) 2015

 

W numerze wrześniowym

Listu do Pani”

 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół Roman Tomaszczuk i Dobromiła Salik podpowiadają, jak wspomagać harmonijny rozwój dziecka w dobie SMS-ów, tweetów i postów. Piotr Stefaniak przybliża postać błogosławionej Anieli Salawy – skromnej służącej, niezwykle wrażliwej na ludzką biedę.

W dziale Kobieta, rodzina ks. bp Radosław Zmitrowicz OMI, biskup pomocniczy diecezji kamieniecko-podolskiej na Ukrainie, rozważa jak odkryć istotę powołania małżonków. Piotr Wojciechowski pisze o trudnej sytuacji w szkołach, o zmianach w programie, które są w opozycji do dobra dziecka i rodziny.

W dziale Poszukując dróg ks. prof. Romuald Jaworski w cyklu „ABC udanego życia” omawia hasła związane z dobrostanem i szczęściem człowieka; tym razem skupia się na określeniach zaczynających się na literę „F”: fenomen, fantazja, facylitacja...

W dziale Z podróży Jolanta Łubkowska zabiera czytelniczki w podróż do Ziemi Świętej, podążając w tym numerze śladami męczeństwa Jezusa.

W dziele Polskie dzieje Maria Żmigrodzka przypomina o obchodzonym 27 września Dniu Podziemnego Państwa Polskiego. Maria Wilczek pisze natomiast o kapliczce-pomniku, obiekcje wzniesionym pod Grodziskiem Mazowieckim dla upamiętnienia Cichociemnych – bohaterskich skoczków spadochronowych.

W dziale Kultura i sztuka Artur Andrzejuk i Maria Janik-Czachor przedstawiają „Modlitewnik” księżnej Gertrudy (córki Mieszka II) – pierwszy polski utwór, który powstał wiek przed „Kroniką Polską” Mistrza Wincentego Kadłubka. Alicja Szubert-Olszewska pisze o „najważniejszym znaku” – krzyżu, który na przestrzeni wieków objawiał się w niezwykłej obfitości, w najróżniejszych formach i materiałach. Szerzej omawia też prace Marii Gołębiewskiej-Czarneckiej, skłaniające dzieci do samodzielnej twórczości.

W numerze wrześniowym prezentujemy również niezwykłe Sylwetki: Barbara Pytlos wspomina Wandę Wieczorek – osobę ciepłą, która potrafiła obdarzać bliźnich miłością; Urszula Radek przybliża postać Aleksandry Ślęp – nauczycielki, pracującej z pasją i oddaniem, nie tracąc przy tym radości i głębi wiary.

Ponadto w numerze: w dziale Zdrowie dowiemy się o tłuszczach dobrych i złych; w dziele Pomagajmy przeczytamy o wyjątkowej misji Caritas Polska, która trwa już 25 lat. Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, propozycje zabaw z dzieckiem, kącik poetycki oraz krzyżówkę, a także wyjątkowo – opowiadanie Eduarda Martina.

7/8 (236) 2015

Czytaj więcej: 7/8 (236) 2015Czytaj więcej: 7/8 (236) 2015

 

W lipcowo-sierpniowym

numerze „Listu do Pani”

 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół Roman Tomaszczuk i Dobromiła Salik podpowiadają, jak najlepiej wykorzystać wakacyjny czas i jak nabrać sił podczas urlopu. Piotr Stefaniak przybliża postać świętej Moniki – orędowniczki matek, które modlą do niej, prosząc o wstawiennictwo w nawróceniu swoich dzieci. Dobromiła Salik przytacza historię siostry Anny – „zwyczajnej siostry, która codziennie wykonuje zwyczajne akty miłości”.

W dziale Kobieta, rodzina Dorota Jakimowicz – matka trójki dzieci – opowiada o swoim doświadczeniu bycia matką i żoną. Maria Wilczek wspomina natomiast wyjątkowe wydarzenie – III Ogólnopolski Zjezd Dużych Rodzin, który odbył się w Łowiczu.

W dziale Poszukując dróg ks. prof. Romuald Jaworski w cyklu „ABC udanego życia” omawia hasła związane z dobrostanem i szczęściem człowieka; tym razem skupia się na określeniach zaczynających się na literę „E”: ekspresja, energia, egocentryzm...

W dziale Z podróży Jolanta Łubkowska zabiera czytelniczki w podróż po Ziemi Świętej, podążając w tym numerze śladami mesjańskiej misji Jezusa.

Ponadto w numerze: w dziele Polskie dzieje poznamy dzieje bohaterek Powstania Warszawskiego; w dziale Kultura i sztuka przeczytamy o serialu „Ranczo”, jako o poemacie pedagogicznym, a także poznamy twórczość Piotra Michałowskiego – znakomitego przedstawiciela stylu romantycznego w sztuce europejskiej; w dziale Zdrowie dowiemy się o skutkach stosowania metody in-vitro; w dziele Pomagajmy przeczytamy o wyjątkowym portalu Przeznaczeni.pl, który łączy ludzi z wartościami.

W numerze lipcowo-sierpniowym prezentujemy też niezwykłą Sylwetkę: Barbara Wachowicz pisze o Aleksandrze Ziółkowskiej-Boehm – asystentce i sekretarce Melchiora Wańkowicza – osobie serdecznej, ciepłej i niezwykle pracowitej.

Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, propozycje zabaw z dzieckiem, kącik poetycki oraz krzyżówkę, a także wyjątkowo – opowiadanie Eduarda Martina.

6 (235) 2015

Czytaj więcej: 6 (235) 2015Czytaj więcej: 6 (235) 2015

 

W numerze czerwcowym

Listu do Pani”

 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół Roman Tomaszczuk i Dobromiła Salik podpowiadają, jak żyć miłością – „by jaśniała tak, jak powinna, w nas i wokół nas”. Piotr Stefaniak przybliża postać „Biedaczyny z Krakowa” – brata Alberta, Adama Chmielowskiego. Ewa Kowalewska pisze zaś o wędrówce kopii Ikony Matki Bożej Częstochowskiej, która rozpoczęła objazd po miastach meksykańskich.

W dziale Kobieta, rodzina Joanna Postawa-Wolnik – matka trójki dzieci – opowiada o swoim doświadczeniu bycia matką i żoną. Alina Petrowa-Wasilewicz apeluje, by w Dniu Dziecka poświęcić czas na refleksję nad tym, co zrobić, żeby obronić nasze dzieci przed państwem, które dąży do tego, by odebrać rodzicom możliwość wychowania własnego potomstwa. Katarzyna Pazdan pisze o podejmowanej przez nią i jej rodzinę duchowej adopcji, czyli o krótkiej modlitwie, która ratuje życie zagrożone aborcją. Irena Bylicka wspomina „Piękne kobiety” – energiczne szefowe mikroprzedsiębiorstw, jakimi są ich domy.

W dziale Poszukując dróg ks. prof. Romuald Jaworski w cyklu „ABC udanego życia” omawia hasła związane z dobrostanem i szczęściem człowieka; tym razem skupia się na określeniach zaczynających się na literę „D”: delikatność, dobroć, dojrzałość...

W dziale Z podróży Jolanta Łubkowska zabiera czytelniczki w podróż po Ziemi Świętej, podążając śladami dzieciństwa Jezusa. Natomiast Janusz Plewniak tym razem oprowadza nas po ruinach starożytnej Troi.

W numerze czerwcowym prezentujemy też niezwykłą Sylwetkę: Sługi Bożego Jérôme Lejeune’a, który poruszony do głębi losem ludzi z zespołem Downa, poświęca im swoją karierę zawodową, mając jedno marzenie: znaleźć lekarstwo na ich cierpienia.

Ponadto w numerze: w dziele Polskie dzieje poznamy dzieje polskiego harcerstwa; w dziale Kultura i sztuka przeczytamy o twórczości Barbary Krzyżagórskiej i jej artystycznych ujęciach wizerunku Chrystusa Miłosiernego; w dziale Zdrowie dowiemy się o tym jak odżywiać się zdrowo; w dziele Pomagajmy przeczytamy o działaniach, jakie podejmują żeńskie zgromadzenia zakonne, oraz dowiemy się więcej o akcji pomocowej Caritas Polskiej dla Nepalu.

Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, propozycje zabaw z dzieckiem, kącik poetycki oraz krzyżówkę, a także wyjątkowo – opowiadanie Eduarda Martina.

5 (234) 2015

Czytaj więcej: 5 (234) 2015Czytaj więcej: 5 (234) 2015

 

W numerze majowym

Listu do Pani”


 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół Roman Tomaszczuk i Dobromiła Salik podpowiadają, jak powracać do dziedzictwa, które pozostawił nam św. Jan Paweł II. Piotr Stefaniak przybliża postać jednej z najbardziej znanych świętych chrześcijańskich – św. Zofii. Dobromiła Salik opisuje historię Rosy Margherity Vassallo, babci papieża Franciszka, którą papież nazwał „najważniejszą kobietą swojego życia”.

W dziale Kobieta, rodzina Dominika Waszek – matka trójki dzieci – opowiada o swoich doświadczeniach bycia matką i żoną. Maria Wilczek rozmawia z siostrą Dominiką Sokołowską (przeoryszą klasztoru sióstr dominikanek w miejscowości Święta Anna) o jej drodze do odnalezienia miejsca w życiu.

W dziale Poszukując dróg Alina Petrowa-Wasilewicz pisze o przeszkodach w „biegu” kochających się par do ołtarza. Ks. prof. Romuald Jaworski w cyklu „ABC udanego życia” omawia hasła związane z dobrostanem i szczęściem człowieka; tym razem skupia się na określeniach zaczynających się na literę „C”: cierpliwość, charakter, cierpienie...

W dziale Z podróży Katarzyna Kaczmarek pisze o wyjątkowej podróży polarnika Marka Kamieńskiego – „Od bieguna rozumu do bieguna wiary”, a Janusz Plewniak przedstawia Tajlandię codzienną – z bezrobotnymi słoniami, ruchem lewostronnym, napotkanymi na swojej drodze turystami...

W dziale Polskie dzieje Maria Żmigrodzka wspomina szlachetne i niezłomne Dziewczyny Wyklęte, a także pisze o fladze Polski i innych symbolach naszej Ojczyzny.

W numerze majowym prezentujemy też ciekawe Sylwetki: Anny Międzybrodzkiej-Miozgi, która opowiada o miłości, cierpieniu i dobroci; Ireny Machul, która sama będąc chora, roztaczała opiekę nad rodziną i ludźmi niepełnosprawnymi.

Ponadto w numerze: w dziele Kultura i sztuka przeczytamy o twórczości cenionej polskiej malarki – Olgi Boznańskiej; w dziale Zdrowie dowiemy się o zgubnych skutkach palenia papierosów; w dziele Pomagajmy przeczytamy o inicjatywach kobiet, które „na wzór św. Weroniki dokonywały i dokonują czynów miłosierdzia, wymagających odwagi i samozaparcia”.

Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, odcinek powieści „Kocha, lubi, szanuje...”, propozycje zabaw z dzieckiem, jak również kącik poetycki oraz krzyżówkę.

4 (233) 2015

Czytaj więcej: 4 (233) 2015Czytaj więcej: 4 (233) 2015

 

W numerze kwietniowym

Listu do Pani”


W dziale Nasza wiara, nasz Kościół Roman Tomaszczuk i Dobromiła Salik podpowiadają, jak pielęgnować w sobie nadzieję, „by nie była naiwnym spodziewaniem się rzeczy nierealnych, lecz tym, co naprawdę jest”. Piotr Stefaniak przybliża postać św. Katarzyny ze Sieny – doktora Kościoła i patronki Europy. O tańcu, jako sposobie ewangelizacji, z Aurelią Rybak z Diakonii Uwielbienia Boga Tańcem rozmawia Joanna Szubstarska.

W dziale Kobieta, rodzina Alina Petrowa-Wasilewicz pyta, co zostało w naszej pamięci po dziesięciu latach od jego śmierci Jana Pawła II. Alicja Omiotek kontynuuje rozważania dotyczące fenomenu polskiej rodziny, a Dagmara Zielińska – matka trójki dzieci – opowiada o swoich doświadczeniach bycia matką i żoną.

W dziale Poszukując dróg ks. prof. Romuald Jaworski w cyklu „ABC udanego życia” omawia hasła związane z dobrostanem i szczęściem człowieka; tym razem skupia się na określeniach zaczynających się na literę „B”: bezpieczeństwo, bliskość, braterstwo...

W dziale Z podróży Janusz Plewniak zabiera czytelniczki na „podziwiane przez przyjezdnych, opiewane przez poetów i pisarzy, uwieczniane przez malarzy i fotografików” – kredowe wybrzeża Rugii.

W dziale Polskie dzieje ks. prof. Michał Janocha przybliża niezwykłą historię jednego dzwonu w Skałacie.

W numerze kwietniowym prezentujemy też ciekawą Sylwetkę: Marianny Kończewskiej, kobiety o ogromnej sile ducha, której mocą był krzyż.

Ponadto w numerze: w dziele Kultura i sztuka przeczytamy o twórczości Ludwika de Laveaux, znakomitego malarza młodopolskiego, a także o śpiewie gregoriańskim w żeńskim wydaniu; w dziale Zdrowie dowiemy się o sukcesach i porażkach pulmonologii na Warmii i Mazurach oraz o zabójczym nałogu, czyli o papierosach; w dziele Pomagajmy znajdziemy informację o inicjatywie „Matki w Modlitwie”, przeczytamy również o Nagrodzie Templetona dla Jeana Vanier – założyciela „Arki”.

Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, odcinek powieści „Kocha, lubi, szanuje...”, propozycje zabaw z dzieckiem, jak również kącik poetycki oraz krzyżówkę.

2 (231) 2015

Czytaj więcej: 2 (231) 2015Czytaj więcej: 2 (231) 2015

 

W numerze lutowym

Listu do Pani”


 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół Roman Tomaszczuk i Dobromiła Salik podpowiadają, jak na co dzień ofiarowywać siebie Bogu i innym. Diana Brzozowa przybliża postać świętego Charbela, libańskiego zakonnika, za wstawiennictwem którego do dziś dzieją się liczne cuda. Dobromiła Salik z wdzięcznością wspomina siostry zakonne, które dane jej było spotkać na swojej drodze.

W dziale Kobieta, rodzina prof. Dorota Kornas-Biela w kolejnej części swojego artykułu snuje refleksje na temat istoty godności i powołania kobiety. Alicja Omiotek kontynuuje zaś rozważania dotyczące fenomenu polskiej rodziny.

W dziale Poszukując dróg Alina Petrowa-Wasilewicz pokazuje prawdziwy krajobraz po zamachu na redakcję tygodnika „Charlie Hebdo”. Tomasz Korpysz zwraca uwagę na funkcję prezentatywną języka, wykazując jak wiele mówi on o osobie, która go używa. Sabina Korpysz pisze o ważnym zadaniu polonisty – kształtowaniu świadomych użytkowników polszczyzny.

W dziale Z podróży Janusz Plewniak tym razem zabiera czytelniczki do Tajlandii na kongres ekumeniczny. Jolanta Makowska oprowadza natomiast po godnym uwagi zamku krzyżackim w Rynie.

W dziale Polskie dzieje Maria Żmigrodzka przytacza dzieje języka polskiego, przypominając o przypadającym 21 lutego Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego. A w 510. rocznicę urodzin Mikołaja Reja przypomina życie i twórczość „ojca literatury polskiej”.

W numerze lutowym prezentujemy też ciekawe Sylwetki: dr Wandy Błeńskiej – „matki trędowatych”, misjonarki, która potrafiła innym wystawić receptę na szczęśliwe życie; bł. Julii Rodzińskiej OP, zwanej „matką sierot”, ofiary hitlerowskiego terroru.

Ponadto w numerze: w dziele Kultura i sztuka przeczytamy o dziejach biżuterii; w dziale Zdrowie dowiemy się jak zapobiegać chorobom nowotworowym; w dziele Pomagajmy znajdziemy informacje o inicjatywach podejmowanych przez Zespół Pomocy Kościołowi na Wchodzie.

Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, odcinek powieści „Kocha, lubi, szanuje...”, propozycje zabaw z dzieckiem, jak również kącik poetycki oraz krzyżówkę.

12/1 (230) 2014/2015

Czytaj więcej: 12/1 (230) 2014/2015Czytaj więcej: 12/1 (230) 2014/2015

W numerze

grudniowo-styczniowym

Listu do Pani”


 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół Roman Tomaszczuk i Dobromiła Salik spoglądają szerzej na fakt obdarowywania bliskich i otrzymywania prezentów, próbując nakreślić swego rodzaju „teologię prezentu”. Piotr Stefaniak przybliża postać bł. Zofii Czeskiej – założycielki Zgromadzenia Sióstr Ofiarowania NMP (prezentek) i pierwszej w Krakowie szkoły dla dziewcząt ubogich i osieroconych. Dobromiła Salik wspomina swoją podróż do Francji, jubileusz wspólnot Arki i jej spotkanie z twórcą tego niezwykłego działa – z Jeanem Vanierem.

W dziale Kobieta, rodzina prof. Dorota Kornas-Biela w kolejnej części swojego artykułu snuje refleksje na temat istoty godności i powołania kobiety. Alicja Omiotek pisze natomiast o fenomenie polskiej rodziny.

W dziale Poszukując dróg Maria Wilczek przedstawia Grażynę Sobierajską i jej dzieło – Prywatną Szkołę Podstawową im. ks. Jerzego Popiełuszki w Ząbkach, której program uwzględnia nauczanie kościoła Katolickiego.

W dziale Z podróży ks. Mirosław Jasinski snuje opowieść o Jeresh w Joradnii – jednym z najlepiej zachowanych na świecie rzymskich miast z okresu starożytności.

W dziale Polskie dzieje Maria Żmigrodzka opisuje dzieło niezwykłego duszpasterza Kazachstanu, Sługi Bożego ks. Władysława Bukowińskiego w 110. rocznicę jego urodzin, a także przybliża postać pioniera operacyjnego leczenia serca – Jana Dominika Borzymowskiego.

W numerze grudniowo-styczniowym prezentujemy też ciekawą Sylwetkę: prof. Maria Braun-Gałkowska wspomina prof. Natalię Han-Ilgiewiczową – wyjątkową nauczycielkę, która po prostu „chciała być z młodymi i dla młodych”.

Ponadto w numerze: w dziele Kultura i sztuka przeczytamy o twórczości Igora Mitoraja oraz o przedstawieniach Bożego Narodzenia w sztuce ludowej; w dziale Zdrowie dowiemy się o naprotechnologii – nowoczesnej metodzie leczenia niepłodności; w dziele Pomagajmy poznamy ciekawy program wychowawczy „Młodzież na rozdrożu”.

Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, odcinek powieści „Kocha, lubi, szanuje...”, propozycje zabaw z dzieckiem, jak również kącik poetycki oraz krzyżówkę.

11 (229) 2014

Czytaj więcej: 11 (229) 2014Czytaj więcej: 11 (229) 2014

 

W numerze listopadowym

Listu do Pani”


 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół Roman Tomaszczuk i Dobromiła Salik podpowiadają, jak żyć na co dzień tajemnicą zmartwychwstania. Piotr Stefaniak przybliża zaś dzieje Marii i Alojzego Quattrocchich – pierwszej w historii Kościoła pary małżeńskiej, która została wyniesiona na ołtarze.

W dziale Kobieta, rodzina prof. Dorota Kornas-Biela w kolejnej części swojego artykułu snuje refleksje na temat istoty godności i powołania kobiety. Ewa Babuchowska przedstawia dzieło Teresy i Eugeniusza Malickich, którzy od lat przypominają narzeczonym, m.in. o ważności dialogu w małżeństwie.

W dziale Poszukując dróg Alina Petrowa-Wasilewicz udowadnia w swoim felietonie, za autorkami książki „I co my z tego mamy?”, że wielodzietność to szczęście. Ks. prof. Romuald Jaworski, okiem psychologa katolickiego, pisze natomiast o potrzebie dbałości ojców o rozwój duchowy ich dzieci.

W dziale Z podróży Janusz Plewniak tym razem zabiera czytelniczki na wyspę Cypr, a dokładniej do jej strefy okupowanej – Tureckiej Republiki Cypru Północnego.

W dziale Polskie dzieje Maria Żmigrodzka przypomina o ważnych listopadowych wydarzeniach historycznych oraz opowiada o Jakubie Śwince – wybitnym ustawodawcy XIII wieku i mężu opatrznościowym, który uchronił uczestników rodzimej liturgii przed zniemczeniem.

W numerze listopadowym prezentujemy też ciekawą Sylwetkę: prof. Maria Braun-Gałkowska przedstawia postać Marii Grzywak-Kaczyńskiej – uczonej i działaczki, która „dla siebie nie zabrała nic, ale po sobie zostawiła wiele”.

Ponadto w numerze: w dziele Kultura i sztuka przeczytamy o twórczości artystów malujących ustami i nogami; w dziale Zdrowie dowiemy się o szkodliwości metody in vitro; w dziele Pomagajmy odnajdziemy odpowiedź na pytanie: czy Internet pozwala odnaleźć Boga?

Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, odcinek powieści „Kocha, lubi, szanuje...”, propozycje zabaw z dzieckiem, jak również kącik poetycki oraz krzyżówkę.

10 (228) 2014

Czytaj więcej: 10 (228) 2014Czytaj więcej: 10 (228) 2014

 

W numerze

październikowym

Listu do Pani”


 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół Maria Żmigrodzka pisze o pielgrzymach tłumnie przybywających do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej i o nieustannej modlitwie pątników, która trwa od stuleci. Piotr Stefaniak przybliża postać św. Magdaleny z Nagasaki w 380. rocznicę jej bohaterskiej śmierci.

W dziale Kobieta, rodzina ks. Roman Tomaszczuk i Dobromiła Salik piszą o modlitwie różańcowej i odpowiadają na pytanie – dlaczego Wielka Nowenna Fatimska jest tak ważna? Prof. Dorota Kornas-Biela w kolejnej części swojego artykułu snuje refleksje na temat istoty godności i powołania kobiety, a prof. Romuald Jaworski ukazuje – okiem psychologa chrześcijańskiego – konsekwencje nieobecności ojca w życiu rodzinnym.

W dziale Poszukując dróg Maria Wilczek rozmawia z Magdaleną Korzekwą o kampaniach CitizenGo – społeczności aktywnych obywateli. Alina Petrowa-Wasilewicz w swoim felietonie przypomina zaś o potrzebie budowania więzi sąsiedzkich.

W dziale Z podróży Janusz Plewniak tym razem opowiada o wulkanach w Europie i – wzbudzających zainteresowanie turystów – gejzerach.

W dziale Polskie dzieje Alicja Omiotek pisze o chlebie w polskiej tradycji i kulturze. Barbara Wachowicz przypomina natomiast niezwykłe dziewczęta – bohaterki powstania warszawskiego.

W numerze październikowym prezentujemy też ciekawe Sylwetki: Dobromiła Salik przedstawia postać Danuty Domaradzkiej – niewiasty dzielnej, matki i żony, która umie przyjmować los zesłany jej z Góry. Diana Brzozowa przybliża postać matki księdza Jerzego – Marianny Popiełuszko, kobiety zwykłej a niezwykłej, która do końca potrafiła zachować „pokój w duszy”.

Ponadto w numerze: w dziele Kultura i sztuka przeczytamy o przedstawieniu św. Franciszka w malarstwie i w rzeźbie; w dziale Zdrowie dowiemy się o zadaniach lekarza i prawach pacjenta, będącego w łonie matki; w dziele Pomagajmy poznamy inicjatywy Caritas Polska, które podejmowane są w trosce o biednych i głodujących.

Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, odcinek powieści „Kocha, lubi, szanuje...”, propozycje zabaw z dzieckiem, jak również kącik poetycki oraz krzyżówkę.

9 (227) 2014

Czytaj więcej: 9 (227) 2014Czytaj więcej: 9 (227) 2014

W numerze wrześniowym

Listu do Pani”

 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół Piotr Stefaniak przybliża postać św. Hildegardy z Bingen – doktora Kościoła, jedynej kobiety średniowiecza, która nauczała publicznie, i która uzyskała papieską zgodę na pisanie dzieł teologicznych.

W dziale Kobieta, rodzina ks. Roman Tomaszczuk i Dobromiła Salik podpowiadają, co możemy zrobić, by poszanowanie każdego życia było obowiązkiem, a nie prawem podlegającym dyskusji. Prof. Dorota Kornas-Biela w kolejnej części swojego artykułu snuje refleksje na temat istoty godności i powołania kobiety, a prof. Romuald Jaworski pisze – okiem psychologa chrześcijańskiego – o kryzysie ojcostwa, czyli o nieobecności ojca w życiu rodzinnym i społecznym. Ewa Babuchowska w tekście „Brewiarz rodzinny” przedstawia natomiast niezwykłą rodzinę lutników – Aleksandry i Arkadiusza Gromków.

W dziale Poszukując dróg Alina Petrowa-Wasilewicz w swoim felietonie postrzega sprawę prof. Chazana, jako etap walki dobra ze złem, życia ze śmiercią. W dziale Z podróży Janusz Plewniak tym razem zabiera czytelniczki na pielgrzymkę do sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Neviges. W dziale Polskie dzieje Maria Żmigrodzka przybliża postać Henryka Sławika – „Zapomnianego Sprawiedliwego”, który ocalił tysiące istnień przed hitlerowską zagładą.

W numerze wrześniowym prezentujemy też ciekawe Sylwetki: Maria Wilczek przedstawia postać Magdaleny Korzekwy – zaangażowanej w działania organizacji CitizenGo, walczącej o obronę życia, rodziny i wolności. Piotr Stefaniak wspomina natomiast zwykłą a niezwykłą siostrę Katarzynę, dominikankę klauzulową.

Ponadto w numerze: w dziele Kultura i sztuka przeczytamy o młodym a dojrzałym artystycznie rzeźbiarzu – Łukaszu Krupskim, a także o mistrzu symbolizmu – Jacku Malczewskim; w dziale Zdrowie dowiemy się o szkodliwości niektórych nawyków żywieniowych; w dziele Pomagajmy poznamy podejmowaną we Francji pożyteczną inicjatywę „Dziecko otoczone modlitwą”, która obejmuje dzieci maltretowane i sprawców przestępstw.

Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, odcinek powieści „Kocha, lubi, szanuje...”, propozycje zabaw z dzieckiem, jak również kącik poetycki oraz krzyżówkę.

7/8 (226) 2014

Czytaj więcej: 7/8 (226) 2014Czytaj więcej: 7/8 (226) 2014

 

W numerze

lipcowo-sierpniowym

Listu do Pani”


 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół w tekście ks. Janusza S. Pasierba przeczytamy, m.in. o tym, co wyróżnia klasztor jasnogórski od tysięcy sanktuariów maryjnych, a także – wspomnienie Marii Wilczek z ważnego wydarzenia – ingresu ks. abp. Wojciecha Polaka, nowego Prymasa Polski.

W dziale Kobieta, rodzina prof. Dorota Kornas-Biela w kolejnej części swojego artykułu snuje refleksje na temat istoty godności i powołania kobiety, a ks. Roman Tomaszczuk i Dobromiła Salik odpowiadają na pytanie, jak powinni zachować się rodzice wobec wyborów młodych ludzi, często sprzecznych z nauką Kościoła.

W dziale Poszukując dróg Ewa Babuchowska pisze o Magdalenie Tlatlik, świeckiej misjonarce, pracującej w Peru, natomiast Roman Tomaszczuk odwiedza z młodzieżą Wandę Błońską – 103-letnią misjonarkę, przez lata opiekującą się trędowatymi w Ugandzie.

W dziale Z Podróży Ewa Owsiany oprowadza czytelniczki po kętrzyńskich lasach i przypomina historię nieudanego zamachu na Hitlera. A w dziale Polskie dzieje – historia Barbary Grocholskiej-Kurkowiak ps. „Kuczerawa”, sanitariuszki 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego w Powstaniu Warszawskim, mistrzyni sportu narciarskiego, poetki, przytoczona w tekście Barbary Wachowicz „A my nie zginęliśmy”. Ponadto w tekście Marii Żmigrodzkiej przeczytamy o dziejach Uniwersytetu Jagiellońskiego w 650-lecie istnienia Wszechnicy Krakowskiej, uznanej za najlepszą w Polsce.

W numerze wakacyjnym prezentujemy też ważne i ciekawe Sylwetki: Świętą Teresę Benedyktę od Krzyża, Edytę Stein – patronkę Europy oraz Romualda Raugutta, w 150. rocznicę śmierci Wielkiego Polaka.

Ponadto w numerze: w dziele Kultura i sztuka przeczytamy o Ołtarzu Mariackim Wita Stwosza i o motywie łanów zboża w malarstwie Vincenta van Gogha; w dziale Zdrowie dowiemy się jak wypoczywać nie tylko podczas wakacji; w dziele Pomagajmy poznamy postać bł. Edmunda Bojanowskiego, prekursora wolontariatu świeckich, i dzieła, którym on dziś patronuje.

Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, odcinek powieści „Kocha, lubi, szanuje...”, propozycje zabaw z dzieckiem, jak również kącik poetycki oraz krzyżówkę.


 

 

6 (225) 2014

Czytaj więcej: 6 (225) 2014Czytaj więcej: 6 (225) 2014

W numerze czerwcowym

Listu do Pani”


W dziale Nasza wiara, nasz Kościół ks. Roman Tomaszczuk i Dobromiła Salik, w miesiącu poświęconym w Kościele Sercu Jezusa, odpowiadają, m.in. na pytanie, jak okazywać serce bliźniemu. Piotr Stefaniak pisze natomiast o bł. Juliannie z Mont Cornillon, dzięki której zatwierdzono w Kościele święto Bożego Ciała.

W dziale Kobieta, rodzina prof. Dorota Kornas-Biela w kolejnej części swojego artykułu snuje refleksje na temat istoty godności i powołania kobiety, a ks. Marek Dziewiecki podpowiada – „Jak wygrać kobiecość?”. Alina Pertowa-Wasilewicz przedstawia bilans po „dziele zniszczenia”, czyli po rewolucji kulturowej. Teresa Kapela pisze natomiast o ważnych działaniach FAFCE, czyli Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Rodzin Katolickich.

W dziale Poszukując dróg ks. prof. Romuald Jaworski ze Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich odpowiada, m.in. na pytanie jak wiara wpływa na zdrowie psychiczne. W dziale Z podróży Janusz Plewniak tym razem zabiera czytelniczki na Maltę. A w dziale Polskie dzieje – podróż w przeszłość, dzięki wspomnieniom ks. Janusza St. Pasierba o pierwszej pielgrzymce papieża Jana Pawła II do Polski.

W numerze czerwcowym prezentujemy też ciekawą Sylwetkę: Izabella Kuczyńska przybliża postać Haliny Lilii Martinowej – st. sierżanta AK, kobiety niezwykłej, która „była zawsze tam, gdzie potrzeba”.

Ponadto w numerze: w dziele Kultura i sztuka przeczytamy o zabawach i zabawkach, a także o niezwykłych obrazach Arcimboldiego; w dziale Zdrowie dowiemy się o zadaniach i powołaniu niezastąpionej opiekunki – położnej; w dziele Pomagajmy poznamy inicjatywy Fundacji „Nagle Sami”, wspierającej osoby w żałobie, oraz przeczytamy o rajdach rowerowych salezjańskiej grupy BoscoTeam.

Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, odcinek powieści „Kocha, lubi, szanuje...”, propozycje zabaw z dzieckiem, jak również kącik poetycki oraz krzyżówkę.

 

5 (224) 2014

Czytaj więcej: 5 (224) 2014Czytaj więcej: 5 (224) 2014

W numerze

majowym

Listu do Pani”


W dziale Nasza wiara, nasz Kościół Dobromiła Salik rozmawia z biskupem pomocniczym diecezji kamieniecko-podolskiej na Ukrainie, Radosławem Zmitrowiczem, o „Majdanie, który może być wszędzie, łańcuchu na ręce oblata i antykoncepcji zamykającej drogę Duchowi Świętemu”. Piotr Stefaniak pisze o błogosławionej Dagmarze, która połączyła dwa odrębne narody Europy Środkowej – Czechów i Duńczyków.

W dziale Kobieta, rodzina prof. Dorota Kornas-Biela w kolejnej części swojego artykułu snuje refleksje na temat istoty godności i powołania kobiety, a ks. Marek Dziewiecki podpowiada – „Jak wygrać kobiecość?”.

W dziale Polskie dzieje Alicja Omiotek zabiera czytelniczki na Kresy, wspominając dramatyczne losy Polaków tam żyjących. W dziale Poszukując dróg Katarzyna Kaczmarek pisze o odnalezieniu w sobie zagubionej tożsamości, a w dziale Z podróży Berenika Seryczyńska relacjonuje swoją wędrówkę do Santiago de Compostela, czyli do grobu św. Jakuba Apostoła.

W numerze majowym prezentujemy też ciekawe Sylwetki: prof. Maria Ryś przybliża zasłużoną dla Polski postać pani prezydentowej Karoliny Kaczorowskiej, a Dorota Sys pisze o św. Marii Dominice Mazzarello – wychowawczyni na miarę XXI wieku.

Ponadto w numerze: w dziele Kultura i sztuka przeczytamy o „Kobietach brzemiennych” w rzeźbie Xawerego Dunikowskiego; w dziale Zdrowie dowiemy się dlaczego warto stosować naturalne metody planowania rodziny; w dziele Pomagajmy poznamy ciekawe inicjatywy wspierające młode pary w podjęciu decyzji o zawarciu związku małżeńskiego, a małżeństwom pomagające pokonać kryzys.

Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, odcinek powieści „Kocha, lubi, szanuje...”, propozycje zabaw z dzieckiem, jak również kącik poetycki oraz krzyżówkę.

4 (223) 2014

Czytaj więcej: 4 (223) 2014Czytaj więcej: 4 (223) 2014

W numerze kwietniowym

„Listu do Pani”

 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół Dobromiła Salik i ks. Roman Tomaszczuk w miesiącu kanonizacji dwóch wielkich papieży: Jana XXIII i Jana Pawła II przypominają o ich przesłaniach i naukach oraz podpowiadają, co możemy zrobić, by dobrze je wykorzystać. Piotr Stefaniak pisze o wszystkich Polkach wyniesionych na ołtarze przez papieża św. Jana Pawła II.

W dziale Kobieta, rodzina prof. Dorota Kornas-Biela w kolejnej części swojego artykułu snuje refleksje na temat istoty godności i powołania kobiety, a ks. Marek Dziewiecki podpowiada – „Jak wygrać kobiecość?”.

W dziale Poszukując dróg Alina Petrowa-Wasilewicz odpowiada na pytanie, czy bardzo zmienił nas Jan Paweł II, a ks. Mirosław Jasinski wspomina niezwykłe spotkanie z papieżem Polakiem, które odbyło się na początku jego drogi kapłańskiej.

W dziale Z podróży przeczytamy drugą część pasjonującego reportażu Janusza Plewniaka z jego wyprawy do Kamerunu.

W dziale Polskie dzieje Maria Żmigrodzka w 220. rocznicę bitwy pod Racławicami przypomina o zwycięskim starciu Polaków z armią rosyjską. Bogdan Nowak opowiada natomiast o losach Sybiraków, których na rosyjskim pustkowiu umacniała silna wiara.

W numerze prezentujemy też ciekawe Sylwetki: Ewa Babuchowska przybliża postać Krystyny Kajdan – otwartej na każdego człowieka, dyrektorki Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum”, a Maria Żmigrodzka pisze o „Gwieździe dwóch kontynentów”, czyli o Helenie Modrzejewskiej, w 105. rocznicę jej śmierci.

Ponadto w numerze: w dziele Kultura i sztuka przeczytamy o autoportretach Jacka Malczewskiego i o twórczości Józefa Chełmońskiego w 100. rocznicę jego śmierci; w dziale Zdrowie dowiemy się o ważnej konferencji na temat cierpienia, która odbyła się na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego; w dziele Pomagajmy poznamy ciekawe inicjatywy obywatelskie podejmowane w obronie dziecka i rodziny.

Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, odcinek powieści „Kocha, lubi, szanuje...”, propozycje zabaw z dzieckiem, jak również kącik poetycki oraz krzyżówkę.

3 (222) 2014

Czytaj więcej: 3 (222) 2014Czytaj więcej: 3 (222) 2014

W numerze marcowym

„Listu do Pani”

 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół Dobromiła Salik i ks. Roman Tomaszczuk odpowiadają na pytanie – co zrobić, aby starość była twórcza i radosna. Joël Petit, z francuskiego stowarzyszenia Świętej Rodziny z Virzon, w rozmowie z Joanną Szubstarską przybliża postać świętych męczenniczek – Perpetui i Felicyty.

W dziale Kobieta, rodzina prof. Dorota Kornas-Biela snuje refleksje na temat istoty godności i powołania kobiety, a ks. Marek Dziewiecki podpowiada – „Jak wygrać kobiecość?”. W dziale Poszukując dróg Alina Petrowa-Wasilewicz podkreśla natomiast niezwykłą rolę kobiet w Kościele.

W dziale Polskie dzieje Maria Żmigrodzka przedstawia postać i zasługi polskiego działacza niepodległościowego – Romana Dmowskiego. Ksiądz Janusz Mękarski, członek Stowarzyszenia „Katyń”, w rozmowie z Bogdanem Nowakiem opowiada o trudnych losach wojennych swojej rodziny.

W numerze prezentujemy też ciekawe Sylwetki: Ewa Babuchowska przedstawia postać Wiolety Iwanickiej-Richter i jej „dzieło miłosierdzia”, a Piotr Stefaniak pisze o Matce Gabrieli von Ballestrem, która swe życie ofiarowała za Kościół i zbawienie świata.

Ponadto w numerze: w dziele Kultura i sztuka przeczytamy o twórczości sycylijskiego mistrza Antonella da Messiny; w dziale Zdrowie dowiemy się jak na długo utrzymać sprawność umysłu; w dziele Pomagajmy znajdziemy materiał o „dzielnych niewiastach”, które na krańcach świata realizują swoje powołanie misyjne; a w dziale Z podróży przeczytamy pasjonujący reportaż Janusza Plewniaka z jego wyprawy do Kamerunu.

Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, odcinek powieści „Kocha, lubi, szanuje...”, propozycje zabaw z dzieckiem, jak również kącik poetycki oraz krzyżówkę.

2 (221) 2014

Czytaj więcej: 2 (221) 2014Czytaj więcej: 2 (221) 2014

W numerze lutowym

„Listu do Pani”

 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół Dobromiła Salik i ks. Roman Tomaszczuk rozważają słowa papieża Franciszka, który mówi o ewangelizacji, misji i pójściu na „peryferie”. Piotr Stefaniak pisze o patronach Europy – świętym Cyrylu i Metodym, podążając śladami ich misji. Dobromiła Salik przytacza karty z życia Chiary Lubich i innych osób z Ruchu Focolari, które zbliżyły się do chwały ołtarzy.

W dziale Kobieta, rodzina prof. Dorota Kornas-Biela snuje refleksje na ta temat istoty godności i powołania kobiety, a ks. Marek Dziewiecki podpowiada „Jak wygrać kobiecość?”.

W dziale Poszukując dróg Tomasz Korpysz pisze o wartości języka, przypominając o obchodzonym 21 lutego Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego.

W numerze jak zawsze prezentujemy ciekawe Sylwetki: Barbara Czekaj przybliża niezwykłą historię życia i twórczości Ludomira Benedyktowicza – artysty bez rąk, a Dobromiła Salik wspomina Ciocię Tereskę – zwykłą kobietę, która szła przez życie po cichu, czyniąc dobro.

W dziale Polskie dzieje Maria Żmigrodzka przedstawia postać Jana Kilińskiego – przywódcę insurekcji warszawskiej. A w dziale Z podróży Janusz Plewniak zabiera czytelniczki w pasjonującą wyprawę na Gibraltar.

Ponadto w numerze: w dziele Kultura i sztuka przeczytamy o wartości rzemiosła artystycznego; w dziale Zdrowie dowiemy się, czym jest naprotechnologia; w dziele Pomagajmy znajdziemy odpowiedź na pytanie: Czy można się modlić wysyłając maile?

Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, odcinek powieści „Kocha, lubi, szanuje...”, propozycje zabaw z dzieckiem, jak również kącik poetycki oraz krzyżówkę.

12/1 (220) 2013/2014

Czytaj więcej: 12/1 (220) 2013/2014Czytaj więcej: 12/1 (220) 2013/2014

W numerze

grudniowo-styczniowym

„Listu do Pani”

 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół Barbara Czekaj przywołuje zapomniane legendy o monarchach betlejemskich.

W dziale Kobieta, rodzina Dobromiła Salik i ks. Roman Tomaszczuk snują refleksje na temat czystości i pytają: jak ją promować, by przekonać otoczenie, że jest darem i zadaniem. Dobromiła Salik opowiada o niezwykłym wydarzeniu – 3. Ogólnopolskim Kongresie Małżeństw, jedynej takiej inicjatywie w skali kraju.

W dziale Poszukując dróg Alina Petrowa-Wasilewicz tym razem pisze o skutkach skreślenia „Pana Tadeusza” z listy lektur gimnazjalnych i podpowiada, jak każdy może uzupełniać edukację swoich dzieci. Daria Pietrzak, okiem psychologa chrześcijańskiego, zachęca czytelniczki do odkrywania własnych słabości, „by żyć tu i teraz i być w kontakcie z samym sobą”. Teresa Braun przybliża istotę świętowania, zawartą w nauczaniu Jeana Vanier.

Do Barcelony, gdzie podziwiać można wyrzeźbiony w kamieniu Kościół Sagrada Familia, zabiera czytelniczki ks. Roman Tomaszczuk, a w niezwykłą podróż do Groty Narodzenia w Betlejem udajemy się z Ewą Owsiany.

W dziale polskie dzieje Maria Żmigrodzka pisze o obronie sanktuarium jasnogórskiego przed najazdem szwedzkim. Jędrzej Dmowski przybliża zaś dwory wielkich Polaków.

W dziale Sylwetki Maria Wilczek przedstawia postać Michaliny Chełmońskiej-Szczepankowskiej – osoby zwykłej, a niezwykłej, której twórczość, działalność pedagogiczna i duchowość przepojone były Ewangelią.

Ponadto w numerze: w dziele Kultura i sztuka przeczytamy o królowej Francji – Marii Leszczyńskiej; w dziale Zdrowie dowiemy się, czym jest dar płodności i jak o niego dbać; w dziele Pomagajmy znajdziemy wypowiedź ks. prof. Romana Jaworskiego na temat chrześcijańskiego wymiaru psychoterapii, oraz przeczytamy o cennym Stowarzyszeniu Maximilian-Kolbe-Werk.

Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, odcinek powieści „Kocha, lubi, szanuje...”, propozycje zabaw z dzieckiem, jak również kącik poetycki oraz krzyżówkę.

11 (219) 2013

Czytaj więcej: 11 (219) 2013Czytaj więcej: 11 (219) 2013

 

W numerze listopadowym

„Listu do Pani”

 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół Barbara Pytlos pisze o „duchowej wspinaczce”, czyli o Drodze krzyżowej w rozsławionym łaskami Maryi Gietrzwałdzie. Joanna Krupska zwraca uwagę na smutek, jako błogosławieństwo, które może stać się źródłem łaski. Alina Petrowa-Wasilewicz przybliża natomiast czytelniczkom modele relacji między nauką a wiarą, omawiane podczas zainicjowanego przez Benedykta XVI – Dziedzińca Dialogu.

W dziale Kobieta, rodzina Teresa Kapela przygląda się niezwykle korzystnym rozwiązaniom polityki rodzinnej na Węgrzech. Maria Wilczek pisze o blaskach wieku dojrzałego.

Prof. Jadwiga Puzynina w dziale Poszukując dróg przypomina ważne słowa C.K. Norwida na temat istoty patriotyzmu.

W dziale Z podróży Ewa Kowalewska pisze o peregrynacji Ikony Matki Boskiej Częstochowskiej po Ameryce. Magdalena Tlatlik przygląda się kobietom w Andach i amazońskiej dżungli, a Janusz Plewniak opowiada o kolejnym niezwykłym miejscu – skalnej świątyni Germanów.

W dziale Polskie dzieje Maria Żmigrodzka pisze o „Kobietach wojennych”, Jędrzej Dmowski natomiast wspomina o ważnej książce Barbary Wachowicz „Siedziby wielkich Polaków – od Reja do Kraszewskiego”.

W dziale Sylwetki Maria Wilczek przybliża niełatwe losy Krystyny Dąbrowskiej, a Piotr Stefaniak przypomina postać świętej Cecylii – dziewicy i męczennicy.

Ponadto w numerze: w dziele Kultura i sztuka przeczytamy o miejscach pamięci – grobach nieznanego żołnierza; w dziale Zdrowie dowiemy się o szkodliwości palenia papierosów; w dziele Pomagajmy znajdziemy materiał o niezwykłej inicjatywie wolontariuszy – Domy Serc; a w dziele Nie tylko o modzie dowiemy się, jak orient wpływa na modę Europy.

Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, odcinek powieści „Kocha, lubi, szanuje...”, propozycje zabaw z dzieckiem, jak również kącik poetycki oraz krzyżówkę.

 

 

10 (218) 2013

Czytaj więcej: 10 (218) 2013Czytaj więcej: 10 (218) 2013

W numerze październikowym

„Listu do Pani”

 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół Piotr Stefaniak przybliża sylwetkę matki Benedykty od Świętych Aniołów Stróżów OP, która odcisnęła swój ślad na duchowym obliczu Polski.

W dziale Kobieta, rodzina ks. Roman Tomaszczuk i Dobromiła Salik odpowiadają na pytanie, jak należy rozumieć asertywność i jak właściwie z niej korzystać. Diana Brzozowa pisze o zgubnym dla wychowania dzieci dokumencie Światowej Organizacji Zdrowia – „Standardy edukacji seksualnej w Europie”. A prof. KUL-u Dorota Kornas-Biela w rozmowie z Marią Wilczek odpowiada, m.in. na pytanie – jak tworzyć szczęśliwy dom?

W dziale Z podróży Dobromiła Salik zabiera czytelników do paryskiego Sanktuarium św. Rity, do której kierowane są modlitwy w sprawach trudnych i beznadziejnych. Janusz Plewniak opowiada o Lourdes i Cité Saint Pierre – ośrodku, w którym każdy pielgrzym znajdzie nocleg i doświadczy opieki wolontariuszy.

W dziale Polskie dzieje Ewa Polak-Pałkiewicz przybliża sylwetkę niezwykłego króla – Jana III Sobieskiego, a Maria Żmigrodzka przytacza mniej znane fakty z odsieczy wiedeńskiej.

W dziale Sylwetki Alicja Omiotek przedstawia postać Ireny Sandeckiej – symbolu polskiego trwania na Kresach w najtrudniejszych, sowieckich czasach. Diana Brzozowa przybliża natomiast sylwetkę ojca Józefa Wrzesińskiego, który wyszedł z nędzy, by powrócić do niej i upomnieć się o prawa ludzi żyjących w skrajnym ubóstwie.

Ponadto w numerze: w dziale Poszukując dróg dowiemy się, co to znaczy „uwierzyć na całego”; w dziele Kultura i sztuka przeczytamy o malarstwie Konrada Krzyżanowskiego; w dziale Zdrowie zapoznamy się z zagadnieniem Spice NaPro; w dziele Pomagajmy znajdziemy materiał o siostrze Kraloli i jej skutecznej pomocy chorym w hospicjum; a w dziele Nie tylko o modzie dowiemy się, jakie trendy panowały w dwudziestoleciu międzywojennym.

Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, odcinek powieści „Kocha, lubi, szanuje...”, propozycje zabaw z dzieckiem, jak również kącik poetycki oraz krzyżówkę.

 

 

 

 

 

 

 

9 (217) 2013

Czytaj więcej: 9 (217) 2013Czytaj więcej: 9 (217) 2013

W numerze wrześniowym

„Listu do Pani”

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół Piotr Stefaniak przybliża sylwetkę siostry Lisamarii Meirowsky, jednej z najciekawszych postaci Grudziądza, prawdziwej wyznawczyni wiary, która wraz z Edytą Stein poniosła śmierć w oświęcimskim obozie zagłady.

 

W dziale Kobieta, rodzina ks. Roman Tomaszczuk i Dobromiła Salik zastanawiają się, jakie konsekwencje niesie ze sobą wychowywanie potomstwa w atmosferze „kultu dziecka”. Alina Petrowa-Wasilewicz uczula rodziców na próby wprowadzania do niektórych szkół szkodliwej ideologii gender. Prof. KUL-u Dorota Kornas-Biela w rozmowie z Marią Wilczek odpowiada, m.in. na pytanie – co tworzy szczęśliwy dom, a co niszczy jego klimat?

W dziale Poszukując dróg ks. prof. Romuald Jaworski podpowiada jak zadbać o rytm biologiczny, psychiczny i duchowy naszego organizmu, by móc cieszyć się trwałym zdrowiem.

W dziale Z podróży Jolanta Łubkowska opowiada o przeżyciach, jakie dostarczyła paniom z Polskiego Związku Kobiet Katolickich pielgrzymka do Matki Bożej Kodeńskiej. Janusz Plewniak opowiada o portugalskiej tradycji budowania kominów, a Jolanta Makowska zabiera czytelników do Pałacu w Nieborowie.

W dziale Sylwetki Urszula Tataj-Puzyna przybliża postać Stanisławy Leszczyńskiej, dzielnej położnej, która w obozie Auschwitz-Birkenau przyjęła na świat około trzech tysięcy dzieci. Ewa Babuchowska przedstawia natomiast sylwetkę Magdaleny Kudełki-Lwowskiej, opowiadając o jej powołaniu do ewangelizacji.

Ponadto w numerze w dziale Polskie dzieje przeczytamy o 330. rocznicy odsieczy wiedeńskiej; w dziele Kultura i sztuka dowiemy się o niezwykłych wizerunkach anielskich autorstwa Jacka Solińskiego; w dziale Pomagajmy przeczytamy o działalności ewangelizacyjnej Wspólnoty Dzieci Łaski Bożej; a w dziele Nie tylko o modzie dowiemy się, jaki płaszcz warto sobie sprawić.

Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, odcinek powieści „Kocha, lubi, szanuje...”, propozycje zabaw z dzieckiem, jak również kącik poetycki oraz krzyżówkę.

 

 

 

 

 

 

 

7_8 (216) 2013

Czytaj więcej: 7_8 (216) 2013Czytaj więcej: 7_8 (216) 2013

 

W numerze lipcowo-sierpniowym

„Listu do Pani”

 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół Piotr Stefaniak przybliża postać miłującej pokój świętej Elżbiety Izabeli, królowej Portugalii. Alicja Janiak wspomina spotkanie z rodzicami błogosławionej Chiary Luce Badano i drogę młodej członkini Ruchu Focolare do świętości.

W dziale Kobieta, rodzina ks. Roman Tomaszczuk i Dobromiła Salik piszą jak należy gospodarować czasem wolnym, by odzyskać potrzebne siły fizyczne i duchowe. A ks. prof. Romuald Jaworski w dziale Poszukując dróg podpowiada jak zachować naturalny rym życia.

W dziale Z podróży Maria Żmigrodzka zachęca do wyjazdu w polskie góry. Jolanta Wachowicz zabiera czytelników do jednego z najsłynniejszych miejsc na Mazurach – klasztoru kamedulskiego, a Janusz Plewniak opowiada o niezwykłym spotkaniu z wielorybami, podczas swojej podróży na Wyspy Kanaryjskie.

W dziale Sylwetki Alina Petrowa-Wasilewicz przybliża postać Hanny Iłowieckiej-Przeciszewskiej, kobiety dzielnej, silnej i wiernej wartościom. Natalia Dueholm przedstawia sylwetkę Mary Ann Kuharski, matki trzynaściorga dzieci, założycielki prężnie działającej w USA organizacji „Pro-life Accros America”.

Ponadto w numerze w dziale Kultura i sztuka przeczytamy o naturze, jako mistrzyni wszelkiej formy; w dziale Pomagajmy dowiemy się jak wolontariusze pomagają chorym w Domu Pomocy Społecznej Konwentu Bonifratrów w Zebrzydowicach; a w dziele Nie tylko o modzie nauczymy się ubierać modnie i z klasą.

Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, praktyczne porady dla pań domu, przepisy kulinarne, odcinek powieści „Kocha, lubi, szanuje...”, propozycje zabaw z dzieckiem, jak również kącik poetycki oraz krzyżówkę.

6 (215) 2013

Czytaj więcej: 6 (215) 2013Czytaj więcej: 6 (215) 2013

W numerze czerwcowym

„Listu do Pani”

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół Piotr Stefaniak przybliża postać błogosławionej Diany – odważnej i konsekwentnej w działaniu bolońskiej zakonnicy.

W dziale Kobieta, rodzina ks. Roman Tomaszczuk i Dobromiła Salik odpowiadają na pytanie, jak bronić się przed konsekwencjami braku ojca w rodzinie. Krzysztof Ziemiec w rozmowie z Marią Wilczek opowiada o trudach, radościach i wyzwaniach związanych z pełnieniem ojcowskiej misji. Iga Stolar-Łypczak przybliża swoją cenną inicjatywę – „Klub dla mam”, założony przy krakowskim klasztorze Karmelitów.

W dziale Poszukując dróg Agata Skiendzielewska, psycholog chrześcijański, radzi jak odkryć istotę swojej kobiecości, natomiast Alina Petrowa-Wasilewicz przestrzega przed atakiem seksedukatorów, którzy już w przedszkolach chcą realizować swoje szkodliwe programy.

W dziale Z podróży ks. Roman Tomaszczuk zabiera nas do krainy piękna – Toskanii, a Janusz Plewniak radzi, jakie pamiątki warto przywieźć z podróży.

W dziale Sylwetki przybliżamy postać zmarłej 6 maja br. Marii Okońskiej, która całe życie poświęciła Maryi i wspieraniu misji kardynała Stefana Wyszyńskiego. Alicja Omiotek przedstawia sylwetkę Aliny Jaroszewicz, nauczycielki z Brześcia, niestrudzenie walczącej o utrzymanie polskości na Białorusi.

Ponadto w numerze w dziale Kultura i sztuka przeczytamy o historii powstawania teatru lakowego, a także o metaforycznym malarstwie Jerzego Tyburskiego; w dziale Pomagajmy dowiemy się jak manifestować w obronie wartości; a w dziele Nie tylko o modzie nauczymy się wybierać odświętny strój dla dziecka.

Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, praktyczne porady dla pań domu, przepisy kulinarne, odcinek powieści „Kocha, lubi, szanuje...”, propozycje zabaw z dzieckiem, jak również kącik poetycki oraz krzyżówkę.